Co musíte ráno vědět (16. září)

Jak zahájily týden akcie v Evropě i zámoří, jak vidí světovou ekonomiku OECD a co má za domem John Travolta? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie vstoupily do nového týdne smíšeně. Nejvíce trpěly růstové technologické tituly, vstup Alibaby na trh se blíží

Americké akciové trhy zahájily nový týden smíšeně. Zatímco Dow se držel mírně v plusu a S&P 500 ztrácel minimálně, Nasdaq rychle spadl zhruba o procento. Výprodej v technologickém sektoru je důsledkem příprav investorů na vstup společnosti Alibaba na burzu. Minulý týden byl přitom pro akcie první ztrátový od začátku srpna. Dow nakonec posílil o 0,26 % na 17 031,14 bodu, S&P 500 odepsal mírných 0,07 % na 1 984,13 bodu, ale Nasdaq zažil "výplach" o 1,07 % na 4 518,90 bodu. Nejvíce ztrácely technologické tituly (okolo 0,8 %), na nule se udržely cenné papíry energetických firem, v plusu zakončil jen sektor necyklického spotřebního zboží (+0,6 %). Index volatility VIX stoupl o 5,5 % na 14,04 bodu, výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o 2 bazické body na 2,59 %. Nervozitu na trhu v úvodu týdne zvyšuje také blížící se zasedání měnového výboru americké centrální banky. Ta by ve středu měla rozhodnout o dalším omezení kvantitativního uvolňování, čeká se na možné náznaky dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. V rámci technologického sektoru trpěly především tituly, které v předchozích týdnech nejvíce posilovaly.

Gross (PIMCO): Americké státní dluhopisy? Je čas na pákové obchody ve stylu bank

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nervozita před zasedáním FOMC a hra o nejbližší hladinu podpory

2. Evropské akcie zahájily týden na nule. Investoři zvažovali čínská makrodata i zprávy o fúzích

Evropské akcie se v pondělí pohybovaly kolem nuly, jak investoři zvažovali dopad víkendových čínských makrodat a zprávy o možných fúzích. Britský FTSE 100 odepsal 0,04 %, francouzský CAC 40 0,29 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,1 %. Dařilo se potravinářskému sektoru a maloobchodu, ztrácely naopak stavební firmy a ropný sektor.

3. Pražská burza zahájila týden v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,67 % na 990,80 bodu. Nejvíce ztrácela společnost ČEZ (-1,95 %) navzdory zvýšení doporučení ze strany HSBC na "neutral" z "underweight". Podobně odepisovala i mediální CME (-1,94 %) a více než procento odevzdala i Fortuna (-1,28 %). Bankovní tituly se obchodovaly smíšeně. Zatímco Erste Group Bank oslabila o necelé procento (-0,96 %), Komerční banka připsala 0,48 %. Akcie NWR, jejichž cena se propadla už pod jednu korunu za akcii, v pondělí zakončily na zelené nule. Cenné papíry developera Orco, který tento týden na burze obchoduje naposledy, rovněž zakončily den těsně v plusu.

4. Očekávané události

V noci na úterý vystoupí veřejně šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Spojené království zveřejní srpnovou inflaci (odhad: 1,5 % meziročně, 0,4 % meziměsíčně) a index cen domů. Institut ZEW vydá zprávu o ekonomické náladě v Německu a eurozóně a Spojené státy odhalí index výrobních cen (odhad: 1,8 % meziročně a 0,0 % meziměsíčně). Co budou trhy sledovat v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. září

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusko vytvoří fond na pomoc podnikům zasaženým sankcemi

Rusko příští rok vytvoří protikrizový fond, aby pomohlo společnostem zasaženým západními sankcemi. Uvedl to ruský ministr financí Anton Siluanov, kterého v pondělí z ruských médií citovala agentura Reuters. Ve fondu, který vznikne z peněz určených pro penzijní fond a z některých přebytků v letošním státním rozpočtu, má být několik miliard dolarů.

Putin hovořil s Merkelovou a Barrosem o Ukrajině a o plynu. Do roku 2016 prý nenastanou žádné změny v obchodních vztazích Ukrajiny a Ruska

6. Spotřebitelské ceny v Polsku klesly nejvíce za nejméně 30 let

Spotřebitelské ceny v Polsku v srpnu klesly nejrychleji za nejméně tři desetiletí. Polský statistický úřad oznámil, že meziročně klesly o 0,3 %, hlavně kvůli poklesu cen potravin, oděvů a za dopravu. Pokles cen by tak mohl polskou centrální banku přimět k dalšímu snížení úrokových sazeb.

7. OECD snížila predikci růstu ekonomiky eurozóny o 0,4 procentního bodu

OECD snížila predikci růstu ekonomiky eurozóny na 0,8 % v letošním roce a 1,1 % v roce 2015. V květnové projekci OECD ještě počítala s letošním růstem o 1,2 %. Spojené státy podle predikce porostou tempem 2,1 % letos a 3,1 % v následujícím roce. V květnové projekci OECD počítala s růstem o 2,6 % v letošním roce. Čínský HDP by měl letos vzrůst o 7,4 %, nová predikce se tedy od té květnové neliší.

ECB čeká, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí mírně stoupne. Evropa hledá nové způsoby podpory růstu

8. Plán koalice proti Islámskému státu: Účastníci pařížské konference se dohodli na široké podpoře Iráku

Účastníci mezinárodní konference v Paříži se v pondělí dohodli na široké podpoře Iráku v boji proti islámským radikálům. Pomoc bude poskytnuta všemi prostředky, mezi nimiž budou i prostředky vojenské. Vyplývá to ze závěrečného prohlášení, z něhož citovala agentura AFP.

9. Microsoft koupí výrobce hry Minecraft za zhruba 2,5 miliardy dolarů

Společnost Microsoft oznámila v pondělí uzavření dohody ohledně převzetí firmy Mojang, výrobce hry Minecraft. Microsoft společnost převezme za zhruba 2,5 miliardy dolarů.

10. Ukrajinská ekonomika může letos klesnout asi o 6 %

Ukrajinská ekonomika by mohla v letošním roce klesnout asi o šest procent, řekl v pondělí ukrajinský ministr financí Oleksandr Šlapak. Může za to již několik měsíců trvající konflikt se separatisty na východě země. V příštím roce by však ekonomika podle ministra mohla vykázat růst o dvě procenta, pokud se podaří parlamentu přijmout balík nových daňových zákonů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

John Travolta má u domu vlastní letiště

Herec John Travolta je od roku 2002 tváří australských aerolinek Qantas a je také certifikovaný pilot. Je tedy pochopitelné, že má u domu dvě přistávací dráhy, které vedou doslova na jeho práh. "Dům jsme takto postavili kvůli letadlům. Také jsme chtěli mít svět na dosah ruky, což se nám podařilo," řekl Travolta v rozhovoru pro australskou televizi Today.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat