Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak si v den zveřejnění rozhodnutí Fedu o měnové politice vedly akcie v Evropě a zámoří, jak trhy překvapila americká inflace a jak dopadl závod člověka s metrem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po zasedání FOMC mírně posílily, atakovaly dokonce historická maxima

Americká centrální banka podle očekávání dále omezila program takzvaného kvantitativního uvolňování, základní úrokovou sazbu ale bude držet na minimu značně dlouho i poté, kdy odkupy aktiv zastaví. Dařilo se americkému dolaru. Index Dow nakonec přidal 0,14 % na 17 156,79 bodu, když během tiskové konference Janet Yellenové dokonce stanovil nový intradenní rekord 17 221,11 bodu. Širší S&P 500 se dostal do blízkosti svého absolutního maxima, ale nakonec posílil jen o 0,13 % na 2 001,57 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,21 % na 4 562,19 bodu. Nejvíce posílily tituly z odvětví zdravotní péče a průmyslu, nedařilo se naopak odvětvím základních materiálů a síťových služeb. Index volatility VIX mírně klesl na 12,62 bodu, výnos 10letých amerických vládních dluhopisů v reakci na komentáře Fedu stoupl o 3 bazické body na 2,62 %.

Leon Cooperman: Aktuální pohled investorské legendy na trhy

Známý býk hlásí: S&P 500 do konce roku vystoupá na 2 100 bodů, čekají nás ještě roky růstu cen akcií

2. Evropské akcie se odrazily od dvoutýdenního dna před rozhodnutím Fedu

Evropské akciové trhy ve středu převážně posilovaly. Investoři vyhlíželi rozhodnutí Fedu o nastavení měnové politiky a čekají na výsledky skotského čtvrtečního referenda o nezávislosti. Britský FTSE 100 ztratil 0,17 %, francouzský CAC 40 naopak půl procenta připsal a německý DAX zpevnil o 0,30 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes půl procenta. Nejvíce se dařilo bankám a stavebnímu sektoru, ztrácel naopak potravinářský sektor. Akcie aerolinek Air France posilovaly o více než tři procenta poté, co v uplynulých dnech ztratily přes sedm procent. Titul pozitivně reagoval na vystoupení premiéra Manuela Vallse v rádiu Inter, v němž vyzval piloty společnosti, aby ukončili stávku.

Investiční sázka na Evropu: SWOT analýza

Skotské referendum jako zajímavá příležitost ke spekulaci: Librou zahýbe, ať dopadne jakkoli

3. Pražská burza ve středu přidala přes půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Erste Group Bank

Index PX ve středu zpevnil o 0,63 % na 984,53 bodu. Nejlépe si vedly akcie společnosti ČEZ, která ve středu oficiálně potvrdila, že má zájem o koupi podílu italské firmy Enel ve slovenském výrobci elektřiny. Její cenné papíry ve středu zpevnily o 1,87 % a dosáhly druhého největšího objemu na burze. Největší objem zaznamenaly akcie Erste Group Bank, která posílila o 0,63 %. Naopak druhý bankovní titul na burze, Komerční banka, ztrácel 0,38 %. Největší ztrátu si připsaly akcie těžařské NWR, které odepsaly přes pět procent.

Český export do Ruska postupně nahradit lze, Moskva ale dovozy nejspíše nezakáže

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 312 tisíc, předchozí: 315 tisíc) a přidají zahájenou výstavbu (odhad srpen: 1,038 milionu, červenec: 1,093 milionu) a počet vydaných stavebních povolení (odhad srpen: 1,040 milionu, červenec: 1,057 milionu). Filadelfský Fed později odhalí také index výrobní aktivity v oblasti (odhad září: 23 bodů, srpen: 28 bodů). Spojené království vydá zprávu o maloobchodních tržbách (odhad srpen: +0,4 % meziměsíčně, +4,0 % meziročně) a s projevy vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda a šéfka Fedu Janet Yellenová. ECB spustí cílené dodávky likvidity do bank v eurozóně (TLTRO). Celý den budeme sledovat aktuality týkající se skotského referenda o nezávislosti. Podle posledních průzkumů se větší část voličů přiklání k setrvání v unii, ale 8-14 % respondentů si ještě den před hlasováním nebylo podle průzkumů jistých. Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. září

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jádrová inflace ve Spojených státech v srpnu stagnovala poprvé od října 2010

Inflace ve Spojených státech v srpnu nečekaně zpomalila na 1,7 % meziročně z 2,0 % v červenci, očekávalo se mírnější zvolnění na 1,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 %, poprvé za více než rok, očekávala se stagnace po červencových +0,1 %. Jádrová inflace klesla na 1,7 % meziročně (čekala se stagnace na červencových 1,9 %) a meziměsíčně se jádrové ceny (očištěné o vliv cen potravin a energií) nezměnily poprvé od října 2010, čekal se 0,2% růst.

6. Západní Afrika kvůli ebole prý může přijít o miliardy dolarů

Dopad eboly na západoafrickou ekonomiku může být katastrofální. Ve středu to ve své analýze podle agentury AFP uvedla Světová banka. Do konce příštího roku, pokud se nákazu nepodaří zastavit, by krvácivá horečka mohla západní Afriku připravit o miliardy dolarů. Letos už virus eboly zabil 2 400 lidí a více než dvojnásobek osob se jím nakazil.

7. Gazprom prý aktuálně není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU

Ruský producent zemního plynu Gazprom není v současné době schopen uspokojit rostoucí poptávku po plynu z Evropy. Uvedl to ve středu generální ředitel společnosti Alexej Miller, který současně snížil odhad růstu těžby plynu na letošní rok.

Slovensko a Polsko ve středu opět zaznamenaly výraznější pokles v dodávkách zemního plynu z Ruska. Slovensko stejně jako v úterý dostává oproti plánu o zhruba čtvrtinu méně suroviny, řekl novinářům ministr hospodářství Pavol Pavlis. Pětinový výpadek v dodávkách ohlásilo také Polsko.

Zima se blíží. Jak rychle by Evropě chyběl plyn z Ruska?

8. Inflace v eurozóně v srpnu stagnovala na 0,4 % meziročně

Inflace v eurozóně v srpnu stagnovala na červencových 0,4 %, předběžný odhad počítal se zpomalením na 0,3 % meziročně. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % v souladu s předběžným odhadem po červencovém propadu o 0,7 %. Jádrová inflace v srpnu zrychlila na 0,9 % v souladu s předběžným odhadem z červencových 0,8 %.

9. Měnový výbor Bank of England hlasoval na zářijovém zasedání pro zachování úrokové sazby na 0,5 % v poměru 7:2

Dva členové Měnového výboru Bank of England na zářijovém zasedání nesouhlasili se zachování hlavní úrokové sazby na rekordním minimu 0,5 %. Martin Weale a Ian McCafferty stejně jako v srpnu hlasovali pro zvýšení sazby o 25 bazických bodů.

Míra nezaměstnanosti ve Spojeném království od května do července klesla více, než se čekalo

10. Fed rétoriku ohledně sazeb nezměnil, úroky ale mohou později růst rychlejším tempem

Měnový výbor americké centrální banky na svém zářijovém zasedání podle očekávání snížil objem měsíčně odkupovaných cenných papírů o dalších 10 miliard USD na 15 miliard. Rekordně nízká základní úroková sazba zůstane v platnosti delší dobu, pro konec roku 2015 Fed počítá podle mediánu odhadů jednotlivých guvernérů se sazbou 1,375 %, v pololetí s 1,125 %. Na konci roku 2017 by sazba měla být na 3,75 %. Janet Yellenová ale zdůraznila, že změny sazeb nejsou navázány na kalendář, ale na ekonomická data.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kdo je rychlejší - člověk, nebo metro?

Jamese Heptonstalla nudila běžná rutina ranních cest do práce. Rozhodl se proto, že ji trochu oživí a bude závodit s londýnským metrem. Heptonstall spolu s přítelem Noelem Carollem dojeli metrem až na stanici Mansion House, kde Heptonstall odstartoval a vydal se na trasu dlouhou 380 metrů zahrnující 75 schodů. Kdo vyhrál?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat