Co musíte ráno vědět (19. června)

Jak si v půlce týdne vedou trhy v Evropě i zámoří, jak chce Indie bojovat s rostoucími cenami a proč se ženy omlouvají? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po rozhodnutí Fedu vystřelily vzhůru

Americké akciové indexy se do rozhodnutí Fedu omezit o dalších 10 miliard USD měsíčně program QE pohybovaly kolem nuly, po něm vystřelily vzhůru a uzavřely v plusu. Index Dow posílil o 0,58 % na 16 906,62 bodu, index S&P 500 vzrostl o 0,77 % na nový rekord 1 956,98 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,59 % na 4 362,84 bodu. Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů sníží o dalších deset miliard dolarů na 35 miliard dolarů měsíčně.

Lekce z nejhorší investiční tragédie v historii

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, investoři čekali na Fed a sledovali Irák

Evropské akcie se před zveřejněním rozhodnutí Fedu pohybovaly kolem nuly. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,17 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,13 % a německý DAX připsal 0,10 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím, ale v reakci na napětí v Iráku si vedly dobře i ropné společnosti a sektor základních zdrojů. V červených číslech naopak zakončily realitní sektor a finanční služby.

Benzín v Evropě: Kde tankovat cestou na dovolenou?

3. Pražská burza ve středu ztratila půl procenta. Dolů ji stáhly bankovní tituly

Index PX ve středu odepsal 0,55 % na 1 028,31 bodu. Nejobchodovanějším titulem dne byla Komerční banka, která ztrácela 1,65 % poté, co varovala před snížením výhledu celoročního zisk kvůli nízkým výnosům z dluhopisů. Nepomohlo jí ani zvýšení doporučení ze strany Erste Group na "akumulovat" z "držet" při vyšší cílové ceně 5 300 Kč. Druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, si připsal ztrátu přes dvě procenta. Nedařilo se ani developerovi Orco, jehož akcie oslabily o bezmála dvě procenta, a přes procento ztrácely i cenné papíry mediální CME, NWR a Unipetrolu. Naproti tomu skupina ČEZ posílila o 1,5 % a nad nulou se udržely i Telefónica C.R. a tabáková společnost Philip Morris ČR.

3 krát 3 akciové tipy: Čím vás Praha o prázdninách (ne)potěší

Anketa: Nejlepší investice na pražské burze do konce roku

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc, předchozí: 317 tisíc) a filadelfský Fed přidá index aktivity v regionu (odhad červen: 14 bodů, květen: 15,4 bodu). Evropské trhy budou také sledovat Spojené království, které odhalí maloobchodní tržby za květen (odhad květen: -0,5 % meziměsíčně a +4,3 % meziročně, duben: +1,3 % a +6,9 %). Co se bude dít na trzích v průběhu celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Indie prodá čtvrtinu svých zásob rýže ve snaze bojovat s inflací

Indie se chystá prodat čtvrtinu svých zásob rýže a zároveň uvolnit restrikce uvalené na prodej ovoce a zeleniny ve snaze bojovat s rostoucími cenami. Hrozí totiž, že slabá monzunová sezóna negativně ovlivní úrodu a ceny by mohly vyskočit ještě výrazněji.

6. Trh s dluhopisy nefinančních společností během pěti let naroste o více než 6 bilionů USD, tvrdí S&P

Podle ratingové agentury Standard & Poor's do roku 2018 nefinanční společnosti získají prodejem dluhopisů více než 6,6 bilionu dolarů, protože narůstá jejich závislost na kapitálových trzích.

7. Británie a Čína prohloubí spolupráci ve finančním sektoru

Británie a Čína hodlají posílit vzájemné hospodářské svazky prohloubením spolupráce ve finančním sektoru. Londýn zejména usnadní zahraniční obchodní styk v čínských jüanech. Řekl to britský ministr financí George Osborne po středečním setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem, který je v těchto dnech na své první návštěvě Británie.

8. Kypr se vrací na dluhopisový trh. Nabídne nejvyšší výnos v eurozóně

Kypr tento týden zahájil kroky ke své první emisi dluhopisů od krize. Investorům nabízí účast na rychlém oživování země z propadu spolu se stále ještě vysokými výnosy, řekli analytici agentuře Reuters. Kypr tak jde ve stopách Irska, Portugalska a Řecka, které se v minulých měsících po dluhové krizi vrátily na trhy dluhopisů, jeho návrat je ale mnohem rychlejší.

9. Bank of England překvapuje, že investoři nepočítají se zvyšováním sazeb již tento rok

Britská centrální banka ve středu zveřejnila zápis ze svého posledního zasedání. Vyplývá z něj, že bankéře překvapuje postoj trhů, které považují zvyšování sazeb už v letošním roce za málo pravděpodobné. Podle banky se totiž stav ekonomiky zlepšuje rychleji, než se čekalo, a zvyšování sazeb se proto blíží.

10. Argentina chce ve sporu s věřiteli znovu vyměnit dluhopisy

Argentinská vláda zahájí kroky k výměně už jednou vyměněných dluhopisů za nové, které by se tentokrát řídily argentinským, nikoli americkým právem. Země by tak mohla pokračovat ve splácení svých restrukturalizovaných dluhopisů navzdory rozhodnutí amerického soudu, který ji nutí vyplatit nejprve vlastníky nevyměněných dluhopisů. Řekl to v noci na středu argentinský ministr hospodářství a veřejných financí Axel Kicillof.

11. Fed opět omezil program nákupu dluhopisů, zhoršil prognózu růstu. Ekonomika ale prý oživuje

Americká centrální banka opět omezí svou podpůrnou měnovou politiku. Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů sníží o dalších deset miliard dolarů na 35 miliard dolarů měsíčně. Nově bude Fed odkupovat státní dluhopisy v objemu 20 miliard USD měsíčně a hypoteční zástavní listy za 15 miliard USD měsíčně. V obou případech dojde ke snížení o zhruba 5 miliard za měsíc.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Neomlouvejte se, vzkazuje Pantene ženám

Loni společnost Procter & Gamble přišla s reklamní kampaní na značku šampónu Pantene, která poukazovala na rozdílný přístup k ženám a mužům. Tam, kde je muž průrazný, konstatovala reklama, je žena považována za bezohledně ambiciózní. Reklama sklidila obrovský úspěch a na kanálu YouTube ji vidělo už přes 46 milionů lidí. Pantene proto zůstává u osvědčeného tématu a tentokrát ženám vzkazuje: "Neomlouvejte se!"

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat