Co musíte ráno vědět (2. července)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě i Americe, jak se v prvním čtvrtletí dařilo domácí ekonomice a která stavba brzy od základu změní panorama čínské metropole Wuhan? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý do nového čtvrtletí vstoupily sebevědomým růstem na nová maxima

Americké akciové trhy v úterý zahájily třetí čtvrtletí silným vzestupem a indexy Dow a S&P 500 znovu posouvaly svá maxima. K nákupům investory povzbudily příznivé údaje z čínského průmyslu, podle kterých se aktivita ve zpracovatelském sektoru největěší asijské ekonomiky v červnu poprvé od začátku letošního roku dostala do růstového pásma, a výrazné zisky na Wall Street podpořil i pokračující, i když meziměsíčně mírně slabší růst zpracovatelského sektoru USA. Pomohly také údaje o červnových prodejích amerických automobilek, které vesměs překonaly odhady. Dow se během dne vyšplhal na nové historické maximum 16 998,70 bodu a uzavřel se ziskem 0,77 % na novém zavíracím maximu 16 956,07 bodu. Širší S&P 500 posunul své intradenní maximum na 1 978,58 bodu a uzavřel se ziskem 0,67 % na novém zavíracím maximu 1 973,32 bodu. Technologický Nasdaq vzrostl o 1,14 % na 4 458,65 bodu.

Akcie mají dlouhodobě stále smysl, korekce ale jednou přijít musí

Jedna zbytečná statistika, která vás může zajímat právě v polovině roku

2. Evropské akcie v úterý v reakci na slušná čínská a americká makrodata zdražily

Evropské akcie v úterý zdražily, když náladu investorů podpořila dopolední čínská a odpolední americká makordata. Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu v červnu podle průzkumu společnosti HSBC zaznamenala první nárůst od začátku letošního roku a americký zpracovatelský sektor v červnu podle údajů společnosti Markit a institutu ISM dále slibně rostl. Evropská makrodata byla smíšená. Britský FTSE 100 a francouzský CAC 40 posílily shodně o 0,87 % a německý DAX přidal 0,71 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,94 % na 3 258,71 bodu. Dařilo se všem hlavním sektorům, nejvíce vzrostla cena akcií ze sektoru základních materiálů, bankovních titulů a cenných papírů automobilek. Akcie největší francouzské banky BNP Paribas (+3,60 %) zdražily poté, co její generální ředitel Jean-Laurent Bonnafe uvedl, že se drobní klienti banky nemusejí obávat žádných důsledků vysoké pokuty, kterou BNP Paribas musí zaplatit americkým úřadům za urovnání obvinění z porušování sankcí.

Akcie pohledem technické analýzy: Američtí býci bojují, v Evropě získává převahu medvěd

Je Rusko stále ještě příležitostí pro investory?

3. Pražská burza v úterý kvůli podividendovému zlevnění akcií ČEZ klesla

Index PX klesl o 0,89 % na 1 000,22 bodu, index PX-TR zohledňující vyplacené dividendy však vzrostl o 0,49 % na 1 453,67 bodu. Nejvíce v úterý klesla cena akcií energetické společnosti ČEZ, které se obchodovaly první den bez nároku na dividendu 40 Kč na akcii (k pondělní závěrečné ceně hrubý dividendový výnos 6,11 %). Akcie firmy zlevnily o 5,12 % na 574 korun. Přes čtyři procenta odepsaly také akcie uhelné společnosti NWR a o 3,85 % na 15 korun zlevnily i cenné papíry developera Orco. Přes dvě procenta oslabily akcie mediální firmy CME a telekomunikační společnosti O2 C.R. Dařilo se naopak bankovním titulům, akcie bankovní skupiny Erste Group Bank posílily o 1,42 % na 656,20 Kč a cenné papíry Komerční banky zdražily o 1,52 % na 4 680 korun. Akcie firmy Pivovary Lobkowicz zdražily o 0,69 % a poprvé od konce května uzavřely nad svojí upisovací cenou 160 Kč za akcii.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Akcie O2 C.R. ztratily oporu v podobě povinné nabídky na odkup od PPF. Čeká je dlouhý pád?

Exporty sílí, koruna je slabá: Jak se zajistit, když věříte, že ČNB nepustí kormidlo z ruky?

4. Očekávané události

Spojené království ve středu zveřejní národní index cen domů (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, meziročně: +11,2 %, květen meziměsíčně: +0,7 %, meziročně: +11,1 %) a index nákupních manažerů ve stavebnictví (květen: 60 bodů). Španělsko přidá červnový údaj o vývoji nezaměstnanosti (květen: -111,9 tisíce) a eurozóna index cen výrobců (odhad květen: -1 % meziročně, duben: -1,2 % meziročně) a konečný odhad HDP za 1Q2014 (odhad: +0,5 % meziročně a +0,2 % meziměsíčně, předchozí odhad: +0,9 % meziročně +0,2 % meziměsíčně). Odpoledne budou investoři pozorně sledovat zprávu agentury ADP, která odhalí, kolik nových pracovních míst v červnu vzniklo v americké soukromé sféře (odhad: 203 tisíc nových pracovních míst, květen: 179 tisíc), údaje o průmyslových objednávkách v USA (odhad květen: -0,2 % meziměsíčně, duben: +0,7 %), ISM index aktivity pro oblast New Yorku (květen: 55,3 bodu), pravidelné týdenní zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. Pozornosti trhů neunikne ani veřejné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí překvapila, když expandovala tempem 2,9 % meziročně

Hrubý domácí produkt České republiky se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšil o 2,9 %, tedy o 0,4 procentního bodu více, než předpokládal předchozí odhad publikovaný na začátku června. Korekci předchozího odhadu meziročního přírůstku HDP z 2,5 % na 2,9 % vyvolaly zejména opravy chybně vyplněných statistických výkazů a modelové výpočty za statisticky nešetřené podnikatelské subjekty s využitím aktualizovaných administrativních dat o dani z přidané hodnoty. Zprávu zveřejnil Český statistický úřad. Mezikvartálně vzrostl HDP o 0,8 %.

6. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru klesl na 51,8 bodu (flash: 51,9 bodu, květen: 52,2 bodu)

Expanze zpracovatelského sektoru eurozóny v červnu mírně zpomalila. Podmínky se zlepšily ve Španělsku a Irsku, špatné zprávy naopak přinesla Francie. Celkové oživení evropského zpracovatelského sektoru se v červnu natáhlo do dvanáctého měsíce v řadě, růst produkce i nových zakázek se však zpomalil, což by mohlo naznačovat, že návrat ekonomiky eurozóny na výsluní se neobejde bez potíží. Index nákupních manažerů klesl na sedmiměsíční minimum 51,8 bodu, což je méně, než předvídala předběžná data (51,9 bodu), i méně, než je průměr za celý kvartál (52,4 bodu). Druhé čtvrtletí bylo zároveň v průměru slabší než první tři měsíce roku, kdy průměrný index dosáhl 53,4 bodu.

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením

Česká republika: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v červnu klesl na 54,7 bodu z 57,3 bodu v květnu (odhad: 56,9 bodu)

7. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu stagnovala na 11,6 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v květnu stagnovala na dubnových 11,6 % (v dubnu revidováno z 11,7 %). Očekávalo se, že zůstane na 11,7 %. V květnu 2013 byla míra nezaměstnanosti na 12 %. V celé evropské osmadvacítce dosáhla míra nezaměstnanosti v květnu 10,3 %, oproti dubnu tedy klesla o 0,1 procentního bodu a meziročně se snížila o 0,6 procentního bodu. Zprávu zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Podle odhadů Eurostatu bylo v květnu bez práce 25,184 milionu lidí v EU, 18,552 milionu z toho v eurozóně. Oproti dubnu se toto číslo snížilo o 63 tisíc v Evropské unii a o 28 tisíc v eurozóně. Ve srovnání s květnem loňského roku nezaměstnanost klesla o 1,361 milionu v EU a o 636 tisíc v eurozóně. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly Rakousko (4,7 %), Německo (5,1 %) a Malta (5,7 %), nejvyšší naopak Řecko (26,8 % v březnu 2014) a Španělsko (25,1 %).

8. Klienti BNP Paribas se prý nemusejí obávat důsledků vysoké pokuty

Drobní klienti největší francouzské banky BNP Paribas se nemusejí obávat důsledků vysoké pokuty, kterou banka musí zaplatit americkým úřadům za urovnání obvinění z porušování sankcí. Uvedl to generální ředitel banky Jean-Laurent Bonnafe. Omluvil se také za chyby, které k této pokutě vedly. Banka zdůraznila, že má dostatečné finanční zdroje na to, aby vyměřenou pokutu uhradila. "Je zaručena absolutní bezpečnost všech aktiv, která jste BNP Paribas svěřili," uvedl Bonnafe v prohlášení určeném drobným klientům. "V naší cenové politice nenastanou žádné změny."

9. Schäuble odmítá změkčování evropského Paktu stability a růstu

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble odmítl jakékoli změkčování evropského Paktu stability a růstu, který stanovuje hranice pro rozpočtové deficity zemí Evropské unie. Osmadvacítka nedosáhne udržitelného ekonomického růstu, pokud začne znovu hromadit dluhy a opětovně vytvoří podmínky, které vedly k hospodářské krizi, řekl v úterý Schäuble v Berlíně zahraničním novinářům.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

V čínském Wuhanu má vyrůst nová nejvyšší stavba světa. Vyšší z dvojice věží nazvaných Phoenix Towers bude kilometr vysoká a růst má začít ještě letos.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat