Co musíte ráno vědět (2. října)

Jak zahájily poslední letošní čtvrtletí akcie v Evropě a Spojených státech, jak si vede zpracovatelský sektor v evropských zemích a k čemu připodobnil Jim Parsons alias Sheldon Cooper rozpad Československa v seriálu Teorie velkého třesku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek vstoupily do nového čtvrtletí nejednoznačně

Americké akcie ve čtvrtek zahájily nové čtvrtletí poklesem a v polovině obchodování ztrácely indexy Dow a Nasdaq přes procento. Trhy srážely zejména údaje o zpomalení růstu v americkém průmyslu. Později se ale indexy odrazily, zisky postupně umazávaly, a nakonec se dokonce dva hlavní benchmarky vyšplhaly nad nulu. Dow oslabil o 0,08 % na 16 272,01 bodu, zatímco S&P 500 připsal 0,2 % na 1 923,82 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,15 % na 4 627,08 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,96 % na 22,55 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 2,04 %. Index VIX se nad 20 body drží již 28 seancí v řadě, nejdéle od ledna 2012. Nejlépe si vedly energetické tituly, sektor základních materiálů a odvětví zdravotní péče. Nedařilo se naopak síťovým společnostem, akciím z technologického odvětví a telekomunikačním titulům. V červených číslech skončilo celkem pět z deseti hlavních sektorů.

Ray Dalio: Aktuální tržní názor muže, kterému se vyplatí naslouchat

2. Evropské akcie odevzdaly úvodní zisky a zahájily čtvrtý kvartál v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek obrátily po počátečním růstu do červených čísel poté, co indexy nákupních manažerů agentur ISM a Markit ukázaly na zhoršení podmínek ve zpracovatelském sektoru Spojených států. Náznaky stabilizace výrobního sektoru v Číně v úvodu evropského obchodování podpořily optimismus investorů a rally v sektoru základních materiálů a energetickém odvětví vyslala index STOXX Europe 600 až 1,5 % do plusu. Odpolední zveřejnění dat institutu ISM a agentury Markit o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojených států však náladu investorů nahlodalo a evropské akcie zisky odevzdaly. Britský FTSE 100 připsal 0,18 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,65 % a německý DAX ztratil 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 nakonec odepsal 0,4 %.

Největší evropský akciový trh v sedmi grafech

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,28 % na 968,35 bodu. Největší zobchodovaný objem připadl Komerční bance, jejíž cenné papíry připsaly 0,85 %. Naproti tomu druhý "nejobjemnější" titul, skupina ČEZ, stáhl svou více než 2,5% ztrátou burzu do červených čísel. Třetí největší objem zaznamenala ve čtvrtek Erste Group Bank, která přidala 0,88 %, a dařilo se také výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens (+0,98 %) a tabákové firmě Philip Morris ČR (+0,52 %). Naproti tomu akcie pojišťovny VIG odepsaly 0,85 % a mírně ztrácely také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a petrochemického podniku Unipetrol.

ČEZ 360°: Energetický gigant bude do pěti let rozdělen na dvě části, myslí si experti

Anketa: Čím lze podle českých ekonomických odborníků zvýšit konkurenceschopnost ČR?

4. Očekávané události

Pátek bude v Evropě z pohledu zveřejňovaných dat klidný, v USA si ale investoři neodpočinou. Burzy v Číně zůstanou kvůli státnímu svátku zavřené. V Japonsku vyjde míra nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností. Ve Španělsku budou zveřejněny údaje o změně počtu nezaměstnaných, ve Spojeném království vyjde index nákupních manažerů ve stavebnictví a za celou eurozónu bude zveřejněn index výrobních cen. Ve Spojených státech budou investoři sledovat údaje o podnikových objednávkách, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a ujít si nenechají ani projev viceprezidenta Fedu Stanleyho Fischera. Nejdůležitější nicméně budou data z trhu práce - celková míra nezaměstnanosti, počet nově vytvořených míst, míra participace a údaje o vývoji výše mezd. V Paříži budou o situaci na Donbasu jednat lídři Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie. Zaktualizovány budou také ratingy některých zemí, mimo jiné Bulharska (Moody's), Finska (Moody's), Gruzie (Fitch), Kataru (Moody's) či Španělska (S&P). Události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zpracovatelský sektor eurozóny v září podle finálních dat expandoval pomaleji

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle konečných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů ze srpnových 52,3 bodu, jak předvídala předběžná data. Francie se v září navrátila k růstu, v pásmu kontrakce pod 50 body se tak nachází jen Řecko. Irsko v září zaznamenalo dvouměsíční maximum 53,8 bodu, Rakousko 19měsíční maximum 52,5 bodu, Francie tříměsíční maximum 50,6 bodu, zatímco Nizozemsko spadlo na půlroční minimum 53 bodů, Španělsko na 21měsíční minimum 51,7 bodu, Itálie na sedmiměsíční minimum 52,7 bodu a Německo na dvouměsíční minimum 52,3 bodu. Index nákupních manažerů v Řecku sice vzrostl na tříměsíční maximum 43,3 bodu, stále je však hluboko pod hranicí dělící kontrakci od expanze.

6. V Rusku začal platit zákon o oddlužení, čeká se prý vlna bankrotů

Rusko se připravuje na vlnu žádostí o oddlužení. V zemi totiž ve čtvrtek začal platit zákon, který umožňuje vyhlásit bankrot také jednotlivcům, napsala agentura AP. Podle viceguvernéra ruské centrální banky Vasilije Pozdyševa by právo na vyhlášení osobního bankrotu mohlo mít 400 tisíc až půl milionu lidí.

7. Hewlett-Packard se rozdělí na dvě firmy k 1. listopadu

Správní rada americké technologické společnosti Hewlett-Packard ve čtvrtek schválila plán rozdělení podniku do dvou samostatných firem - HP, v níž zůstane výroba osobních počítačů a tiskáren, a Hewlett Packard Enterprise, která se zaměří na lukrativní obor technologických služeb a softwaru. Rozdělení bude dokončeno 1. listopadu a den poté se s akciemi obou firem začne obchodovat na newyorské burze pod vlastními názvy, sdělila společnost.

8. Microsoft a Google se dohodly na urovnání patentových sporů

Největší světový výrobce softwaru Microsoft se dohodl s internetovým gigantem Google na urovnání všech dosavadních patentových sporů. Uvedly to v noci na čtvrtek firmy, neposkytly však žádné podrobnosti o podmínkách dohody.

9. Dozorčí rada Volkswagenu prý zvažuje kroky na podporu ratingu firmy

Členové dozorčí rady Volkswagenu mají obavy z negativního dopadu skandálu kolem falšování údajů o emisích na hodnocení úvěrové spolehlivosti koncernu ratingovými agenturami. Zvažují proto kroky, které by posílily finanční pozici podniku, neplánují však žádný prodej majetku. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké radě.

Skandál Volkswagenu může být pro německou ekonomiku horší než celé Řecko

10. Zpracovatelský sektor v Česku v září expandoval pomaleji než v srpnu

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Česku v září klesl na 55,5 bodu ze srpnových 56,6 bodu, očekával se pokles na 56 bodů. Průzkumová data PMI v září signalizovala pokračující zlepšování podnikatelských podmínek v české výrobě, ač volnějším tempem. Růst výroby opět zpomalil kvůli nejmenšímu nárůstu nových zakázek za devět měsíců. Celkový rozvoj sektoru byl ovšem ve třetím čtvrtletí nejsilnější od druhého čtvrtletí 2011.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vnímají rozdělení Československa Američané?

http://video.idnes.cz/?c=A150930_122622_televize_vha&idVideo=V150930_124124_webtv_vov embed kód:

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat