Co musíte ráno vědět (20. července)

Jak uplynulý týden zakončily burzy v Evropě a Spojených státech, za co si budou muset Řekové od pondělí připlatit a jak se dá během jediného dne zbohatnout o čtyři miliardy dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek uzavřely nejednotně, Dow mírně klesl, Nasdaq ale stoupl na nová maxima. Za celý týden posílily všechny tři hlavní indexy

Hlavní americké akciové indexy v pátek kolísaly jen minimálně. Dow a S&P 500 se většinu dne pohybovaly v mínusu, zatímco Nasdaq se celý den držel nad nulou. S&P 500 nakonec v závěru obchodování mírné ztráty smazal a uzavřel v kladném teritoriu. Nasdaq posunul historické i zavírací maximum, mimo jiné díky prudkému růstu ceny akcií Googlu po nečekaně dobrých čtvrtečních výsledcích firmy. Dow klesl o 0,19 % na 18 086,45 bodu, zatímco S&P 500 přidal 0,11 % na 2 126,64 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,91 % na zavírací maximum 5 210,14 bodu. Historické maximum Nasdaq krátce před koncem obchodování posunul ještě o dvě setiny bodu výše na 5 210,16 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 1,32 % na 11,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,35 %. Devět z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu. V zelených číslech se udrželo jen technologické odvětví. Nejvíce klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů. Nedařilo se ani síťovým službám. Za celý týden Dow zpevnil o 1,84 %, S&P 500 připsal 2,41 % a Nasdaq přidal 4,25 %, což představuje jeho nejlepší týdenní výkon za devět měsíců.

Týden na trzích podle burzovních grafů: S&P 500 testuje horní hranici rozpětí, k býčímu výhledu chybí krůček

FX, sazby, HDP a dluhy: Výhled Citigroup ve vyčerpávajícím přehledu

2. Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, mají za sebou nejlepší týden od letošního ledna

Evropské akcie se v pátek obchodovaly kolem nuly, ale indexu STOXX Europe 600 (+0,06 %) se nakonec podařilo prodloužit nejdelší růstovou řadu od letošního ledna. Britský FTSE 100 odepsal 0,31 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,06 % a německý DAX ztratil 0,37 %. Za celý týden STOXX Europe 600 zpevnil o 4,35 %. Ze dna, na něž spadl 7. července, už index díky příznivému vývoji jednání věřitelů s Řeckem vzrostl zhruba o 9 %. FTSE 100 za týden přidal 1,5 %, CAC 40 4,56 % a DAX 3,16 %.

Grexit do 3 let: Citi v aktuální prognóze nehraje na city

Geopolitické vize exkluzivně na IW: Evropa musí zabrat, jinak její chlouba uteče jinam. Vyplatí se sázka na jídlo, říká ekonom

3. Pražská burza v pátek mírně oslabila, dolů ji stáhly akcie společnosti ČEZ. Zazářily naopak cenné papíry O2 C.R.

Index PX v pátek odevzdal 0,21 % na 1 024,94 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které odevzdaly přes tři procenta, a tlačily tak burzu dolů. Nedařilo se ani Komerční bance, jejíž cenné papíry oslabily o 0,61 %, Fortuně, která ztratila 1,77 %, a pojišťovně VIG, jejíž cenné papíry zlevnily o 0,79 %. Zbytek burzy se pohyboval v zelených číslech. Nejlépe na tom byly akcie O2 C.R., které pokračovaly ve spanilé jízdě předchozích dní a připsaly bezmála 12 %. Dařilo se však i mediální CME, která zpevnila o bezmála 5 %, Unipetrolu, jehož cenné papíry přidaly 1,55 %, a výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens, který posílil o 1,5 %. Společnost Unipetrol v pátek v regulatorním oznámení informovala, že dojde od pondělí k odstavení provozu části zařízení etylénové jednotky v rámci petrochemického provozu v Chemparku Záluží v Litvínově. Odhadla přitom, že bude etylénová jednotka opět plně uvedena do provozu do soboty 25. července. Negativně budou ovlivněny výroba polypropylenu a prodeje C4 frakce. Za celý uplynulý týden index PX přidal 3,4 %. Nejvíce v týdnu rostly akcie O2 C.R., které přidaly 25,1 % na 126 Kč. Naopak nejvíce klesající akcií byla TMR (-4,5 % na 565 Kč).

O Řecku, euru a Česku: Rozhovor s mužem, kterého zajímá byznys

7 zlatých pravidel: Co musíte vědět, než v Česku zkusíte nastartovat byznys

4. Očekávané události

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů. Investoři v Japonsku si díky státnímu svátku užijí den volna. Německo na trh dopoledne pošle index cen výrobců za červen a Bundesbank vydá pravidelnou měsíční zprávu o stavu ekonomiky. Eurozóna ještě zveřejní výsledek běžného účtu, Spojené království přidá statistiku půjček veřejného sektoru za červen a Portugalsko zprávu o inflaci a výsledek obchodní bilance. Spojené státy v pondělí žádná data nezveřejní. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou například Halliburton, Morgan Stanley nebo IBM. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Arca Capital Pavla Krúpy chce zvýšit podíl v NWR a prověřit rozhodnutí firmy

Investiční firma Arca Capital chce pokračovat v nakupování akcií NWR tak, aby získala minimálně 5% podíl. Ten opravňuje majitele ke svolání mimořádné valné hromady. Arca, která na začátku minulého týdne vlastnila zhruba 2% podíl v NWR, chce napadnout všechna rozhodnutí vedení NWR a prověřit události, ke kterým došlo například při dokončení privatizace OKD či samotné NWR od roku 2004. V pondělním vydání to píše týdeník Euro.

6. Téměř polovina Němců je pro odchod Řecka z eurozóny

Více než polovina Němců se domnívá, že plánovaný záchranný program pro zadlužené Řecko je špatný. A téměř polovina by upřednostnila, kdyby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny. Vyplývá to podle internetových stránek listu Die Welt z průzkumu agentury YouGov. Plán na záchranu Řecka podle průzkumu, kterého se zúčastnilo téměř 1 400 lidí, považuje za špatný 56 % Němců. Odchod Řecka z eurozóny by rádo vidělo 48 % respondentů, zatímco pro jeho setrvání v měnové unii se jasně vyslovila pouze třetina dotázaných.

Merkelová dál odmítá snížení řeckého dluhu, nevylučuje jiné úlevy

7. Řekové si od pondělí připlatí za základní potraviny, uzo i kondomy

V krizí zmítaném Řecku začne od pondělí platit výrazné zvýšení daně z přidané hodnoty. Sazba DPH vzroste u řady zboží a služeb z dosavadních 13 na 23 %. Zvýšení daně, které před pár dny schválil řecký parlament, je jedním z předpokladů zahájení jednání s věřiteli země o novém záchranném programu, napsala agentura DPA.

Varufakis: Hospodářské reformy v Řecku povedou k největší makroekonomické katastrofě

8. Hollande chce pro eurozónu vládu, rozpočet a parlament

Francouzský prezident François Hollande se důrazně připojil k hlasům volajícím po vytvoření vládního kabinetu pro eurozónu. Jednotná vláda pro devatenáct zemí platících eurem by měla mít společný rozpočet a parlament, který by uplatňoval demokratickou kontrolu, napsal Hollande v článku, který v neděli zveřejnil francouzský týdeník Journal du Dimanche.

9. Řecké banky podle vládního dekretu otevřou v pondělí

Řecké banky v pondělí znovu otevřou, výběr peněz však zůstane omezený. Vyplývá to podle agentury Reuters ze sobotního dekretu řecké vlády. Banky byly v důsledku dluhové krize uzavřeny 29. června. Cestu k jejich otevření ve čtvrtek uvolnila Evropská centrální banka zvýšením objemu nouzového financování v rámci programu ELA.

10. Koruna je k euru nejsilnější od začátku intervencí ČNB, v pátek posílila k 27,02 EUR/CZK

Česká měna se v pátek k euru dostala k 27,02 EUR/CZK, nejsilnější úroveň od zahájení kurzových intervencí České národní banky v roce 2013. ČNB zahájila intervence kvůli obavě z deflace, tedy snížení cenové hladiny, která by oslabila české hospodářství.

HDP, inflace a koruna: Co čekat?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Páteční růst ceny akcií Googlu přinesl zakladatelům firmy miliardy dolarů

Spoluzakladatelé americké internetové společnosti Google Larry Page a Sergey Brin zbohatli díky pátečnímu prudkému nárůstu ceny akcií podniku každý o více než čtyři miliardy dolarů. Uvedla to agentura Bloomberg. Akcie Googlu v pátek díky příznivým čtvrtletním výsledkům posílily o více než 16 % a uzavřely na rekordním maximu 699,62 dolaru. Celková tržní hodnota podniku tak stoupla o zhruba 65 miliard dolarů na 468 miliard dolarů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat