Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily týden světové trhy, jak se Čína ohání spravedlností v mezinárodním obchodu a které hvězdy 40. let mohou obdivně sledovat účastníci talentových soutěží? To všechno musíte na začátku týdne vědět.

1. Americké akcie v závěru týdne kolísaly. Investoři se snažili strávit makrodata a výsledky firem

Americké akcie v pátek nedokázaly najít směr. Dow kolísal a v závěru si připsal 0,25 %, S&P 500 naopak ztratil 0,39 % a všech jeho deset sektorů zakončilo týden v červených číslech. Technologický Nasdaq odevzdal 0,50 %. Z indexu Dow si v pátek nejlépe vedly společnosti Visa, American Express a IBM, dolů ho naopak tlačily Nike, General Electric a Intel.

Týden byl pro akcie smíšený. Nasdaq vzrostl o 0,55 %, S&P 500 však 0,2 % ztratil a Dow zakončil prakticky na nule s mírným ziskem 0,13 %. Index S&P 500 v uplynulém týdnu zůstal v rozpětí 1 810 až 1 850 bodů. V pondělí zažil propad o 1,3 %, ale okamžitě následovala opačná reakce a překonání historického maxima. Leden tedy probíhá volatilně, ale bez jasného směru. Jaký rozdíl oproti lednu 2013. "Trh je překoupený, ale jak už jsme se mnohokrát přesvědčili, nejedná se o prodejní signál a ceně to nebrání v dalším růstu. Dokud se index bude obchodovat nad zónou 1 800 až 1 810, graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší rezistence je na hladině 1 850 bodů," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

2. Evropské akcie se v závěru týdne vyšplhaly znovu na šestiletá maxima

Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, v průběhu odpoledne se však díky americkým makrodatům a zpevňujícím akciím těžařských firem vyšplhaly zpět na šestiletá maxima, z nichž ve čtvrtek sklouzly. Britský FTSE 100 zpevnil o 0,20 %, francouzský CAC 40 připsal 0,19 % a německý DAX 0,26 %.

Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 1,3 %, CAC 40 o 1,8 % a DAX o 2,85 %. "Evropské akcie nový rok odstartovaly dobře," říká Veronika Pechlanerová z Ashburton. "Panují velká očekávání ohledně růstu zisků evropských firem v letošním roce."

3. Pražská burza v pátek posílila jen mírně, brzdily ji bankovní tituly

Index PX v pátek připsal 0,13 % na 1 027,10 bodu. Burze bránily ve větším rozletu bankovní tituly - nejčastěji obchodovanou akcií byla Komerční banka, která zlevnila o 1,53 %, a mírně v červených číslech uzavřela i Erste Group Bank (-0,19 %). Nedařilo se ani developerské společnosti Orco, jejíž akcie odevzdaly bezmála dvě procenta, a Unipetrolu, jehož cenné papíry zlevnily o 0,94 %. Naproti tomu více než procento připsaly akcie mediální CETV (+1,23 %), tabákové firmy Philip Morris ČR (+1,32 %) a pojišťovny VIG (+1,34 %). Cenné papíry skupiny ČEZ, které byly druhým nejčastěji obchodovaným titulem dne, zpevnily o 0,89 % na 522,50 Kč. Index PX za celý týden zpevnil o 1,76 %. Největší zisky zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ. Naopak nejvíce si pohoršily cenné papíry petrochemického holdingu Unipetrol, který na konci příštího týdne zahájí výsledkovou sezonu.

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Americké trhy zůstanou v pondělí zavřené, lze tedy čekat obecně menší aktivitu na burzách. Čína zveřejní vývoj HDP ve čtvrtém kvartálu 2013 a za celý uplynulý rok. Vedle toho oznámí také statistiky průmyslové výroby a maloobchodních tržeb v za prosinec. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Naplno se rozeběhla také výsledková sezóna, očekávané výsledky si prohlédněte ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Manipulace trhu s drahými kovy je prý horší než skandál LIBOR, tvrdí regulátor

Evropští regulátoři vyšetřují možné manipulace trhu s drahými kovy. Od Deutsche Bank si materiály vyžádali v polovině prosince. Deutsche Bank ve stejné době přestává stanovovat benchmarky cen zlata a stříbra (fixing) jako jedna z pěti bank, které to dělaly. Svůj krok zdůvodňuje poklesem komoditního byznysu v rámci svého portfolia aktivit. Celé téma je třaskavé, podle Elke König z BaFin (Spolkový úřad pro finanční dohled) jsou "manipulace s cenami kovů horší než nedávný skandál se sazbou LIBOR".

6. Softbank prý jedná s Deutsche Telekom o spojení divizí v USA

Japonská Softbank jedná s Deutsche Telekom o možném spojením jejich mobilních operátorů v USA Sprint a T-Mobile US. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na dobře informované zdroje. Deutsche Telekom tento týden přesunula svůj podíl 67 % v americké divizi T-Mobile US na nizozemskou holdingovou společnost. To vyvolalo spekulace, že chce svoji americkou divizi prodat.

7. Čína odsoudila nový zákon o rozpočtových výdajích USA. Ohání se spravedlivým obchodem

Čínské ministerstvo obchodu odsoudilo nový americký zákon o rozpočtových výdajích v objemu 1,1 bilionu USD, který schválil tento týden Kongres a v pátek podepsal prezident Barack Obama. Důvodem je ustanovení, které omezuje technologické nákupy z Číny. Toto omezení je podle Číny v rozporu s principy spravedlivého obchodu. Zákon zahrnuje ustanovení, že všechny nákupy technologií z Číny na federální úrovni musejí být přezkoumány kvůli nebezpečí kybernetické špionáže. Důvodem jsou obavy USA z počítačových útoků z Číny.

TTIP: Zkratka, která má potenciál změnit světový obchod

8. Babišovým prvním náměstkem má být auditor Lukáš Wagenknecht

Prvním náměstkem budoucího ministra financí Andreje Babiše by se mohl stát auditor Lukáš Wagenknecht, známý mimo jiné z odhalení miliardových nesrovnalostí v Regionálním operačním programu Severozápad nebo auditů problematických zakázek v ústecké Krajské zdravotní. Informoval o tom v neděli server Česká justice. Dohodu o budoucím obsazení postu zatím žádný z aktérů nepotvrdil. "Nemluvím o postu. Ale na ministerstvo ho přivedu, je jedním z mých poradců na finance," cituje server kandidáta na ministerský post Babiše.

9. Chorvatsko podalo na MOL žalobu u arbitrážního soudu kvůli INA

Chorvatsko podalo žalobu na maďarskou ropnou a plynárenskou skupinu MOL u arbitrážního soudu v Ženevě. Požaduje zrušení dohody z roku 2009, díky které získal MOL manažerskou kontrolu v chorvatské energetické firmě INA. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroj z chorvatské vlády. Ten dodal, že navzdory arbitráži vláda očekává, že jednání s MOL o budoucnosti řízení firmy INA budou pokračovat.

10. Moody's vrátila úvěrové hodnocení Irska do investičního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v pátek zvýšila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku na stupeň Baa3, tedy zpět do investičního pásma. Irsko se v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Země byla nucena požádat o pomoc před třemi lety kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru. Moody's dosud hodnotila schopnost Irska splácet své dlouhodobé závazky v cizí měně známkou Ba1. Jako jediná ratingová agentura ji tak podle Reuters hodnotila známkou ve spekulativním pásmu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Talenti a breakdanceři, učte se!

Ross Sisters byly tři sestry Rossovy (Aggie, Elmira a Maggie, vlastními jmény Veda Victoria, Dixie Jewel a Betsy Ann). Tančily, dělaly akrobacii, správný pojem pro ně by byl hadí ženy. Z některých jejich kousků by jistě byli na větvi i porotci současných talentových soutěží.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat