Co musíte ráno vědět (20. září)

Jak si vedly světové burzy po překvapení, které jim Fed přichystal, kolik nakonec zaplatí JPMorgan kvůli případu "Londýnská velryba" a která reklama rozplakala celý svět? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek sestoupily z historických maxim

Americké akcie zahájily čtvrteční obchodní seanci v mírném plusu. Po středečním silném růstu způsobeném překvapivým rozhodnutím Fedu prozatím nesnižovat objem odkupovaných dluhopisů v rámci kvantitativního uvolňování však investoři přistoupili k výběru zisků. Dow nakonec oslabil o 0,26 % na 15 636,55 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,18 % na 1 722,34 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,15 % na 3 789,38 bodu. Největší ztráty si připsaly sektor základních materiálů a finanční tituly. Relativně dobře si vedly sektor průmyslu, technologické tituly a sektor cyklického spotřebního zboží.

Podle zveřejněné zprávy o týdenním počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti vzrostl počet žadatelů méně, než se čekalo. Ministerstvo práce však neopomnělo připomenout, že technické problémy, s nimiž se minulý týden potýkaly dva úřady, přetrvávají, a číslo je tak stále zkreslené. Prodeje starších domů v srpnu vzrostly nejvíce za šest a půl roku. I toto číslo však trh neinterpretoval jako vysloveně pozitivní - makléři totiž tvrdí, že srpen bude posledním měsícem, kdy trh s nemovitostmi vydá tak dobrá čísla. Důvodem prý bude pokles poptávky způsobený rostoucími hypotéčními sazbami. Zato průmyslu v oblasti Filadelfie se nesmírně daří. Podle tamní pobočky Fedu se průmyslová aktivita v září nečekaně zvýšila, a to dvakrát více, než predikoval trh. Příjemně překvapila i bilance běžného účtu Spojených států za druhé čtvrtletí. Schodek běžného účtu se oproti prvnímu kvartálu snížil o 5,7 %, a spadl tak na nejnižší hodnotu od třetího čtvrtletí 2009.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek vyšplhaly na pětiletá maxima díky nečekanému rozhodnutí Fedu

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly díky Fedu, který se nečekaně rozhodl neomezit program nákupu dluhopisů, přestože to většina analytiků předvídala. Britský FTSE 100 připsal 1,01 %, francouzský CAC 40 0,85 % a německý DAX 0,67 %. Dařilo se především realitnímu sektoru, ztrácely naopak mediální společnosti a pojišťovny.

Jak dlouho ještě?

3. Pražská burza zisky neudržela a uzavřela čtvrteční obchodování v mínusu

Pražská burza dopoledne následovala ostatní trhy a posilovala o více než 1 %. Vzápětí však začala zisky mazat a index PX zakončil den se ztrátou 0,18 % na 973,67 bodu. Po předchozí rally zamířily do mínusu akcie NWR. Ty ve čtvrtek odepsaly 9,72 % na 32,50 Kč, v červených číslech zakončily i akcie Telefóniky C.R. (-3,30 %), CETV (-1,13 %) a ČEZ (-1,82 %). Dařilo se naopak Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 2,02 % na 620,50 Kč, a přes procento podražily i cenné papíry pojišťovny VIG (+1,21 %).

Erste: Komerční bance vzroste v příštím roce zisk, zvyšujeme cílovou cenu

Pohled analytiků: Uzavření dolu Paskov je pozitivní signál, optimismus ohledně akcií NWR je ale přehnaný

Hodnota akcií ČEZ za poslední dva týdny výrazně stoupla. Jaké jsou další vyhlídky?

4. Očekávané události

Eurozóna zveřejní výsledky spotřebitelské důvěry a pražskou burzu čeká rebalancování indexu. Po ukončení pátečního obchodování se ČEZ a Komerční banka zařadí do indexu Stoxx Europe 600. Investoři budou ale také bedlivě sledovat projevy guvernérů Fedu, s nimiž by měli vystoupit Daniel Tarullo, James Bullard, Narayana Kocherlakota a Esther Georgeová. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. JPMorgan zaplatí na vyrovnání případu "Londýnská velryba" 920 milionů dolarů

Americká investiční banka JPMorgan Chase zaplatí úřadům v USA a Spojeném království pokuty v celkové výši 920 milionů dolarů. Pokuty byly bance uděleny za "vážné nedostatky" v dozoru, které umožnily jejímu obchodníkovi Brunovi Iksilovi, zvanému "londýnská velryba", prodělat více než šest miliard dolarů. Celková částka je jednou z nejvyšších pokut, jakou kdy nějaká finanční instituce dostala.

6. Největší obava Islandu? Eurozóna a její banky

Eurozóna se nepoučila z kolapsu islandského bankovního systému, a malý ostrovní stát už se proto do měnové unie nechce připojit. V rozhovoru pro televizní stanici CNBC to řekl předseda islandské vlády Sigmundur Davíð Gunnlaugsson. "Eurozóna se nepoučila z lekce, kterou si Island musel projít," řekl Gunnlaugsson. "Evropské banky přežily, ale poučení si z toho nevzaly. Stále fungují na základě regulací, které podrazily nohy islandským bankám."

7. Urban: Z ekonomického i sociálního hlediska dává prolomení limitů smysl

Stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Milan Urban je z ekonomického i sociálního hlediska pro prolomení limitů těžby uhlí na Ústecku. V opačném případě podle něj kraji hrozí vyhrocení sociální situace. Zároveň však dodal, že těžit nad limity bude možné pouze tehdy, když dojde k široké shodě na politické scéně i ve společnosti. Urban to řekl na setkání s novináři.

8. Irsko je venku z recese, HDP expanduje

Irská ekonomika se dostala ze své druhé recese za posledních pět let. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí vzrostl o 0,4 % proti poklesu o 0,6 % v předešlému kvartálu. Tempo růstu je ale menší, než čekali analytici, a mohlo by tak zmařit naděje na zmírnění úsporných opatření.

9. Další slovní intervence z ČNB, zásah proti koruně se blíží

O zvýšené pravděpodobnosti, že ČNB zasáhne na devizovém trhu a oslabí korunu, promluvil Kamil Janáček. Ten přitom patří k největším jestřábům uvnitř bankovní rady a od intervencí v minulosti odrazoval.

Podle Janáčka byla připravenost ČNB začít s intervencemi centrální bankou dostatečně komunikována. "Posilování koruny monetárním podmínkám v zemi v předkrizových časech pomohlo. Symetricky teď může pomoci oslabení měny," napsal Janáček.

10. Propast mezi vyspělým severem Evropy a zaostávajícím jihem se bude prohlubovat, tvrdí EY

Ekonomické rozdíly mezi jádrem eurozóny a periférií jsou nyní největší za posledních více než deset let. Napsala to ve zprávě společnost Ernst & Young a poukázala na to, že propast mezi jádrem a periferií se prohloubí, zatímco oživení ekonomik bude zpomalovat. Podle zprávy jsou si nyní země ekonomicky nejvzdálenější od počátku nového tisíciletí. Společnost ve svém výzkumu sleduje indikátory jako HDP, inflaci, míru nezaměstnanosti a účetní rozvahy vlád.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Reklama telekomunikační společnosti razí heslo, že "dávání je nejlepší komunikace"

Nová reklama thajské telekomunikační společnosti chytá za srdce. Tříminutový klip začíná scénou, v níž majitelka lékárny přistihne malého chlapce, jak krade léky. Zastane se ho muž z vedlejšího obchodu, léky zaplatí a přidá mu polévku. Na to, co se stane za třicet let, se podívejte sami.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat