Co musíte ráno vědět (21. března)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, jak Čína investuje v Česku a za co ji pochválil Leonardo DiCaprio? Nejen to musíte hned ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek dále posílily, po indexu Dow se od začátku roku do plusu přehoupl i S&P 500

Americké akcie uzavřely týden dalším posílením a jejich indexy se vyhouply na nová letošní maxima. K pátému týdnu zisků dopomohla akciím americká centrální banka, která ve středu snížila očekávání ohledně letošního zvyšování úrokových sazeb. Dow v pátek zpevnil o 0,69 % na 17 602,30 bodu, širší S&P 500 připsal 0,44 % na 2 049,56 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,43 % na 4 795,65 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,91 % na 14,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,875 %. V plusu seanci zakončilo šest z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména sektoru zdravotní péče, finančnímu odvětví a průmyslovému sektoru. Pod nulou skončily telekomunikační odvětví, sektor veřejných služeb, energetické odvětví a sektor základních materiálů. Za celý týden Dow přidal 2,26 %, S&P 500 posílil o 1,35 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,99 %. Od začátku roku Dow přidává 0,97 % a S&P 500 roste o 0,25 %. Nasdaq ale stále ztrácí 4,24 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie vystoupaly na letošní maxima, holubičí Fed udělal své

2. Evropské akcie v pátek posílily, výkon za celý týden byl ale méně přesvědčivý

Evropské akcie v pátek zamířily nahoru, za celý týden však celoevropský index STOXX Europe 600 zaznamenal mírnou ztrátu. Britský FTSE 100 v pátek ztratil 0,19 %. Francouzský CAC 40 naopak přidal 0,44 % a německý DAX připsal 0,59 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,30 % poté, co celý den kolísal mezi ziskem a ztrátou. Za celý týden FTSE 100 přidal 0,88 % a DAX posílil o 1,22 %, zatímco CAC 40 odepsal 0,61 %. STOXX Europe 600 od pondělí do pátku odepsal 0,15 %.

Subtilně odvážná ECB: Opravdu cokoli v zájmu vyšší inflace

3. Pražská burza v pátek výrazně posílila, zobchodovaný objem se přiblížil dvěma miliardám korun. Týden byl celkově v Rybné zelený

Index PX v pátek přidal 1,84 % na 914,85 bodu. Zobchodovaný objem se v pátek přiblížil dvěma miliardám korun, tři "nejobjemnější tituly" - ČEZ, Komerční banka a Erste Group Bank - zažily seanci s objemem přes půl miliardy korun. Na akcie mělo vliv převážení indexu CECE EUR, k němuž došlo po konci obchodování. "Z hlediska ČR jsou důležité tři změny. Nově do indexu budou zařazeny akcie Unipetrolu, které budou ale mít relativně malou váhu (0,4 %). K výraznému zvýšení váhy dojde u Erste Group Bank (na 12,4 % ze 4,4 %). Změny u dalších zástupců pražské burzy v CECE indexu již nebudou tak výrazné. V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %," řekl před začátkem obchodování Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Akcie společnosti VIG v průběhu dne mírně korigovaly prudkou čtvrteční ztrátu, kterou vyvolalo varování před slabými výsledky za rok 2015, postupně však zisky odevzdávaly a nakonec uzavřely na zelené nule. Erste Group na titul v pátek upravila doporučení na "držet" z "kupovat" a cílovou cenu snížila na 20 ze 30 eur. Doporučení na titul snížila i KBW, a to na "underperform" z "market perform". Za celý uplynulý týden index PX stoupl o 0,8 %. Nejvíce ztratily akcie pojišťovnické skupiny VIG, nejvíce vzrostly akcie těžební společnosti NWR.

4. Očekávané události

Velikonoční týden začne relativně zvolna. V Japonsku se neobchoduje kvůli státnímu svátku, dopoledne na trhy dorazí například statistiky o španělské obchodní bilanci a běžném účtu eurozóny, odpoledne zřejmě o něco více zaujmou americký index aktivity chicagského Fedu a údaje o prodejích starších domů,Rusko vydá aktuální data o maloobchodních tržbách a nezaměstnanosti. Americký prezident Barack Obama pokračuje v historické návštěvě Kuby a česká vláda by měla potvrdit ve funkci dosavadní předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. Hospodářské výsledky by měla oznámit brazilská společnost Petrobras. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Rusnok (ČNB): Využití záporných úrokových sazeb nelze vyloučit

Možnost využití záporných úrokových sazeb ze strany České národní banky nelze v současné situaci vyloučit. V pátek to na uzavřené klubové snídani Czech Business Clubu řekl člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok. Pokud by ale ČNB záporné sazby zavedla, byly by podle Rusnoka jen "selektivní", což znamená, že by se vztahovaly zřejmě jen na nově příchozí kapitál spekulativního charakteru.

Záporné sazby: Zbraň, která se může obrátit proti střelci

6. Kudy povede cesta k oživení Íránu? Vůdci země přednesli rozporné vize ekonomické orientace Teheránu

Dva nejvyšší íránští činitelé v neděli v televizních poselstvích u příležitosti oslav perského nového roku (Nourúz) představili rozdílné ekonomické vize pro příští rok. Prezident Hasan Rúhání i duchovní a politický vůdce islámské revoluce a íránského lidu ajatolláh Alí Chameneí se shodli v tom, že by ekonomika měla být nejvyšší prioritou. Ale zatímco Rúhání označil za klíčové pro hospodářský růst další rozvíjení spolupráce s cizími zeměmi, Chameneí zopakoval svou věrnost koncepci zaměřené na soběstačnost země.

Írán čeká od svého zapojení do globální ekonomiky příliš. Čeká ho vystřízlivění, říká expert

7. Příliv čínských investic do Česka získává na rychlosti

Příliv čínských investic do Česka nabývá na rychlosti i objemu. Částka, kterou čínští investoři v tuzemsku utratili, se již počítá na desítky miliard korun. Čína by podle nedávného vyjádření prezidenta Miloše Zemana mohla v ČR investovat dalších 45 miliard korun.

8. Výhledy zisků amerických firem nejsou dobré. Velké technologické společnosti navíc v důsledku škodí růstu ekonomiky

Se ziskovostí firem v Americe již nějakou dobu není něco v pořádku. Banka Société Générale nyní přichází s tvrzením, že vyhlídky jsou vysloveně špatné.

9. Hedgeových fondů ubývá nejrychleji od roku 2009

Podle zprávy Hedge Fund Research v roce 2015 ukončilo činnost 979 hedgeových fondů (o 13 % více než v roce 2014). Bylo to nejvíce od roku 2009. V samotném čtvrtém kvartálu se naopak investorům otevřelo jen 183 hedgeových fondů, ve třetím čtvrtletí to bylo 269. Čtvrtý kvartál tak byl v tomto ohledu rovněž nejslabší od roku 2009.

10. Čistý zisk českých bank stoupl loni o 3,8 miliardy na 66,9 miliardy Kč a dosáhl pokrizového maxima

Bankám a spořitelnám v Česku stoupl v roce 2015 souhrnný čistý zisk meziročně o 3,8 miliardy na 66,93 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru ke konci loňského roku činila 5,4 bilionu korun, což je proti konci roku 2014 růst o 160 miliard Kč.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

DiCaprio ocenil úsilí Číny v boji proti změnám klimatu

Americký herec Leonardo DiCaprio v neděli ocenil úsilí Číny v boji proti klimatickým změnám. Země, která je největším světovým znečišťovatelem životního prostředí plyny se skleníkovým efektem, by podle jeho názoru mohla být dokonce vzorem hnutí za ochranu životního prostředí.

Herec, který se angažuje v ochraně životního prostředí, vyzval například k boji proti klimatickým změnám i minulý měsíc při předávání filmových ocenění Oscar v USA. Sám dostal poprvé tuto cenu za nejlepší roli ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání.

"Jak všichni víme, Spojené státy a Čína jsou dva největší znečišťovatelé, a myslím si, že Čína učinila radikální pokrok, pokud jde o alternativní zdroje energie a udržitelný rozvoj," řekl DiCaprio podle agentury AP.

Čína je největším světovým spotřebitelem a producentem uhlí, ale také se stala významným investorem do obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrná energie.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat