Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak uzavřely týden světové burzy, jak úspěšná je zatím výsledková sezóna v USA a kolik může vydělat pozůstalý po kuřákovi? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek díky příznivým firemním výsledkům posílily, v plusu tak zakončily i celý týden

Americké akcie v pátek posilovaly díky příznivým hospodářským výsledkům některých podniků, například internetového gigantu Google. Smazaly tak velkou část čtvrtečního propadu, za kterým stály nové sankce USA a Evropské unie vůči Rusku a pád malajsijského dopravního letadla na východě Ukrajiny. Index Dow přidal o 0,73 % na 17 100,18 bodu, index S&P 500 vzrostl o 1,03 % na 1 978,22 bodu a Nasdaq posílil o 1,57 % na 4 432,15 bodu. Zdražily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce technologické tituly a firmy z odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX klesl o 17 % na 12,06 bodu. Za celý týden Dow posílil o 0,9 %, nejlépe se z něj dařilo akciím Johnson & Johnson. S&P 500 posílil o 0,52 % v čele s technologickými a zdravotnickými firmami. Nasdaq vzrostl za týden o 0,36 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hladina podpory odolala náporu medvědů, útok na 2 000 bodů indexu S&P 500 pokračuje

S&P 500 do pěti let na 3 500? Tak praví Shillerův indikátor CAPE!

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně. Část investorů před víkendem v obavách z nejistého vývoje situace na východní Ukrajině dále prodávala, někteří obchodníci své pozice naopak rozšiřovali. Napětí kolem čtvrtečního pádu civilního letadla malajsijských aerolinek poblíž ukrajinsko-ruské hranice přetrvávalo. Britský FTSE 100 posílil o 0,17 % a francouzský CAC 40 přidal 0,44 %. Německý DAX naopak oslabil o 0,35 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 se většinu dne pohyboval v červených číslech, v závěru ale zabral a uzavřel se ziskem 0,20 % na 3 164,21 bodu.** Největší zisky si připsaly technologické tituly, akcie ze sektoru služeb a cenné papíry z odvětví spotřebního zboží. Nedařilo se akciím automobilek, cenným papírům průmyslových podniků a klesl také sektor pojišťovnictví. Za celý uplynulý týden se index DJ EuroStoxx 50 udržel mírně v zisku, když posílil o 0,23 %.

Letní mozaika zajímavých postřehů: Co vám možná uniklo, ale nemělo by

3. Pražské burze v pátek došel dech, oslabila téměř o procento a půl. Podobně klesla i v týdenním horizontu

Index PX v pátek klesl o 1,49 % na 944,10 bodu, za celý týden ztratil 1,71 %. Největší růst zaznamenaly v týdnu akcie uhelné společnosti NWR, které po zprávách o pokračující restrukturalizaci podstatně posílily během prvních dvou obchodních dní, ale ve zbytku týdne oslabovaly. Celkově přidaly 12 %. Nejhorší výkon byl naopak k vidění u cenných papírů developera Orco, které zlevnily o 3,9 %.

Fotbalové MS Fortuně pomohlo. Investoři mohou být jejími výsledky příjemně překvapeni

Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic dobrého neznamená

4. Očekávané události

Německo zveřejní index výrobních cen (odhad červen meziměsíčně: 0 %, meziročně: -0,7 %, květen meziměsíčně: -0,2 %, meziročně: -0,8 %). Mnohem zajímavější však bude výsledková sezóna v USA. První den nejnabitějšího týdne uveřejňování výsledků oznamují údaje o hospodaření například Hasbro, Halliburton nebo Netflix. Očekávané výsledky firem v celém týdnu si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Izrael vystupňoval útok na Gazu. Zemřelo 13 jeho vojáků

Izraelská armáda vystupňovala pozemní ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Při ostřelování okolí města Gaza zemřelo nejméně 62 Palestinců a zhruba 400 lidí utrpělo zranění, informovala s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje agentura DPA. Stovky, možná až tisíce dalších obyvatel prchají podle různých zdrojů před postupujícími izraelskými jednotkami dále do vnitrozemí. Izraelská armáda uvedla, že v bojích padlo třináct jejích vojáků.

6. V EU se začínají ozývat první salvy podzimní bitvy o rozpočet

Bitva o podobu rozpočtu Evropské unie na příští rok sice v Bruselu naplno vypukne až po prázdninách, první salvy jsou ale slyšet už v těchto dnech. Minulý týden svůj postoj k rozpočtu dohodly členské země, které v původním návrhu Evropské komise chtějí škrty v platbách okolo 2,1 miliardy eur. To se ale nejspíše nezalíbí novému Evropskému parlamentu, jehož rozpočtový výbor se bude tématu poprvé věnovat tuto středu.

7. Lagardeová: Eurozóna oživuje, potřebuje ale strukturální reformy

Ekonomika eurozóny sice oživuje, nadále ji ale sužují vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách. "Finanční trhy jsou tak nyní možná až příliš optimistické," varovala v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. "Dobrou zprávou je to, že se evropská ekonomika zotavuje z krize. Důvěra se zlepšila a finanční trhy jsou naladěny optimisticky. Možná až příliš optimisticky."

8. Italská centrální banka zhoršila hospodářský výhled

Italská centrální banka v pátek snížila odhad letošního růstu italské ekonomiky na pouhých 0,2 % z dříve předpokládaných 0,7 %. Nová prognóza banky je mnohem pesimističtější než vládní výhled, podle kterého by měl letošní hospodářský růst dosáhnout 0,8 %.

9. Zisky a tržby amerických firem překonávají odhady

Výsledky za 2Q2014 sice oznámilo zatím jen 10 % firem z indexu S&P 500, takže vzorek není velký, přesto je jejich úspěšnost obdivuhodná. Na úrovni zisku překonalo odhady 64,5 % společností, v minulé výsledkové sezóně to bylo méně než 60 %. Na úrovni tržeb překonalo odhady 57 %, v minulé výsledkové sezóně to bylo 56 %.

Bonus

Vdova po kuřákovi má dostat téměř 24 miliard USD

Neuvěřitelnou sumu 23,6 miliardy dolarů má vyplatit druhý největší výrobce cigaret v USA vdově po kuřákovi, který zemřel na rakovinu plic. Rozhodl o tom soud na Floridě. Tabáková firma RJ Reynolds prý nedbale informovala o nebezpečích konzumace tabáku a návykovosti svých produktů. Firma se proti rozsudku odvolá. Na závěr tedy něco málo osvěty na téma tabák.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat