Co musíte ráno vědět (21. května)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě i Americe, co si o vývoji vztahů mezi Ruskem a Západem myslí předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv a které slovo vám dokáže zajistit roční příjem 195 milionů dolarů? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po třech dnech růstu zlevnily. Zklamaly výsledky maloobchodníků

Americké akciové trhy v dopolední části úterního obchodování klesaly. Investory zklamaly výsledkové zprávy některých velkých maloobchodníků, například největšího amerického prodejce kancelářského vybavení a potřeb Staples. V závěru obchodování sice všechny tři hlavní indexy část ztrát smazaly, ale i tak zůstaly poměrně hluboko v mínusu. Dow oslabil o 0,83 % na 16 374,31 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,65 % na 1 872,83 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,70 % na 4 096,89 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory, nejvíce odepsaly průmyslové tituly, akcie z telekomunikačního odvětví a tituly ze sektoru základních materiálů. Pouze nepatrně naopak zlevnily cenné papíry firem ze sektoru služeb. "Investoři si velkou část zisků vybrali s předstihem již na konci minulého roku," řekl hlavní investiční stratég ve společnosti Key Private Bank Bruce McCain. "Jak se totiž ukazuje, výsledky firem nejsou nijak dechberoucí, což kromě jiného znamená, že trhy nemají důvod k tomu, aby zařadily vyšší rychlostní stupeň."

USA pod lupou: Fed, HDP a dolar očima finančních profesionálů

Dividendy versus zpětné odkupy: Co je pro investory lepší?

2. Evropské akcie v úterý mírně oslabily. Investoři zůstávají před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu opatrní

Evropské akciové trhy v úterý zaznamenaly mírný pokles, když se investoři před blížícími se volbami do Evropského parlamentu nepouštěli do velkých nákupů. Výnosy dluhopisů zemí na periferii eurozóny během dne rostly na svá zhruba dvouměsíční maxima, což podle agentury Reuters reflektuje obavy investorů, že by výsledek voleb mohl přispět k opětovné ekonomické destabilizaci situace na evropském kontinentu. Britský FTSE 100 oslabil o 0,62 %, německý DAX ztratil 0,21 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,39 %. Nejslabší výkon předvedly sektory základních materiálů, ropy a zemního plynu a telekomunikační odvětví. V zelených číslech naopak uzavřely akcie mediálních firem, automobilky a sektor dopravy a cestovního ruchu. Výrazné ztráty zaznamenaly na londýnské burze cenné papíry telekomunikační skupiny Vodafone Group (-5,46 %), která dopoledne oznámila, že její zisk v posledním finančním roce klesl a letos čeká další zhoršení. Druhý největší světový mobilní operátor mimo jiné uvedl, že bude muset více investovat a zároveň se vyrovnat s vysokými odpisy aktiv v pěti zemích Evropy včetně Česka. Více než procento na londýnské burze odepsaly i akcie britské maloobchodní skupiny Marks & Spencer (-1,11 %), která uvedla, že jí v posledním finančním roce klesl zisk o 4 %.

Německo vs. Francie: Bitva o budoucnost eura bude brzy pokračovat

3. Pražská burza v úterý posílila, nahoru ji táhly akcie ČEZ

Index PX vzrostl o 0,41 % na 989,66 bodu. Největší zisk si připsaly akcie energetické společnosti ČEZ, které zdražily o 1,55 % na 588 korun. Dařilo se také cenným papírům Erste Group Bank, které posílily o 0,93 % na 619,30 Kč. Necelé procento přidaly akcie petrochemického podniku Unipetrol (+0,78 %) a pojišťovny VIG (+0,77 %). V červených číslech naopak skončily akcie uhelné společnost NWR, které zlevnily o 2,98 % na 11,40 Kč, a developera Orco (-2,94 %). Akcie Komerční banky ztratily 0,92 % na 4 500 korun a cenné papíry Telefóniky C.R., která včera oznámila, že ze zisku za loňský rok vyplatí hrubou dividendu 18 Kč na akcii, oslabily o 0,83 % na 300 korun.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Dolar je zajímavý, ale pojďme probrat českou korunu

4. Očekávané události

Japonsko v noci na středu zveřejní údaje o dubnové obchodní bilanci (odhad: schodek 646 miliard jenů, březen: schodek 1,446 bilionu jenů) a Bank of Japan rozhodne o nastavení měnové politiky. Z eurozóny dopoledne přijde zpráva o stavu běžného účtu (odhad březen: přebytek 20 miliard eur, únor: přebytek 13,9 miliardy eur) a předběžný květnový index spotřebitelské důvěry (odhad květen: -8,6 bodu, duben: -8,6 bodu). Velká Británie na trhy pošle statistiku o dubnových tržbách maloobchodníků (odhad: +0,5 % meziměsíčně a +5,4 % meziročně, březen: -0,4 % a +4,2 %) a index cen výrobců. Bank of England dále zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Ve Spojených státech budou jako každou středu zveřejněny zprávy o vývoji zásob ropy na území USA a počtu žádostí o hypotéky. K nim přibude zveřejněný zápis z dubnového zasedání měnového výboru FOMC americké centrální banky a veřejná vystoupení Janet Yellenové a členů Fedu Narayany Kocherlakoty, Esther Georgeové a Williama Dudleyho. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Čtvrtletní výsledky svého hospodaření zveřejní čínské Lenovo a ve Spojených státech například společnosti Target a Tiffany & Co. Odhady výsledků hospodaření firem najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB zvažuje, že by o sazbách mohla rozhodovat méně často

Evropská centrální banka zvažuje, že prodlouží intervaly svých zasedání věnovaných měnové politice, aby měla před měnovým rozhodnutím více času na vyhodnocení hospodářského vývoje. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Šéf ECB Mario Draghi už dříve naznačil, že měsíční intervaly zasedání mohou vytvářet zbytečné krátkodobé napětí na trzích. Jednou z možností je údajně prodloužení intervalu mezi zasedáními, kde se rozhoduje o měnové politice, na šest týdnů. To by nenarušilo současný dvoutýdenní cyklus setkávání a radě by to poskytlo více prostoru k debatám o dalších záležitostech, například nových zodpovědnostech spojených s dohledem nad bankami.

Jim Reid (Deutsche Bank): Fed a další centrální banky mají nad trhy až příliš velkou kontrolu

6. EU vyplatila Ukrajině první část slíbeného úvěru

Evropská komise v úterý vyplatila Ukrajině první splátku ze slíbeného úvěrového programu. Celkem Ukrajině poslala 100 milionů eur. Dalších 500 milionů eur by měla EK uvolnit v příštích týdnech, jakmile ukrajinská strana dokončí nutné právní procedury, oznámila v úterý komise. Celkem má Ukrajina formou programu makrofinanční pomoci (Macro-Financial Assistance) získat od Evropské unie 1,6 miliardy eur.

7. Medveděv: Rusko a USA směřují k druhé studené válce, kterou nikdo nepotřebuje

"Pomalu, ale jistě směřujeme k druhé studené válce," řekl v pondělí v exkluzivním rozhovoru pro televizi Bloomberg předseda ruské vlády Dmitrij Medveděv. "Smutné na tom je, že studenou válku nikdo z nás nepotřebuje," dodal druhý muž ruské politické scény a varoval, že si USA a EU neuvědomují, že se sankce, které Západ uvalil na vybrané ruské politiky a podniky, ve výsledku obrátí proti nim. Podle Medveděva to totiž budou hlavně americké a evropské firmy, kdo na ně doplatí. "Jediný, komu se sankce hodí, jsou politici," uvedl. Pondělní rozhovor se zástupcem agentury Bloomberg byl vůbec první, který ruský předseda vlády od zavedení protiruských sankcí ze strany Evropské unie a Spojených států amerických jako odvetu za březnovou anexi Krymského poloostrova poskytl zahraničním médiím.

Rusko v Číně nové odbytiště svého plynu zatím nenašlo. Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se nedohodli na ceně

8. Evropská komise obvinila banky JPMorgan, Crédit Agricole a HSBC z manipulování se sazbami

Evropská komise v úterý obvinila britskou banku HSBC, americkou JPMorgan a francouzskou Crédit Agricole z dohod, které měly sloužit k manipulacím s klíčovými úrokovými sazbami eura. Od komise je to dodatečný krok poté, co v prosinci vyměřila šesti finančním společnostem rekordní úhrnnou pokutu 1,7 miliardy eur za manipulace jejich obchodníků s klíčovými sazbami LIBOR a EURIBOR. "Evropská komise má obavy, že se tyto tři banky zřejmě účastnily tajné dohody, která měla narušit normální průběh stanovování cen u složek pro deriváty z úrokových sazeb eura," uvedl výkonný orgán Evropské unie podle agentury Reuters.

Zmanipulovaný akciový trh a jak ho zničit v 8 krocích

9. Čína zakázala používat Windows 8 ve veřejném sektoru

Čínské úřady zakázaly používat u počítačů ve veřejném sektoru program Windows 8, což je nejnovější operační systém od americké společnosti Microsoft. Zdůvodnily to snahou o úspory energie a zajištění počítačové bezpečnosti, uvedla v úterý agentura Reuters. Čína je pro největšího světového producenta operačních systémů osobních počítačů už dlouho velmi nesnadným trhem.

Microsoft představil větší verzi svého tabletu Surface

10. Dvojčata Winklevossova predikují bitcoinu zářnou budoucnost

Bratři Tyler a Cameron Winklevossovi dští síru a oheň na akcie Facebooku, kudy chodí, nyní mají ale nový koníček. Odhaduje se, že vlastní zhruba procento ze všech existujících bitcoinů, a rozhodně je nemíní prodávat. Dvojčata predikují, že v průběhu letošního roku se do bitcoinu zapojí i Wall Street, protože to je fenomén obdobný nástupu internetu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Čtyři a půl miliardy dolarů za jediné slovo

Nyní již bývalá manželka ruského oligarchy Dmitrije Rybolovlevova Jelena Rybolovlevová v posledních téměř 30 letech vydělávala pěkný balík peněz, aniž o tom věděla. Žena, která se za ruského podnikatele provdala v roce 1987, má podle švýcarského soudu v rámci rozvodového řízení získat více než 4 miliardy švýcarských franků (4,5 miliardy dolarů). Za každý rok manželství si tak Rybolovlevová přijde na slušných 195 milionů dolarů. A to za jediné "ano".

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat