Co musíte ráno vědět (21. ledna)

Jak se v Evropě obchodovalo v úvodu týdne, jak si Radovan Vítek vybojoval třetinový podíl v Orco Germany a co si myslí Barack Obama o marihuaně? To vše musíte ráno vědět.

1. Burzy ve Spojených státech zůstaly zavřené

Spojené státy si v pondělí připomněly státním svátkem Martina Luthera Kinga, který se narodil 15. ledna 1929. Burzy proto zůstaly zavřené.

2. Evropské akcie v úvodu týdne neudržely šestiletá maxima a uzavřely smíšeně

Nedařilo se především bankovnímu sektoru, který ztratil přes procento po překvapivě oznámených špatných výsledcích hospodaření Deutsche Bank. Britský FTSE 100 dokázal uzavřít v mírném plusu 0,11 % na 6 836,73 bodu, německý DAX odepsal 0,28 % na 9 715,90 bodu a francouzský CAC 40 mírně ztratil na 4 322,86 bodu (-0,11 %). Celoevropský DJ EuroStoxx 50 odepsal mírných 0,03 %, širší index 600 velkých firem odmazal desetinu procenta. Trh tlačily dolů především banky po nedělním překvapivém prohlášení německé Deutsche Bank. Nedařilo se ani francouzské automobilce PSA Peugeot Citroën, jejíž celosvětové prodeje klesly kvůli slabé evropské poptávce o pět procent.

"Je povzbuzující vidět evropské akcie kolem nuly po růstu z předchozích dvou týdnů, když vezmeme navíc v úvahu ranní pokles trhů v Asii a velice špatná čísla od Deutsche Bank," říká Alex Neil, šéf akciových a derivátových obchodů v EFG Bank v Ženevě. "Pokud investoři budou mít odvahu a uvěří v pokles korelace na světových trzích, najdou v Evropě řadu akcií s růstovým potenciálem. To by mohlo vyvážit některá rizika letošního roku, například nízkou inflaci v eurozóně nebo zpomalující růst čínské ekonomiky."

Akcie pohledem technické analýzy: Mírný růst, nebo konsolidace zisků?

3. Pražská burza v pondělí kolísala a uzavřela v červených číslech

Index PX v pondělí odepsal 0,11 % na 1 025,96 bodu. Nedařilo se především akciím Unipetrolu, které zlevnily bezmála o 3 %, a likérky Stock (-2,06 %). Cenné papíry Telefóniky C.R. odepsaly 0,27 % po zprávě Hospodářských novin o tom, že Telefónica a Vodafone plánují propouštění zaměstnanců. Přes půl procenta ztratily Erste Group Bank i developerská společnost Orco. Lucemburský soud v pondělí rozhodl ve sporu Radovana Vítka a firem Kingstown a Alchemy ve Vítkův prospěch. Podnikatel má tak volnou cestu k navýšení svého podílu v Orco Germany na 33,3 %. Dařilo se naopak akciím tabákové společnosti Philip Morris ČR (+1,78 %) a Komerční banky (+1,02 %).

Pražská burza v roce 2014: Dividendové tituly ano, rtuťovité akcie jako NWR ne a ČEZ s otazníkem, radí Petr Hlinomaz z BH Securities

4. Očekávané události

Institut ZEW zveřejní index podnikatelské nálady v Německu a eurozóně a maďarská centrální banka rozhodne o úrokových sazbách. Obecně se očekává, že hlavní sazbu, která se v současnosti nachází na 3 %, mírně sníží na 2,9 %. O monetární politice bude jednat také Bank of Japan, její rozhodnutí však padne až ve středu. Co dalšího čeká trhy v průběhu celého týdne, se dozvíte v našem burzovním kalendáři. Po pondělním státním svátku se znovu o slovo přihlásí výsledková sezóna a americké obchodování. Čísla za čtvrtý kvartál budou reportovat například společnosti Verizon Communications, Halliburton, IBM nebo Johnson & Johnson. Očekávané úterní výsledky si prohlédněte ZDE.

NWR by v nejbližších dnech mohla zveřejnit údaje o prodejích a cenách uhlí. Oproti takzvané guidance samotné firmy čeká Erste za 4Q2013 menší podíl koksovatelného uhlí na celkové produkci. Mírně pesimističtější je i ohledně zrealizovaných cen. Pro první kvartál navíc čeká jejich další mírný pokles. Přehledné tabulky odhadů najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lucemburský soud rozhodl: Vítek získal svolení k navýšení svého podílu v Orco Germany

Lucemburský soud v pondělí rozhodl ve sporu mezi českým miliardářem Radovanem Vítkem a americkými fondy Alchemy a Kingstown o ovládnutí realitní společnosti Orco Germany ve Vítkův prospěch. Soud tímto verdiktem zrušil předběžné opatření z počátku prosince, kterým bylo zmrazeno navýšení kapitálu v Orco Germany. Druhá strana, tedy americké fondy, se proti rozhodnutí může odvolat.

6. Společnost Lenovo jedná s IBM o možném převzetí divize na výrobu serverů. Zájem údajně projevil také Dell

Společnost Lenovo údajně znovu jedná s IBM o akvizici divize na výrobu serverů. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, by k podpisu smlouvy mohlo dojít v průběhu několika týdnů. The Wall Street Journal však také přišel s nejmenovaným zdrojem, který pro změnu tvrdí, že jednání probíhá mezi IBM a společností Dell.

7. Proč je nyní ta správná chvíle kupovat akcie těžařských firem?

Po čtyřech letech, kdy sektor základních materiálů nepodával nejlepší výkon kvůli přesahu nabídky nad poptávkou, začínají podle analytiků těžaři představovat výhodnou nákupní příležitost. "Rizika se při pohledu do budoucna zmenšují a obecně si myslíme, že velké šoky, které jsme viděli v předchozích dvou, třech letech, jsou pryč a nastává stabilní období, jež bude cenám komodit prospívat," říká Marc Elliott z Investec.

8. Irsko po zlepšení ratingu plánuje sérii aukcí dluhopisů

Irská agentura pro správu dluhu předpokládá, že v brzké době spustí první ze série aukcí státních dluhopisů, která má do konce roku vynést celkem čtyři miliardy eur. Reaguje tak na pokles úroků u dluhopisů po nedávnému zlepšení úvěrového hodnocení země od ratingové agentury Moody's Investors Service.

9. Finsko neuznává bitcoin jako měnu, zařadilo jej mezi komodity

Finská centrální banka zařadila virtuální měnu bitcoin mezi komodity. Bitcoin coby kybernetická měna totiž podle Finů nesplňuje podmínky pro oběživo či formu elektronické platby. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg. Finsko je tak další zemí, jež se snaží vypořádat se s nástupem virtuálních měn, které nekontrolují vlády ani centrální banky.

10. Proč ještě neodepisovat Nintendo? Pro firmu to nemusí být "game over", tvrdí analytici

Akcie výrobce herních konzolí Wii Nintendo v pondělním obchodování na burze v Tokiu ztrácely přes 18 %, poté, co firma v pátek oznámila, že očekává větší ztrátu za fiskální rok, než původně predikovala. Analytici však nad společností ještě nelámou hůl, prý by ji mohl potkat výrazný obrat k lepšímu.

11. Nezaměstnaných je na světě přes 200 milionů. A bude jich více

Počet nezaměstnaných na celém světě se loni zvýšil o pět milionů na rekordních téměř 202 milionů lidí. Míra nezaměstnanosti dosáhla 6 %. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní organizace práce a varovala, že počet nezaměstnaných v nejbližších pěti letech dále poroste.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Obama nepovažuje marihuanu za větší nebezpečí než alkohol

Americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro magazín The New Yorker prohlásil, že dle jeho názoru není kouření marihuany nebezpečnější než pití alkoholu. A co se týče vlivu na jednotlivce, je prý marihuana dokonce bezpečnější než alkohol. "Jak je dobře známo, jako kluk jsem trávu kouřil. Považuji to za zlozvyk a neřest, která se příliš neliší od cigaret, které jsem kouřil jako mladý člověk a velkou část svého dospělého života. Nemyslím si, že je marihuana nebezpečnější než alkohol," řekl Obama. Na otázku, zda se domnívá, že je marihuana méně nebezpečná než alkohol, prezident prohlásil, že co se týče vlivu na jednotlivce, s tímto tvrzením souhlasí. "Není to něco, co bych doporučoval, svým dcerám jsem řekl, že je to špatný nápad, ztráta času a ne příliš zdravé," dodal Obama.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat