Co musíte ráno vědět (22. července)

V jaké náladě trhy zakončily uplynulý týden, co ohrožuje italskou ekonomiku, které firmy oznamují hospodářské výsledky a jak to může dopadnout, když výherní automaty nejsou dost výherní? To byste měli hned zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie zakončily týden na historickém rekordu

Americké akcie v pátek zahájily obchodování ztrátami. Investory zklamaly výsledky společností Google a Microsoft. Index S&P 500 se ale nakonec dostal dokázat do mírného plusu a zakončil týden na novém historickém zavíracím maximu. V pátek index Dow zakončil na červené nule (-0,03 %, 15 543,36 bodu), S&P 500 posílil o 0,16 % na 1 692,07 bodu a technologický Nasdaq kvůli ztrátám Googlu (-1,6 %) a Microsoftu (-11 %) po horších než očekávaných výsledcích obou firem odepsal více, konkrétně 0,66 % na 3 587,61 bodu. Význam čtvrtečních výsledků technologických gigantů v pátek celkově přebila dobrá čísla konglomerátu General Electric, jehož akcie v pátek posílily o 4,6 %. Pozitivním impulzem bylo i uvolnění spodní hranice úvěrových sazeb pro čínské banky. Za celý týden se jak Dow, tak S&P 500 udržely v plusu, širší index navíc zakončil týden na historickém zavíracím rekordu (intradenní rekord je ještě mírně výše, na 1 693,12 bodu). Technologický index Nasdaq zůstal mírně v mínusu, a to kvůli pátečnímu propadu.

Americké akcie v pátek při absenci významnějších zpráv zůstaly zhruba na nule, týden ale uzavřely v plusu

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hladina konsolidace 1 700 bodů indexu S&P 500, pak býčí závod může pokračovat

2. Evropské akcie mají za sebou zelený týden, v pátek ale ztratily

Evropské akcie zahájily páteční obchodování v mínusu kvůli propadu asijských burz. Dolů trhy táhl především technologický sektor kvůli neuspokojivým hospodářským výsledkům společností Google a Microsoft. Britský FTSE 100 odepsal 0,06 %, stejně tak francouzský CAC 40 a německý DAX uzavřel týden mírnou ztrátou 0,07 %. Za celý týden však trhy posílily - FTSE 100 vzrostl o 1,31 %, francouzský CAC 40 o 1,82 % a DAX o 1,45 %.

Proč má opět smysl sledovat Evropu

3. Pražská burza v týdnu odepsala 1,7 %

Index PX v pátek zakončil obchodování se ztrátou 0,86 %. Dolů ho stáhly především akcie NWR (-5,53 %), kterým Erste Group Bank snížila hodnocení z "držet" na "redukovat" a cílovou cenu na 18 Kč z 94 Kč. Za celý týden index PX odepsal 1,7 % na 884,06 bodu. Nejvýrazněji posílily akcie mediální společnosti CME, nejhůře si vedly akcie NWR.

Pražská burza zakončila týden v červených číslech, za celý týden PX odepsal 1,7 %

4. Očekávané události

Index aktivity chicagského Fedu a prodeje existujících domů v USA, výsledek japonských parlamentních voleb a pokračující výsledková sezóna v USA (McDonald's, Halliburton, Texas Instruments) i v Evropě - to vše bude investory v pondělí zajímat. Co bude pro trhy důležité během celého týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v začátku týdne od 22. července

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Raději růst než další úspory, ale pozor na uvolněnou měnovou politiku

Finanční představitelé skupiny předních vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 dali na zasedání v Moskvě najevo, že chtějí upřednostňovat hospodářský růst před úspornými opatřeními. Slíbili rovněž opatrný přístup ke změnám v hospodářské politice, aby oživení světové ekonomiky nenarušily výkyvy na finančních trzích. Prioritou zůstává boj s vysokou nezaměstnaností. Zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank G20 se uskutečnilo v době, kdy se zejména Evropa potýká s jejím výrazným nárůstem. Šéf německé centrální banky Jens Weidmann zdůraznil, že Evropa zatím není připravena na odchod od uvolněné měnové politiky podporující ekonomiku.

G20 chce podporovat zaměstnanost a investice v soukromém sektoru

6. Česko láká zahraniční fondy

Prezident Miloš Zeman podepsal dva nové zákony o investičních společnostech a investičních fondech, které mají do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon předložila vláda a má vytvořit systém podmínek, které by zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání tuzemských i zahraničních fondů.

7. Itálii může ublížit politická nestabilita

Snahu Itálie opustit nejdelší hospodářskou recesi v poválečné historii země by mohla podkopat politická nestabilita. Uvedl to v sobotu guvernér italské centrální banky Ignazio Visco. Neúspěch snahy o nastartování hospodářského růstu by mohl narušit plány na snížení italského dluhu. Ten dosahuje 130 % HDP a je druhý největší v eurozóně po Řecku zmítaném krizí. Centrální banka předpokládá, že italská ekonomika v celém letošním roce klesne o 1,9 %. V závěru roku však počítá s příchodem mírného hospodářského oživení. Visco vyzval italské banky, aby pokračovaly v posilování svého kapitálu. Upozornil nicméně, že zátěžové testy provedené začátkem roku Mezinárodním měnovým fondem "prokázaly odolnost italského bankovního systému vůči vnějším šokům".

Itálie prý vyšetřuje bývalé vedoucí pracovníky banky Monte Paschi

8. Ruská ekonomika zrychluje

Hrubý domácí produkt Ruska se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 1,9 %. Uvedl to v pátek náměstek ruského ministra hospodářského rozvoje Andrej Klepač. Růst tak zrychlil proti prvnímu čtvrtletí, kdy ruská ekonomika podle statistického úřadu stoupla o 1,6 %, nejpomaleji od konce roku 2009.

9. Češi o akcie nemají zájem

České domácností mají skoro polovinu (47,7 %) svých volných peněz uložených v bankovních vkladech. Ty jsou dlouhodobě nejvyužívanějším finančním produktem. V posledních letech se zvýšil podíl obligací na 3,4 %, a to díky emisím státních spořicích dluhopisů. Velice malý podíl mají investice do akcií obchodovaných na burzách, 1,3 % je v rámci Evropy jedna z nejnižších hodnot.

10. Fed: Mají banky stále mít přístup na trh s fyzickými komoditami?

Americká centrální banka se aktuálně věnuje vlastnímu rozhodnutí z roku 2003, které umožnilo bankám obchodování s fyzickými komoditami. To přitom bankám na Wall Street zajišťuje miliardové zisky. Fed zároveň již delší dobu zvažuje, zda mají mít velké investiční banky jako Morgan Stanley nebo JPMorgan vlastní zásobníky ropy a kovů. Celý komoditní byznys bankám zajišťuje vysoké příjmy, trh s komoditami patří k největším a nejdůležitějším na světě. Banky na jednu stranu svými velkými obchody zajišťují likviditu, na druhou stranu jsou ale schopny manipulovat ceny. V úterý se k tomuto tématu poprvé sejde bankovní výbor amerického Senátu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Automaty na sekeru nedávají

Do herny v italské vesničce Fontaniva vešel muž se sekyrou, všechny automaty rozmlátil a v klidu odešel nechat se zatknout. Nure Bregu si zkrátka uvědomil, že ho automaty za poslední dva týdny připravily o 5 tisíc eur, a potřeboval ze sebe dostat agresivitu. Na své okolí prý vždy působil jako klidný člověk, závislost na automatech ale udělala své. Bregu byl odsouzen k půlročnímu vězení.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat