Co musíte ráno vědět (22. dubna)

Jak zakončily burzy uplynulý týden, které výsledky budou v týdnu zajímat investory a co dalšího bude ovlivňovat trhy v průběhu týdne? To byste měli hned zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie mají za sebou nejhorší letošní týden

Americké akcie v pátek posílily, IBM ale srazila Dow nejníže z hlavních indexů. Za týden trhy ztratily přes 2 %. V pátek se dařilo například akciím Boeingu, jehož letouny Dreamliner mohou po opravě bateriového systému opět létat. Akcie Boeingu na trhu získaly 2 %. Akcie společnosti Schlumberger, která dodává těžební technologie, po výsledcích začínaly výrazně v plusu, ale nakonec ztratily přes procento. Investory nepřesvědčila ani čísla řetězce rychlého občerstvení McDonald's. Naopak přes 4 % posílily po výsledcích akcie výrobce zdravotnických potřeb Kimberly-Clark.

Celkově zatím hospodářské výsledky oznámilo okolo 200 firem z indexu S&P 500. Očekávání analytiků na úrovni zisku překonalo do pátku odpoledne 58 % firem. Za celý týden americké akcie ztratily přes 2 % a zaznamenaly nejhorší týden letošního roku. Stále tak pokračuje boj o prolomení hranice podpory u indexu S&P 500 okolo 1 540 až 1 560 bodů, shora je obchodování omezeno psychologickou hladinou 1 600 bodů.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Zamávejte nudě, trh se dal do pohybu

2. Evropské akcie

Západoevropské akcie uzavřely páteční obchodování smíšeně. Za celý týden oslabily. Britský FTSE 100 v pátek posílil o 0,69 % a francouzský CAC 40 připsal 1,46 %. Německý DAX však odepisoval - uzavřel obchodování se ztrátou 0,18 %. Za celý týden FTSE 100 oslabil o 1,53 %, CAC 40 o 2,07 % a DAX o 3,68 %.

Ve středu institut ZEW zveřejnil index ekonomické nálady v Německu pro duben. Výsledek investory nemile překvapil. Index se propadl na 36,3 bodu, ačkoli se čekal jen pokles na 41 bodů z březnových 48,5 bodu. Ve čtvrtek čekalo nepříjemné překvapení i na britského ministra financí George Osborna - míra nezaměstnanosti v březnu nečekaně stoupla o 0,1 % na 7,9 % oproti únorovým 7,8 %, přestože se žádná změna nečekala. V pátek pak agentura Fitch snížila Spojenému království rating z AAA na AA+ se stabilním výhledem.

3. České akcie mají za sebou špatný týden, propadlíkem NWR, hvězdou Fortuna

Pražská burza v uplynulém týdnu oslabila. Index PX klesl ve srovnání s minulým pátkem o 3,8 % na 941,6 bodu. Nejvíce se propadly opět akcie těžební firmy NWR, které ztratily 21,7 % na 51,70 Kč. NWR oznámila provozní data, která byla v souladu s očekáváním, ale nepotvrdila výhled. Naopak nejlépe si v uplynulém týdnu vedly akcie sázkové společnosti Fortuna. Ty posílily o 3 % na 102,10 Kč. Firma reagovala pozitivně na ohlášení vysokého návrhu na hrubou dividendu 17 Kč na akcii, což představuje 17% hrubý dividendový výnos.

NWR čeká v prvním kvartálu ještě nižší zisk než v propadovém 4Q2012, její akcie se řítí dolů

Představenstvo společnosti Fortuna navrhne dividendu 0,67 eur na akcii

4. Asijské akcie v pondělí posilovaly, pomáhal jim slábnoucí jen

Asijské akcie rostly druhý den v řadě. Nahoru je táhli japonští exportéři díky slábnoucímu jenu, který spadl téměř na čtyřleté minimum vůči dolaru poté, co setkání G20 schválilo postup Bank of Japan a její plánované kvantitativní uvolňování. I představitelé Mezinárodního měnového fondu se vyjádřili k plánům Bank of Japan pozitivně, podle MMF je Japonsko na správně cestě.

Nikkei v pondělí připsal 1,89 %, jen v průběhu obchodování až nad hranici 99,9 USD/JPY, těsně pod čtyřleté minimum 99,95 USD/JPY.

5. MMF vyzval k podpoře růstu a zaměstnanosti

Vedení Mezinárodního měnového fondu vyzvalo členské země ke krokům na podporu rychlejšího ekonomického růstu a zvyšování zaměstnanosti. Výzva je obsažena v komuniké Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který řídí strategii MMF. "Musíme činit rozhodné kroky k ochraně dlouhodoběji udržitelného oživení a k obnovení odolnosti globální ekonomiky," uvedl IMFC podle agentury Reuters. Schůzkou IMFC vyvrcholilo jarní zasedání MMF a Světové banky ve Washingtonu. Vyspělé státy do září připraví fiskální plány k zajištění udržitelnosti svých rozpočtů, a potvrdili své odhodlání podpořit hospodářský růst a tvorbu nových pracovních míst.

6. Světová banka chce do roku 2030 vymýtit chudobu

Politické vedení Světové banky schválilo její nový plán, podle něhož by extrémní chudoba ve světě měla do roku 2030 zmizet. Světová banka musí zajistit, aby nejchudší těžili ze silného ekonomického růstu a rozmachu prosperity v rozvojových zemích, sdělil Výbor pro rozvoj SB po své sobotní schůzce. "Poprvé v historii jsme se zavázali stanovit cíl pro ukončení chudoby," uvedl prezident SB Jim Yong Kim. "O světě bez bídy už jen nesníme; určili jsme termín pro ukončení extrémní chudoby," dodal šéf instituce, která pomáhá v rozvoji chudším zemím světa. Absolutní chudobu mezinárodní instituce definují jako příjem do 1,25 dolaru na osobu denně. Podle údajů SB se počet lidí v extrémní chudobě propadl v roce 2010 na 21 % světové populace ze 43 % v roce 1990. Bída tak v roce 2010 stále postihovala asi 1,2 miliardy lidí. Většina z nich se koncentruje v subsaharské Africe a jižní Asii.

Plán SB počítá s tím, že extrémní chudoba bude do rok 2030 zasahovat už jen 3 % globální populace. Strategií je zaměřit se na na dolních 40 % v každé chudé zemi a zajistit, aby jejich příjmy vzrostly během stanovené doby o 40 %. Rozvojové ekonomiky rostou v průměru tempem asi 6 % ročně. To postupně vytahuje z chudoby miliony lidí a vytváří novou globální střední třídu.

7. Očekávané události a makrodata

Co dnes bude sledovat makléř Martin Loos z brokerjetu ČS?

Týden nebude tak bohatý na makrodata, ale hned v pondělí z USA přijdou údaje o indexu aktivity chicagského Fedu a o prodejích existujících domů. Naplno také pokračuje výsledková sezóna. Co dalšího bude ovlivňovat dění na trzích v průběhu týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

8. Lufthansa v pondělí ruší většinu letů

Německá letecká společnost Lufthansa zruší v pondělí téměř všechny své lety. Bude to důsledek zahájení stávkové akce odborového svazu Verdi, který zastupuje její pozemní personál. Z celkem 1 720 plánovaných odletů z Německa jich uskuteční Lufthansa pouze 32. Ze 650 letů po Německu a Evropě zůstane 20 a na dálkových linkách odletí z běžných 70 jen 12 letadel. Pondělní stávky by měly mít daleko tvrdší dopady než první vlna stávek z 21. března, kdy Lufthansa musela zrušit zhruba 700 letů během sedmi hodin. Lufthansa ve středu odmítla požadavek odborů na zvýšení mezd o 5,2 % a ztížené podmínky propouštění. Společnost naopak trvá například na prodloužení pracovní doby. Obě strany mají znovu zasednout k jednacímu stolu 29. a 30. dubna.

Bonus

Druhý bostonský atentátník dopaden

V noci na pátek začala v americkém Bostonu zběsilá zatýkací akce. Dva muži podezřelí z bombového útoku na bostonském maratonu nejdříve zastřelili člena ochranky na Massachusettském technologickém institutu (MIT), poté ukradli auto a začali utíkat před policií. Došlo k přestřelce, podezřelí házeli po policistech výbušniny a honičku jeden z nich, šestadvacetiletý Tamerlan Carnajev, nepřežil. Jeden z policistů skončil vážně zraněný v nemocnici.

Celý pátek se snažila policie dopadnout druhého podezřelého, devatenáctiletého Džochara Carnajeva. Obyvatelé Bostonu byli upozorněni, aby neopouštěli domovy, a nakonec se podařilo Carnajeva obklíčit v domě na předměstí Bostonu. Muž byl dopaden, ale byl vážně zraněn. V neděli lékaři potvrdili, že jeho stav je stále vážný, nicméně se zlepšuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat