Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak ve středu zareagovaly akcie na nečekanou zprávu ohledne kvantitativního uvolňování ECB, jak trhy překvapila kanadská centrální banka a jak elegantně prezident Obama utřel své protivníky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily díky vyhlídkám na stimulační opatření ze strany ECB

Americké akcie ve středu mírně posílily po nečekaném zveřejnění neoficiální zprávy o možném příštím kroku Evropské centrální banky. Index Dow ve středu připsal 0,22 % na 17 554,28 bodu, S&P 500 0,47 % na 2 032,12 bodu a technologický Nasdaq 0,27 % na 4 667,42 bodu. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie firem UnitedHealth, Chevron a United Technologies, ztrácely naopak IBM, Microsoft a Pfizer. Dva informované zdroje ve středu sdělily listu Wall Street Journal, že Evropská centrální banka jedná o možnosti zahájení programu kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně. O plánu by měli guvernéři ECB jednat na čtvrtečním zasedání. Trhy ve středu také překvapila kanadská centrální banka, která nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 % a zhoršila predikci růstu kanadské ekonomiky.

Marc Faber: Toto je obchod století

2. Evropské akcie ve středu zakolísaly po nečekané zprávě o ECB, postupně část zisků odevzdaly

S evropskými akciemi i eurem ve středu zamávala nečekaná zpráva o tom, že Evropská centrální banka diskutuje o možnosti zavedení programu kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně. Britský FTSE 100 připsal 1,63 %, francouzský CAC 40 0,87 % a německý DAX 0,41 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil o 0,6 %, nahoru ho táhl ropný sektor a maloobchod, dolů naopak sektor zdravotní péče. Evropské akcie výrazně vyskočily po nečekané zprávě o plánech ECB, stejně tak zažilo prudký výkyv euro, které nejdříve prudce spadlo, pak vůči dolaru vyletělo nahoru a postupně se opět vracelo na původní úroveň. Stejně tak se ustálily akcie, které se v poslední hodině obchodování vracely na původní hodnoty.

Čtyři neznámé, které letos mohou investorům hnout žlučí

ECB a rizika: Morální hazard a deflace stojí proti sobě

3. Pražská burza ve středu mírně posílila, pomohly jí akcie Komerční banky a ČEZ

Index PX ve středu připsal 0,38 % na 952,54 bodu. Burzu ve středu vytáhly nahoru akcie Komerční banky, které zastupovaly více než polovinu zobchodovaného objemu a zpevnily o více než 1,5 %. Dobře jim sekundovaly cenné papíry skupiny ČEZ, které připsaly přes procento. Naproti tomu druhá bankovní emise, Erste Group Bank, oslabila ve středu o 0,17 %. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly po úterní rally akcie likérky Stock, které odevzdaly přes 1,5 %, v závěsu za nimi se držela pojišťovna VIG se ztrátou 1,4 %.

Spoléháte s kurzem koruny na ČNB? Podívejte se na Švýcary!

4. Očekávané události

Spojené státy ve čtvrtek ve středu pozornosti investorů nebudou, z makrodat zveřejní jen tradiční týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí týden: 316 tisíc nových). Trhy se budou plně soustředit na Evropu a vyčkávat, zda Evropská centrální banka schválí program kvantitativního uvolňování, jehož parametry unikly na veřejnost už ve středu odpoledne, nebo zda přijme jiná opatření. Z makrodat v Evropě se dozvíme například italské maloobchodní tržby (odhad listopad meziměsíčně: +0,1 %, říjen: 0 %) nebo index spotřebitelské důvěry v eurozóně (odhad leden: -10,5 bodu, prosinec: -10,9 bodu). Co bude investory zajímat v průběhu celého týdne (včetně odhadů analytiků), najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. ledna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB navrhne kvantitativní uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně do konce roku 2016

Z dokumentu, který koluje mezi členy Měnového výboru Evropské centrální banky, vyplývá, že by ECB mohla na svém čtvrtečním zasedání přijít s programem kvantitativního uvolňování v objemu 50 miliard eur měsíčně do konce roku 2016. Zprávu přinesly deníku Wall Street Journal dva nejmenované zdroje obeznámené s jednáním.

Nowotny uklidňuje trhy: Zasedání ECB bude zajímavé, ale příliš se nevzrušujte

6. Rusko chystá protikrizový plán v přepočtu za půl bilionu Kč

Ruská vláda připravuje plán na podporu ekonomiky a na jeho realizaci bude potřebovat 1,375 bilionu rublů. Chce tak omezit dopady současné krize na podnikatelskou aktivitu i na obyvatelstvo. Řekl to ve středu místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov.

7. Kvantitativní uvolňování? Už se do něj konečně pusťte, vzkazuje ECB šéf Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj

Generální tajemník Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) José Ángel Gurría v rozhovoru pro televizní stanici CNBC na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyzval ECB k tomu, aby na svém čtvrtečním zasedání rozhodla o spuštění plnohodnotného programu kvantitativního uvolňování.

8. Portugalsko chce předčasně splatit úvěrovou pomoc od MMF

Portugalsko v letošním roce zahájí kroky, které mu umožní předčasně splatit úvěrovou pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Řekla to ve středu ministryně financí Maria Luís Albuquerqueová. Země tak chce následovat Irsko, které měnovému fondu předčasně splatilo část záchranného úvěrového programu už loni. Dublinu to má pomoci ušetřit značné částky na úrokových splátkách.

9. Kanadská centrální banka nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na 0,75 % a zhoršila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok

Kanadská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75 %. Z analytiků oslovených agenturou Bloomberg to nikdo nečekal. Banka zároveň uvedla, že letos očekává růst ekonomiky o 2,1 %, v roce 2016 by měl kanadský HDP vzrůst o 2,4 %. K plné kapacitě by se ekonomika měla vrátit na konci roku 2016.

10. Singer: V případě extrémních podmínek můžeme posunout cíl pro kurz koruny

Guvernér České národní banky Miroslav Singer ve středu reportérům ve Vídni řekl, že banka dokáže podpořit poptávku svými nástroji. Zároveň dodal, že ČNB nikdy neřekla, že hlídanou hladinu 27 EUR/CZK neposune, a zdůraznil, že v případě extrémních podmínek by tak mohla učinit.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Kolaps české koruny

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Americký prezident Obama nemilosrdně utřel v projevu o stavu unie bučící republikány

Barack Obama výborně zareagoval na projev nesouhlasu ze strany republikánů během svého projevu o stavu unie. Obama chce republikány ovládaný Kongres přimět ke zvýšení daní pro bohaté, aby ulevil střední třídě, což republikáni označovali za populistický krok v předzvěsti prezidentské kampaně. Obama se však nenechal vytočit a prohlásil: "Já už žádnou kampaň nepovedu. Vím to, protože jsem už obě vyhrál."

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat