Co musíte ráno vědět (23. června)

Jak se před britským referendem dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, kde chce pracovat nejvíce mladých Američanů a jaká píseň vystihuje celé dilema brexitu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu v očekávání britského referenda mírně klesly

Americké akcie ve středečním obchodování smazaly počáteční zisky a jejich hlavní indexy nakonec mírně oslabily. Úvodní optimismus na Wall Street podkopaly během obchodování nejnovější průzkumy veřejného mínění týkající se čtvrtečního referenda o členství Spojeného království v Evropské unii. Akcie zprvu rostly a index S&P 500 se znovu dotkl hranice 2 100 bodů. Na trh dočasně zapůsobily údaje o růstu květnových prodejů starších obytných nemovitostí v USA na devítileté maximum. Byla to další dílčí data, která potvrdila zlepšené vyhlídky americké ekonomiky pro druhé čtvrtletí. Úvodní zisky ale v průběhu dne indexy odevzdaly a nakonec mírně klesly. Dow klesl o 0,27 % na 17 780,83 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,17 % na 2 085,45 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,22 % na 4 833,32 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,56 % na 21,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,6852 %. Z deseti hlavních sektorů jich pod nulou skončilo šest, nedařilo se energetickému odvětví, technologickému sektoru nebo sektoru veřejných služeb, v plusu naopak skončily sektor zdravotní péče, odvětví necyklického spotřebního zboží, telekomunikační odvětví a sektor základních materiálů. Investoři sledují hlavně vývoj mínění před britským referendem a zachovávají opatrnost. Podle dvou středečních průzkumů vedou mírně zastánci odchodu z unie. V předešlých dnech akciové trhy podpořil trend příklonu průzkumů k táboru stoupenců EU. Sázkové kanceláře nicméně nadále dávají výrazně vyšší šance setrvání Británie v unii.

Morgan Stanley: Přebytek ropy je tu co nevidět. Tedy možná

El-Erian: Těchto 6 faktorů může ze Sorose udělat vítěze

2. Evropské akcie den před britským referendem mírně posílily

Evropské akcie před čtvrtečním referendem o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii mírně zpevnily. V závěru obchodování však o část zisků přišly, protože nejnovější výsledky průzkumů veřejného mínění znovu obnovily obavy z vystoupení Británie z EU. Britský FTSE 100 přidal 0,56 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,29 % a německý DAX posílil o 0,55 %. Regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 0,38 % na 341,32 bodu. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Opinium by pro odchod Británie z EU nyní hlasovalo 45 % respondentů, zatímco pro setrvání země v EU by jich bylo 44 %. Kvůli britskému referendu byly v centru pozornosti především banky. Několik bank listovaných na londýnské burze, včetně HSBC a Bank of Scotland, podalo ve středu solidní výkon, sektor vedla nahoru Standard Chartered se ziskem 2,13 %. Švýcarská banka Julius Baer přidala 1,44 % poté, co Citigroup zvýšila doporučení na titul a upravila jeho cílovou cenu směrem nahoru. Akcie Deutsche Bank, největší banky v Německu, přidaly téměř dvě procenta, a zaznamenaly tak již čtvrtý nárůst za sebou. H&M reportovala hospodářské výsledky za druhý finanční kvartál. Zisk před zdaněním se firmě v daném období meziročně propadl o 17 % kvůli silnému dolaru a slabému růstu tržeb. Akcie však navzdory tomu posílily o 1,2 %. Francouzská společnost Air France-KLM pozitivně reagovala na zprávu, že její piloti zrušili plánovanou čtyřdenní stávku. Její akcie přidaly přes procento. Automobilka Volkswagen v úterý potvrdila, že člena správní rady Herberta Diesse a bývalého ředitele firmy Martina Winterkorna vyšetřují německé regulační úřady kvůli podezření z manipulací s trhem. Akcie Volkswagenu v druhé polovině obchodování smazaly úvodní zisky a nakonec odepsaly procento.

Londýn vs. Brusel: Pro koho by brexit znamenal větší ztrátu?

4 varianty brexitu: Kam se Spojené království může zařadit na světových trzích?

3. Pražská burza ve středu posílila, nahoru ji vedly banky

Index PX ve středu přidal 1,16 % na 852,05 bodu. Burzu podržely především banky. Komerční banka dosáhla druhého největšího zobchodovaného objemu a její akcie přidaly 2,63 %. V závěsu za ní se co do objemu držela MONETA Money Bank, jejíž cenné papíry připsaly 2,46 %, a trojici bankovních emisí na burze uzavírala s výrazně nižším zobchodovaným objemem Erste Group Bank, jejíž akcie zpevnily o 1,18 %. Největší zobchodovaný objem připadl na akcie skupiny ČEZ, které však skončily lehce pod nulou. Nedařilo se ani mediální CME, která ztratila přes 2,5 %. Unipetrol odepsal 1,7 %, výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oslabil o 1,17 % a tabáková Philip Morris ČR odepsala 0,67 %. Zbytek titulů se pohyboval v plusu, přičemž největší procentuální zisk zaznamenala pojišťovna VIG (+2,69 %).

EUR/CZK: Co předvede česká koruna po nejkratší forexové noci roku?

4. Očekávané události

Čtvrtek nebude na makrodata nezajímavý, očekává se ale, že ekonomické údaje budou zcela zastíněny britským referendem, jež ukáže, zda Spojené království zůstane součástí Evropské unie, nebo z evropského společenství vystoupí. Z dat vyjdou předběžné červnové indexy nákupních manažerů, italské průmyslové objednávky a obchodní bilance, francouzský index podnikatelského klimatu a v USA indexy aktivity chicagského a kansaského Fedu, zpráva o prodejích nových domů nebo týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu od EIA. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lídr španělské levicové strany označil Řecko za protektorát EU

Vůdce španělské levicové strany Podemos Pablo Iglesias označil Řecko za protektorát Evropské unie. Řekl to v rozhovoru se španělským listem El Mundo. Řecko je dlouhodobě silně zadlužené a před státním bankrotem je chrání de facto jen smlouvy o finanční pomoci, kterou zemi poskytují zahraniční věřitelé.

6. Ani Google, ani Apple. Toto je podle mladých Američanů nejatraktivnější zaměstnavatel

Podle průzkumu Národní společnosti středoškolských studentů (National Society of High School Scholars) provedeného mezi 13 tisíci studentů a mladých pracovníků ve věku 15 až 32 let se společnost 3M v Americe dostala do čela žebříčku nejoblíbenějších zaměstnavatelů. Přeskočila tak dlouhodobou jedničku Google, ale i společnosti Apple, Walt Disney, Amazon či Nike. Mezi populárními zaměstnavateli se 3M objevuje i v České republice.

7. ECB zahájila nový program levných úvěrů bankám

Evropská centrální banka (ECB) ve středu zahájila nový program levných dlouhodobých úvěrů komerčním bankám. Jde o součást jejích nových opatření na podporu hospodářského růstu a inflace, která v eurozóně dlouhodobě zůstává velmi nízko. Nový program levných čtyřletých úvěrů, označovaný jako TLTRO-II, počítá dokonce s tím, že ECB by bankám při splnění určitých podmínek platila za to, že si od ní půjčí peníze.

8. Danske Bank: Dánsku a Finsku by v případě brexitu hrozila recese

Severské ekonomiky by v případě vystoupení Británie z Evropské unie mohly zaznamenat útlum, přičemž Dánsko a Finsko by mohly sklouznout do recese. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters Danske Bank. Růst severských ekonomik by podle ní mohl zpomalit o 0,5 až jeden procentní bod.

9. EY: Světový trh fúzí a akvizic by se měl vyvíjet příznivě

Světový trh fúzí a akvizic by se měl i v nejbližších měsících vyvíjet příznivě. Během příštích 12 měsíců plánuje nějakou transakci celosvětově polovina společností a 40 % českých firem. Vyplývá to z pravidelného průzkumu poradenské firmy EY, jehož se zúčastnilo přes 1 700 generálních ředitelů a manažerů z 45 zemí světa. Na českém trhu fúzí a akvizic se přitom očekává vyšší podíl nevyžádaných nebo nepřátelských nabídek.

10. Šéf Volkswagenu Müller se omluvil akcionářům kvůli emisní aféře

Generální ředitel automobilového koncernu Volkswagen Matthias Müller se na středeční valné hromadě firmy omluvil akcionářům za skandál kolem falšování testů emisí. Šéf největší evropské automobilky stanul před podílníky poprvé od vypuknutí aféry loni v září.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čtvrteční hymna Británie: Zůstat, nebo odejít?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat