Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě a za oceánem, jak pokračují jednání ministrů financí eurozóny v Rize a jakou rychlostí dokáže jet nejrychlejší vlak na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily. Podpořily je firemní výsledky

Americké akciové trhy ve středu zpevnily a přiblížily se historickým maximům. Trh podpořily solidní čtvrtletní výsledky společností Coca-Cola a McDonald's, pomohl také růst cen akcií Visa a MasterCard. Po uzavření obchodování zveřejnily výsledky za první kvartál mimo jiné společnosti Facebook, eBay či AT&T. Index Dow zakončil obchodování výše o 0,49 % na 18 038,27 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,51 % na 2 107,96 bodu. Technologický Nasdaq rostl třetí den v řadě a přiblížil se rekordním úrovním, když přidal 0,42 % na 5 035,17 bodu. Index volatility VIX oslabil o 4,08 % na 12,71 bodu. V plusu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílily základní materiály (+0,97 %) a technologie (+0,93 %). Jako jediný skončil v červených číslech sektor zdravotní péče (-0,11 %).

Zmeškali jste akciovou rally? Nejste sami

Akcie umějí krvácet i při nízkých sazbách

2. Evropské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně, nejlépe si vedlo Řecko

Evropské akcie ve středu přerušily dvoudenní růst v reakci na neuspokojivé výsledky firem, zatímco řecké akcie posílily díky zprávě o tom, že Řecko získalo přístup k další pomoci pro své banky. Britský FTSE 100 odepsal 0,49 %, francouzský CAC 40 naopak 0,36 % připsal a německý DAX oslabil o 0,60 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce pod nulou se ztrátou 0,03 %, dolů ho vedly maloobchod a chemický sektor, dařilo se naopak technologiím a sektoru základních materiálů. Akcie společnosti Kering oslabily o bezmála 4 %, když firma ohlásila větší než očekávaný pokles tržeb značky Gucci, a britský řetězec Tesco ztratil přes pět procent v reakci na nejhorší roční ztrátu ve své historii. Řecký index ASE naopak posiloval o dvě procenta, a to především díky bankovním akciím, které zpevňovaly nejvíce za téměř dva měsíce.

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

3. Pražská burza ve středu ztratila přes procento

Index PX ve středu odepsal 1,33 % na 1 042,74 bodu. Index PX-TR zohledňující vyplacené dividendy rovněž oslabil, přestože mírněji, o 1,11 % na 1 546,28 bodu. V úterý se naposledy s nárokem na dividendu ve výši 880 Kč na akcii obchodovaly akcie Philip Morris ČR, ve středu tudíž titul prudce oslabil o více než 7 %. Největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž akcie oslabily o 0,33 %. V závěsu za ní se co do objemu umístily bankovní tituly - Komerční banka odevzdala 1,91 % a Erste Group Bank se podařilo v závěru přehoupnout přes nulu a uzavřít s mírným ziskem 0,09 %. O2 C.R. ztratila 0,92 % poté, co HSBC snížila cílovou cenu akcie na 161 korun ze 190 korun a revidovala doporučení na "redukovat" z "underweight".

ČEZ, Fortuna, O2 Czech Republic: Jaký kvartál mají za sebou významné firmy z pražské burzy?

4. Očekávané události

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Ukazatele pro zpracovatelský sektor a sektor služeb vyjdou ve Francii, Německu a celé eurozóně. Indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru zveřejní také Čína a Japonsko a odpoledne USA. Německo navíc odtajní index spotřebitelské důvěry od výzkumné společnosti GfK, Itálie data o vývoji mezd a výsledek obchodní bilance, který přidá i Švýcarsko, Francie zveřejní index podnikatelského klimatu a Spojené království na trh pošle statistiku maloobchodních tržeb a půjček v soukromém sektoru. Ve Spojených státech dále vyjdou údaje o prodejích nových domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob plynu na území USA. Kvartální hospodářské výsledky na trh pošlou Dow Chemical, Eli Lilly, Procter & Gamble, PepsiCo, Altria Group, Caterpillar, General Motors, Microsoft, Starbucks, Amazon.com, Google nebo 3M a na pražské burze bude výsledky za první čtvrtletí reportovat Unipetrol. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. dubna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gazprom podle Evropské komise zneužívá své postavení na trhu

Společnost Gazprom zneužívá své dominantní postavení ve střední a východní Evropě a porušuje evropská pravidla hospodářské soutěže, míní Evropská komise. V osmi zemích regionu, včetně České republiky, ruská firma podle komise brání tržní konkurenci. Gazpromu ve středu evropská exekutiva poslala seznam svých námitek vůči jeho postupům, společnost má na odpověď 12 týdnů.

6. Ministři financí eurozóny prý již Řecku nebudou stanovovat žádné termíny, Řecko seznam reforem v Rize nepředloží

Nejmenovaný evropský představitel v úterý sdělil agentuře Reuters, že ministři financí eurozóny již nebudou dávat Řecku žádné hraniční termíny, protože to zbytečně vzbuzuje přehnané vzrušení. Podle Thomase Wiesera, který předsedá pracovní euroskupině, však Řecko do pátku (který byl stanoven jako hraniční termín) nový seznam reforem ministrům financí nepředloží. Řekl to ve středu v rozhovoru pro rakouskou rozhlasovou stanici ORF. Dodal, že Řecko by mělo být schopné zůstat solventní až do června.

7. ECB bude podporovat řecké banky, dokud budou solventní

Evropská centrální banka bude financovat řecké banky, dokud zůstanou solventní a budou mít dostatek záruk. Uvedl to ve středu v rozhovoru pro řecký list Kathimerini člen výkonné rady ECB Benoît Cœuré. Popřel rovněž spekulace, že by Atény mohly přestat používat euro.

8. Německá vláda zlepšila výhled domácí ekonomiky

Německá vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 %, se stejným tempem růstu nyní počítá také v příštím roce. Oznámilo to ve středu ministerstvo hospodářství. Předchozí prognózy předpokládaly, že HDP Německa stoupne letos o 1,5 % a napřesrok o 1,6 %.

9. Nezaměstnanost by měla do roku 2018 klesnout na 5,3 %

Nezaměstnanost v tuzemsku by mohla v roce 2018 klesnout až na 5,3 %. Výraznějšímu poklesu bude bránit vysoký podíl lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Uvedlo to ministerstvo financí v návrhu konvergenčního programu. Poslancům z rozpočtového výboru ho ve středu přišel představit náměstek ministra financí Jan Gregor. Letos v březnu byla nezaměstnanost na úrovni 7,2 %. Loni v březnu byla 8,3 %.

10. Mobius: Je načase dát sbohem americkým akciím

Investoři by měli prodat americké akcie a přesunout se na zajímavější trhy. V televizi CNBC to prohlásil Mark Mobius. Nedivme se, šéfuje fondu zaměřenému na mladé trhy. Současně známý investor varoval, že hospodářské výsledky firem v největší světové ekonomice zklamou.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Japonský rychlovlak posouvá vlastní rekordy

Nový japonský rychlovlak maglev stanovil světový rekord a překonal při zkušební jízdě vlastní rekord, když dosáhl rychlosti 603 kilometrů v hodině. Předchozí rekord z roku 2003 činil 581 kilometrů v hodině. Central Japan Railway chce zahájit provoz vlaku nejpozději v roce 2027 a propojit jím Tokio s městem Nagoja, které jsou vzdáleny zhruba 286 kilometrů. Vlak bude na trati jezdit nižší než maximální rychlostí a cesta mezi městy by měla trvat 40 minut. Do roku 2045 by pak měly maglevy spojovat Tokio s Ósakou a zkrátit dobu cestování mezi nimi na polovinu, tedy za hodinu a sedm minut. Náklady na stavbu této železnice jsou však astronomické, jen z Tokia do Nagoje bude výstavba trati stát přes 100 miliard dolarů a 80 % cesty bude vedeno skrze tunely, jejichž výstavba je finančně velmi náročná.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat