Co musíte ráno vědět (24. března)

Jak zakončily uplynulý týden světové burzy, co si myslí Narayana Kocherlakota z Fedu, jak se vyvíjí situace na Ukrajině a jak v Číně uspěla Michelle Obama? To vše musíte vědět.

1. Americké akcie za týden posílily, v pátek však přišlo zaškobrtnutí

Index S&P 500 v pátek překonal intradenní rekord a dotkl se téměř 1 884 bodů, ale v průběhu dne akcie zamířily do červených čísel. Investoři vyklízeli pozice kvůli obavám z dalšího vývoje na Ukrajině. Index S&P 500 v závěru dne ztratil 0,30 % a zakončil na 1 866,4 bodu. Dow odevzdal 0,17 % a technologický Nasdaq necelé procento (-0,98 %). Pátek byl dnem reje čarodějnic (quadruple witching), kdy vypršely opce na indexy i akcie a futures na indexy i akcie. V takové dny je trhům vlastní větší volatilita. Za celý týden Dow zpevnil o 1,48 %, S&P 500 připsal 1,37 % a Nasdaq 0,74 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Čekání na průlom

Růst amerických akcií ztrácí dech

2. Evropské akcie zažily úspěšný týden

Evropské burzy zakončily páteční obchodování v zelených číslech díky předběžným výsledkům spotřebitelské důvěry v březnu. Regionální index Stoxx Europe 600 si připsal největší týdenní zisk za více než měsíc. Za celý týden britský FTSE 100 zpevnil o 0,45 %, CAC 40 o 2,82 % a DAX 3,16 %. V pátek vypršely kontrakty na futures a opce a VStoxx, který sleduje očekávanou volatilitu indexu EuroStoxx 50, v tomto týdnu ztratil 26 %, což pro něj znamená největší týdenní ztrátu od července 2011.

Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v březnu -9,3 bodu z únorových -12,3 bodu

3. Pražská burza za týden posílila o více než 4 %

Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 4,4 % na 991,5 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry Komerční banky, naopak nejvíce oslabily akcie mediální společnosti CME. Největší zisk v pátek zaznamenaly akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR (+2,86 %), dvě procenta připsal i ČEZ (+1,98 %), který byl opět nejobchodovanější emisí dne.

V pátek po uzavření trhu proběhla rebalance indexů PX a CECE. Při rebalanci klesla v PX nejvíce váha akcií Orka. Počet akcií klesl o 28,6 % a váha v indexu z 1,5 % na 0,8 %. O 3,8 procentního bodu se navýšilo zastoupení akcií ČEZ. V Indexu CECE se nově objeví akcie Pegasu Nonwovens. Váha českých titulů v tomto středoevropském indexu stoupla o 0,86 procentního bodu na 13 %. Akcie Pegasu mají váhu 0,42 %.

Objemy, objemy, objemy: Jak (ne)vyřešit klatbu pražské burzy?

4. Očekávané události

Pondělí se ponese ve znamení předběžných údajů o podnikatelské aktivitě. V Číně, USA, eurozóně, Německu i ve Francii budou zveřejněny předběžné indexy nákupních manažerů. V případě Evropy půjde o celkové indexy, v USA jen o zpracovatelský sektor. U kompozitního PMI eurozóny se čeká pokles z 53,3 na 52,6 bodu. V USA se čeká pokles indexu ve zpracovatelském sektoru z 57,1 na 56,5 bodu. V Praze bude zahájen výpočet dividendového indexu PX Total Return. Trhy budou dále pozorně sledovat situaci na Ukrajině. Americký prezident Barack Obama začíná svou cestu po Evropě, v pondělí přiletí do Amsterdamu. Ruské síly se zatím seskupují na hranici s Ukrajinou, panují obavy, že hranici překročí. Co se bude dít ve zbytku týdne, se dozvíte v našem týdenním kalendáři.

Rusko a Čína: Pomůže ukrajinská krize zformovat mocenský a ekonomický superblok?

Co bude následovat po anexi Krymu: Pět scénářů

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Visa a MasterCard obnovily služby pro klienty ruské banky SMP

Platební společnosti Visa a MasterCard obnovily služby pro klienty ruské banky SMP, jejíž hlavní akcionáře zasáhly americké sankce kvůli ruskému postupu na Krymu. Zákazníci banky pak nemohli uskutečňovat transakce prostřednictvím platebních karet. Informovala o tom agentura Reuters.

6. Ukrajina čeká, že cena za ruský plyn nevzroste nad 387 dolarů

Kyjev očekává, že ve druhém čtvrtletí bude platit Rusku 386 až 387 dolarů za tisíc kubických metrů zemního plynu. Je to zhruba o 120 dolarů více než nyní. Prohlásil to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Odvolal se přitom podle agentury Reuters na dohodu s Ruskem, kterou Kreml nedávno vypověděl.

7. Credit Suisse urovnala v USA spor o hypotéky, zaplatí 885 milionů USD

Švýcarská bankovní skupina Credit Suisse se s americkým Federálním úřadem pro financování bydlení (FHFA) dohodla, že zaplatí 885 milionů dolarů za urovnání žaloby kvůli hypotečním dluhopisům. Ty před finanční krizí prodala polostátním hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac. Plyne to z pátečního sdělení švýcarské banky.

8. Tesco je prvním zahraničním supermarketem na indickém trhu

Britský maloobchodní řetězec Tesco v pátek dokončil dohodu o vytvoření společného podniku s indickou maloobchodní společností Trent Hypermarket Limited (THL), která je divizí skupiny Tata Group. Tesco je tak prvním zahraničním supermarketem, který vstoupil na indický maloobchodní trh, jehož hodnota se odhaduje na 500 miliard dolarů.

9. Kocherlakota (Fed): Nesouhlasil jsem se změnou výhledu Fedu

Šéf pobočky Fedu v Minneapolis Narayana Kocherlakota v pátek vystoupil s projevem, v němž vysvětlil, proč byl proti změně výhledu Fedu. Banka ve středu upravila svou rétoriku a vypustila zmínku o požadované 6,5% míře nezaměstnanosti. Nyní tedy Fed tvrdí, že bude nízké sazby držet dlouhou dobu i poté, co ekonomika dosáhne "maximální zaměstnanosti", v závislosti na další škále faktorů. Právě tato rétorika se však Kocherlakotovi nelíbí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Bylo to dlouho očekávané setkání dvou nejdůležitějších prvních dam. Manželka amerického prezidenta Michelle Obama se potkala v Pekingu s čínskou první dámou Pcheng Li-jüan. A podle čínských bloggerů mělo setkání jasného vítěze. "Naše první dáma je tak půvabná a elegantní, nechala Michelle daleko za sebou," napsal jeden z nich. Posuďte sami.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat