Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak burzy zahájily sváteční týden, s jakou krizí se potýkají banky v Číně a jak vypadá populární vánoční přání Chucka Norrise? To vše musíte ráno vědět. Redakce Investičního webu vám přeje veselé Vánoce!

1. Americké akcie zahájily vánoční týden novým pokořením rekordů

Americké akcie v pondělí pokořily páteční rekordy, investory totiž potěšilo, že Mezinárodní měnový fond zlepší svůj výhled na americký ekonomický růst pro příští rok. Výrazně dobré zprávy přineslo i ministerstvo obchodu, které zveřejnilo zprávu o spotřebitelských výdajích za listopad. Zlepšuje se i důvěra spotřebitelů - podle finálních dat sesbíraných Michiganskou univerzitou a agenturou Reuters index spotřebitelské důvěry v prosinci vyskočil na 82,5 bodu z listopadových 75,1 bodu v souladu s předběžnými odhady. Trh sice očekával revizi předběžných dat na 83,5 bodu, přesto se jedná o nejlepší výsledek za posledních pět měsíců. Dow v pondělí zpevnil o 0,45 % na nový rekord 16 294,61 bodu, index S&P 500 svůj páteční rekord přeskočil o téměř deset bodů, vzrostl o 0,53 % na 1 827,99 bodu a technologický Nasdaq připsal 1,08 % na 4 148,90 bodu.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Fed dal svým rozhodnutím za pravdu medvědům, díky výhledu se ale radují býci

2. Evropské akcie v pondělí posilovaly. Investory potěšila zpráva MMF i dohoda o prodeji iPhonů v Číně

Britský FTSE 100 v pondělí zpevnil o 1,09 %, francouzský CAC 40 o 0,51 % a německý DAX o 0,94 %. Regionální index Stoxx Europe 600 posílil o 0,6 %. Za letošek index připsal 15 % a je na cestě k nejlepšímu ročnímu výkonu od roku 2009. Všechny sektory indexu zakončily v zelených číslech. Nejvíce se dařilo sektoru finančních služeb a chemickému sektoru, kolem nuly se naopak pohyboval sektor zdravotní péče a potravinářské společnosti.

Evropské milé překvapení roku 2014

3. Pražská burza poslední den před Vánocemi posílila

Index PX v pondělí posílil o 0,53 % na 982,96 bodu. Nejvíce se v pondělí dařilo mediální CETV, jejíž akcie zpevnily o 7,18 % na 66,40 Kč. Nejvíce se naopak propadly cenné papíry likérky Stock, které zlevnily o 5,15 % na 92 Kč. Akcie likérky, které jsou od pondělí v bázi pražského indexu, tak přišly o páteční zisk a vrátily se ze svého letošního maxima 97 korun. Dařilo se bankovním titulům - akcie Erste Group Bank posílily o 0,95 % na 700,80 Kč a Komerční banka zpevnila o 1,04 % na 4 360 Kč. Nejobchodovanější emisí dne byla skupina ČEZ, která se postarala o více polovinu zobchodovaného objemu a její akcie posílily o 0,19 % na 515 Kč. Se ztrátou jedné desetiny procenta uzavřela pondělní obchodování společnost Telefónica C.R. (-0,10 %). Podle pondělních Lidových novin opustili společnost tři vysocí manažeři, kteří měli na starosti státní zakázky. Odešel člen představenstva František Schneider, ředitel obchodu pro státní správu Jiří Malík a manažer projektů pro státní správu Michal Wágner. Podle LN je možné, že odchod tří vysokých manažerů souvisel s některými velkými zakázkami, které vzbudily kontroverze.

Nejlepší a nejhorší české akcie: Na co v roce 2014 (ne)sázet na pražské burze

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, index cen domů a prodeje nových domů, richmondský Fed odhalí index průmyslové aktivity v oblasti. NYSE bude obchodovat, seance ale bude ukončena již v 19.00 SEČ, stejně tak budou obchodovat burzy v Paříži, Amsterdamu, Lisabonu a Bruselu, a to do 14.05 SEČ, s warranty a certifikáty se přestává obchodovat 13.55 SEČ. Francie navíc vydá zprávu o HDP za třetí kvartál a spotřebitelských výdajích. Frankfurtská, vídeňská, varšavská i pražská burza zůstanou uzavřeny. Co trhy ve vánočním týdnu dále čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jean-Claude Trichet: Rok 2014 se ponese ve znamení ekonomického růstu

Bývalý šéf Evropské centrální banky v rozhovoru pro televizní stanici CNBC prohlásil, že globální ekonomický ekonomický růst v roce 2014 zrychlí díky politikám centrálních bank a úsporným opatřením vlád v eurozóně. Zdůraznil však, že je potřeba, aby se ve strukturálních reformách pokračovalo.

6. Čína vyvíjí tlak na média kvůli úvěrové krizi

Úředníci čínské propagandy nařídili novinářům, aby zmírnili pokrývání tématu kolem nedostatku likvidity v bankovním sektoru. Tento nátlak značí, že se Peking obává reakce trhů na další nárůst mezibankovních úrokových sazeb.

Čínské mezibankovní úrokové sazby opět rostou, trh centrální bance nevěří

7. Rusko oznámilo, že Česku splatilo starý sovětský dluh

Rusko podle pondělní zprávy ruského ministerstva financí dokončilo úhradu dluhu České republice, který dosahoval 3,6 miliardy dolarů. Splacení dluhu, který vznikl v éře bývalého Sovětského svazu, předpokládala mezivládní smlouva z roku 1994. Většinu dluhu Česko za někdejší vlády premiéra Miloše Zemana prodalo soukromé firmě, splacení zbytku dluhu schválila letos v létě vláda Jiřího Rusnoka.

8. Ukrajina brání vstupu do země podnikatelům a akademikům, kteří vyjádřili podporu demonstrantům

Přední zahraniční podnikatel, který vyjádřil podporu ukrajinským proevropským demonstrantům, je držen na ukrajinském letišti a úřady mu odmítají povolit vstup do země. George Kikvadze, gruzínský občan zaměstnaný jako vrcholový manažer v ukrajinském potravinářském konglomerátu Terra, byl v sobotu zadržen na letišti a byl mu odepřen vstup do země. A není zdaleka sám - Ukrajina odmítla vpustit do země dalších 35 lidí.

Odklon Ukrajiny od Evropské unie? Spíše Rusové dotují Gazprom

9. Plán dostavby rumunské jaderné elektrárny opustí další dvě firmy

Italská energetická společnost Enel a rumunská dceřiná firma ocelářského gigantu ArcelorMittal odejdou z projektu dostavby dalších dvou reaktorů v jediné rumunské jaderné elektrárně Cernavoda. Podle agentury Reuters to v pondělí oznámil provozovatel elektrárny. O projekt se před lety zajímala i česká energetická společnost ČEZ, nakonec z něj ale odstoupila a po ní i několik dalších firem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Veselé Vánoce přeje Chuck Norris!

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 5. 2021 17:01
VE ČTVRTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat