Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, kdy ČEZ oznámí navrhovanou výši dividendy za loňský rok a jak vypadá nové sídlo Applu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek jako celek mírně posílily. Dow si připsal desáté zavírací maximum v řadě, sektor technologií ale po 15 dnech poprvé klesl

Hlavní americké akciové indexy zakončily čtvrteční obchodování poblíž nuly poté, co se ministr financí Steve Mnuchin vyjádřil k chystané daňové reformě. Rostoucí ceny ropy pomohly výše odvětví energetiky. Dow navýšil své zavírací maximum o 0,17 % na 20 810,32 bodu, S&P 500 v závěru uhájil mírný zisk 0,04 % na 2 363,81 bodu, zatímco Nasdaq Composite odepsal 0,43 % na 5 835,51 bodu. Zisky okolo půl procenta si připsala odvětví energetiky, zdravotní péče nebo necyklického spotřebního zboží, ztrácely naopak technologie a nejvýrazněji sektor základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 0,17 % na 11,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé čtyři bazické body na 2,3738 %.

Analytik vs. stratég: Co čekat od eura a amerického dolaru?

2. Evropské trhy ve čtvrtek uzavřely v záporu, v centru pozornosti byla výsledková sezóna

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční seanci v červených číslech. Níže je táhlo rozpačité obchodování na Wall Street, kde sice v úvodu indexy Dow a S&P 500 vytvořily nová historická maxima, dále však kolísaly mezi ziskem a ztrátou. Pozitivním impulzem pro investory nebyly ani hospodářské výsledky několika velkých společností. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,14 % na 372,85 bodu, když všechny velké burzy uzavřely v mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,42 % na 7 271,37 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,09 % na 4 891,29 bodu a německý DAX ztratil 0,42 % na 11 947,83 bodu. V centru pozornosti investorů byla vrcholící výsledková sezóna. Hospodářské výsledky reportovaly například PSA Group, Barclays, Glencore nebo Telefónica. Britsko-švýcarská těžařská společnost Glencore oznámila, že v loňském roce zaznamenala čistý zisk 1,4 miliardy USD proti čisté ztrátě 4,9 miliardy USD v roce 2015, což její akcie povzbudilo k růstu o necelá 4 %, celý sektor základních materiálů však stáhl níže pokles cen mědi, zinku a niklu. Výrazně proto klesly akcie těžařů Rio Tinto a Antofagasta. Zůstaneme-li u komodit, pozitivně překvapily ceny ropy, které během čtvrteční seance stouply zhruba o 2 % poté, co data od amerického institutu API ukázala, že zásoby ropy na americkém území nečekaně klesly, což by naznačovalo, že dohoda kartelu OPEC a dalších nečlenských států o omezení těžby se začíná projevovat na trzích. Britská banka Barclays ve čtvrtek oznámila, že její celoroční zisk vzrostl na téměř trojnásobek (3,2 miliardy GBP). Dále odprodává své vedlejší aktivity, včetně africké dceřiné banky, a ve čtvrtek uvedla, že divizi, do níž převedla všechna vedlejší aktiva, rozprodá do konce prvního pololetí. Její akcie po zveřejnění výsledků stouply o zhruba 2,5 %. Ze čtvrtečních evropských makrodat byla nejsledovanější zpráva o vývoji německé ekonomiky v posledním kvartálu loňského roku. Německá ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zvýšila tempo růstu proti předchozím třem měsícům na 0,4 % z úrovně 0,1 % ve třetím čtvrtletí. K výraznému zesílení růstu největší evropské ekonomiky dopomohly zvýšené státní výdaje, soukromá spotřeba a vyšší produkce stavebnictví.

Makléř: Evropským akciím by se letos mohlo dařit lépe než těm americkým, na strategii "kup a drž" zapomeňte

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně klesla, Komerční banka ztratila zhruba 3 %

Pražská burza ve čtvrtek prohloubila ztrátu ze středeční seance, když index PX klesl o 0,05 % na 972,20 Kč. Dolů burzu táhly akcie Komerční Banky, dařilo se naopak společnosti ČEZ. Zobchodovaný objem ve čtvrtek překonal 1 miliardu korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek akcie energetické skupiny ČEZ, které stouply o 2,47 % na 457 Kč. Solidní zisk si připsaly také nápojářská Kofola ČeskoSlovensko, jejíž akcie si polepšily o 1,42 % na 400,60 Kč, likérka Stock Spirits, která vzrostla o 0,96 % na 58,10 Kč, a sázkařská Fortuna, jež zpevnila o 1,3 % na 97,25 Kč. Fortuna oznámila uzavření dohody s americkou společností Hattrick Sports Group, v rámci které za 85 milionů EUR koupí 100% podíl v její irské dceřiné společnosti, která provozuje rumunské sázkové kanceláře Casa Pariurilor, chorvatské sázkové kanceláře PSK a spoluvlastní také španělskou sázkovou kancelář Luckia. Akvizice je podle analytika z České spořitelny Pavla Smolíka velkým milníkem v historii Fortuny. Cena dosahuje téměř poloviny celé tržní kapitalizace společnosti a významně navýší dluhovou pozici Fortuny. Akvizice však má potenciál až ztrojnásobit tržby společnosti, uvedl analytik. Propad o 3,03 % na 930,80 Kč ve čtvrtek naopak zaznamenaly akcie Komerční banky. S výjimkou Erste Group Bank, která stoupla o 0,37 % na 782,90 Kč, v červených číslech uzavřely i další finanční tituly. MONETA Money Bank klesla o 0,17 % na 86,60 Kč a cenné papíry pojišťovny VIG zlevnily o 0,32 % na 615,40 Kč. Nedařilo se ani petrochemickému holdingu Unipetrol (-0,38 % na 212 Kč) a mediální společnosti CME (-0,49 % na 71,65 Kč).

S Big Mac indexem na českou korunu aneb Co slavný burger říká o intervencích ČNB

4. Očekávané události

Páteční dopoledne bude patřit zejména makrodatům z Itálie, kde vyjdou údaje o prosincových tržbách v průmyslu, prosincové průmyslové objednávky, data o lednové mzdové inflaci a ukazatele únorové důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Indexy výrobních cen se pochlubí Řecko a Španělsko. Spojené státy odpoledne na trhy pošlou lednovou statistiku prodeje nových domů a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Společnost Baker Hughes následně jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Kanada zveřejní lednovou inflační statistiku. Hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí budou reportovat například společnosti Foot Locker nebo Royal Bank of Scotland Group. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři. A mimochodem, držte nám palce, v noci na pátek zahajujeme migraci veškerého obsahu Investičního webu, na jejímž konci by zkraje příštího týdne měl být zbrusu nový, stabilní web s řadou vychytávek pro čtenáře.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fortuna chce za 85 milionů eur skoupit několik sázkových kanceláří. Na dividendu teď zapomeňte, varují analytici investory

Fortuna uzavřela dohodu s americkou společností Hattrick Sports Group, v rámci které za 85 milionů EUR koupí 100% podíl v její irské dceřiné společnosti, která provozuje rumunské sázkové kanceláře Casa Pariurilor, chorvatské sázkové kanceláře PSK a spoluvlastní také španělskou sázkovou kancelář Luckia. Celá transakce podléhá schválení regulátorů a akcionářů Fortuny a měla by být dokončena v první polovině roku 2017.

6. Představenstvo ČEZ oznámí návrh dividendy za loňský rok nejpozději v dubnu

Představenstvo energetické společnosti ČEZ oznámí navrhovanou dividendu z loňského zisku nejpozději v dubnu. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl ze zisku 40 korun na akcii před zdaněním. Jakou dividendu navrhne vedení firmy tentokrát, nechtěl Beneš komentovat.

7. Německo čeká díky soukromé spotřebě další rozmach ekonomiky

Německá ekonomika je nyní v dobré kondici a v rozmachu založeném na spotřebě bude pravděpodobně pokračovat i letos. Přispět by k tomu měly rekordní zaměstnanost, růst reálných mezd a mimořádně nízké náklady na výpůjčky. Uvádí to čtvrteční zpráva ministerstva financí.

8. Trumpova vláda chce podle Mnuchina do léta prosadit zásadní daňovou reformu, detaily však nejsou známy

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa chce v Kongresu do srpnové přestávky prosadit zásadní daňovou reformu. Snížit by se měla daňová zátěž pro střední vrstvy a zjednodušit by se měly daně pro podniky. Ve čtvrtečním rozhovoru v televizi CNBC to řekl ministr financí USA Steven Mnuchin. Detailnější informace k plánované reformě však odmítl prozradit.

9. JPMorgan Chase přeřadila české dluhopisy z kategorie vyspělých zemí do indexů rozvíjejících se trhů

Banka svůj krok zdůvodnila tím, že Česko dlouhodobě neplnilo podmínku výše hrubého národního příjmu na hlavu. V indexech rozvíjejících se zemí bude mít Česko váhu 3,3 %, a ve střednědobém horizontu tak podle analytika z Komerční banky Viktora Zeisela lze očekávat větší zájem investorů o české dluhopisy.

10. Dozorčí rada odvolala Iva Hlaváče z představenstva ČEZ

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ odvolala na čtvrtečním zasedání člena představenstva firmy Iva Hlaváče. ČTK to sdělil předseda rady Václav Pačes. Návrh na odvolání Hlaváče předložilo podle dřívějších informací samo vedení společnosti. Představenstvo ČEZ má sedm členů, kromě Hlaváče do něj patří ještě předseda představenstva Daniel Beneš, místopředseda Martin Novák a členové Ladislav Štěpánek, Michaela Chaloupková, Pavel Cyrani a Tomáš Pleskač.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový vizuální skvost od Applu

Americký technologický gigant v dubnu otevře v kalifornském Cupertinu svou novou centrálu nazvanou Apple Park. Stavba podle odhadů přišla na zhruba pět miliard dolarů a je jedním z posledních plánovaných projektů spoluzakladatele firmy Steva Jobse. Že se jedná o unikátní architektonický projekt, se přesvědčte sami.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat