Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak burzy reagují na probíhající výsledkovou sezónu, jak chce Čína podpořit hospodářský růst a kde je hranice vtipnosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu mírně ztratily

Americké akcie ve středu ztrácely, index Dow odepsal 0,17 %, S&P 500 přišel o 0,38 % a Nasdaq neznatelně posílil o 0,01 %. Nasdaqu k růstu pomohly akcie Applu, které po úterních výsledcích zdražily o 5,16 %. Které firmy oznámily v USA výsledky a jaká makrodata ve středu příjemně překvapila investory? Americké akcie ve středu mírně ztrácely, Nasdaqu pomohl Apple

S&P 500: Když vyjde první pololetí, i to druhé bývá zpravidla dobré

Fed: Normální trh práce bude v USA v roce 2015

2. Evropské akcie ve středu vytáhla nahoru data ze zpracovatelského sektoru

Evropské akcie ve středu posilovaly díky výsledkové sezóně a údajům ze zpracovatelského sektoru eurozóny. Britský FTSE 100 si připsal 0,35 %, francouzský CAC 40 1,01 % a německý DAX 0,78 %. Nejvíce se dařilo dopravcům, automobilkám a bankám, ztrácely naopak chemický sektor a realitní společnosti.

Proč má opět smysl sledovat Evropu

3. Pražská burza ve středu dále rozšiřovala zisky. Nahoru ji vytáhly bankovní tituly

Bankovní tituly ve středu na pražské burze posilovaly. Erste Group Bank si připsala 4,55 % a Komerční banka podražila o 3,13 %. O téměř 7 % se naopak propadly cenné papíry NWR poté, co agentura Moody's společnosti zhoršila rating na Caa1 z B2. O téměř procento zlevnily i akcie Telefóniky C.R., která ve středu zveřejnila hospodářské výsledky za minulé čtvrtletí.

Goldman Sachs: Investoři podceňují potenciál Erste Group Bank, ztrojnásobí ziskovost

Výsledková sezóna na pražské burze: Odhady a realita

4. Očekávané události

Britsko-nizozemský výrobce potravinářského a spotřebního zboží Unilever, japonská automobilka Nissan Motor, německá společnost BASF, španělská telekomunikační společnost Telefónica, banka Credit Suisse Group, strojírenský koncern ABB, letecká společnost Southwest Airlines, automobilka General Motors, výrobce motocyklů Harley-Davidson, výrobce kancelářské techniky Xerox, chemický koncern Dow Chemical, společnost Starwood Hotels & Resorts Worldwide, výrobce spotřebního zboží Colgate-Palmolive, internetový obchod Amazon.com, řetězec kaváren Starbucks a společnost Zynga zveřejní výsledky za druhé čtvrtletí. Také se dozvíme, jak se vyvíjela míra nezaměstnanosti ve Španělsku v minulém kvartálu, a ekonomický institut Ifo oznámí červencový vývoj indexu podnikatelského klimatu v Německu. Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti jako obvykle dorazí ze Spojených států společně s údaji o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslové aktivitě sledované kansaským Fedem. Co bude pro trhy důležité ve zbytku týdne, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem ve čtvrtek a v pátek

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Michael Dell a Silver Lake zvyšují nabídku na odkup společnosti Dell na 13,75 USD za akcii

Michael Dell a Silver Lake zvýšili nabídku na koupi společnosti Dell na 13,75 USD za akcii z původních 13,65 USD za akcii. Je to naše nejlepší a konečná nabídka, vzkazují akcionářům. Jednání akcionářů je posunuto na 2. srpna, ale vedení Dellu již oznámilo, že chce nabídku v minimální výši 14 dolarů za akcii. Podle Della je však jeho nabídka férová a výbor firmy by členy, kteří ještě nehlasovali, neměl považovat automaticky za hlasy proti.

6. Čína plánuje nové kroky na podporu hospodářského růstu

Čínská vláda v rámci snahy o podporu růstu domácí ekonomiky sníží daňové zatížení malých podniků a zavede nová opatření na pomoc exportérům. Informoval o tom ve středu podle agentury Reuters státní rozhlas. Daňové úlevy, které zahrnují zrušení daně z přidané hodnoty, se budou týkat více než šesti milionů podniků s měsíčními tržbami do 20 tisíc jüanů. Takovéto podniky v Číně zaměstnávají desítky milionů lidí.

Čínská průmyslová aktivita v červenci klesla potřetí v řadě

7. EK navrhla strop pro mezibankovní poplatky u transakcí s kartami

Evropská komise navrhla omezit výši poplatků, které si banky mezi sebou účtují při transakcích s platebními kartami. U debetních karet byl měl být poplatek nejvýš 0,2 % hodnoty platby a u kreditních karet 0,3 %. Opatření má podle komise snížit náklady držitelů karet i obchodníků.

8. Úřad pro ochranu osobních údajů zkontroluje KB kvůli úniku dat

Úřad pro ochranu osobních údajů v brzké době zahájí kontrolu v Komerční bance, přes jejíž internetové bankovnictví se dostaly na veřejnost osobní data některých klientů její Penzijní společnosti. Řekla to ve středu mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Podle serveru iDNES.cz bylo možné vyhledat smluvní dokumenty penzijního připojištění 47 tisíc klientů.

9. Eurozóna se pomalu dostává z krize

Předběžné indexy nákupních manažerů za Francii, Německo a eurozónu byly ve středu příjemným překvapením. Propad francouzského zpracovatelského sektoru se výrazně zpomalil a index se přiblížil k padesátibodové hranici. V případě německé ekonomiky ji přeskočil a vyšplhal se na pětiměsíční maximum 50,3 bodu. A poprvé za poslední dva roky se přes padesát bodů dostal i index celé eurozóny, který předběžně v červenci dosáhl 50,1 bodu.

10. Japonsko podalo u WTO stížnost na Rusko

Japonsko následuje Evropskou unii a podalo u Světové obchodní organizace (WTO) stížnost na Rusko kvůli zavedení recyklačních poplatků u dovozu aut. Recyklační poplatek na automobily zavedlo Rusko devět dní poté, co se stalo členem WTO. Z poplatku se mají hradit budoucí náklady na recyklaci vozu, je to tedy jakási "zelená daň". Ruské úřady ale poplatek vybírají jen při dovozu auta, domácí výrobci tuto povinnost nemají. EU ve své stížnosti uvedla, že tento poplatek je tak ve skutečnosti dovozní daní.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Kdy přestává být vtip vtipem?

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem. Možná není potřeba ani to opakování. Kanadský žertík, který si připravila BlackBox TV na nic netušící zákazníky fotobudky, sice vtipný je, ale je docela na hraně.

Bonus 2

George Alexander Lewis - hádejte, kdo to je!

Kolik vydělá nově narozený následník britského trůnu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat