Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě i Americe, jakou další firmu kupuje Warren Buffett a jaký ne zcela podařený trik předvedl známý kouzelník David Copperfield? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ztrácely třetí den v řadě. Sektor technologií zasáhly výprodeje

Pokles na americkém akciovém trhu pokračoval i ve středu. Akcie táhly dolů výrazné výprodeje v sektorech technologií a biotechnologií. Wall Street k oživení nepomohla ani ekonomická data, která byla pro trh zklamáním. Index Dow oslabil o 1,62 % na 17 718,54 bodu a širší S&P 500 odepsal 1,46 % na 2 061,05 bodu. Největší ztrátu ve středu zaznamenal technologický Nasdaq, který přišel o 2,37 % na 4 876,52 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 13,36 % na 15,44 bodu. V červených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. V plusu se udržel pouze energetický sektor (+0,85 %). Naopak nejvíce ztratily odvětví technologií (-2,71 %), průmyslový sektor (-1,63 %) a firmy z oboru cyklického spotřebního zboží (-1,60 %).

Ztrácejí snad americké akcie po 6leté rally pevnou půdu pod nohama?

Jaké akcie držet, až Fed začne hýbat se sazbami?

2. Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, nepomohla ani německá makrodata

Hlavní evropské akciové indexy ve středu uzavřely pod nulou. Burzám v pádu nezabránil ani výsledek německého indexu podnikatelského klimatu Ifo, který ukázal, že se evropskému motoru stále daří. Britský FTSE 100 klesl o 0,41 %, německý DAX odepsal 1,17 % a francouzský CAC 40 ztratil 1,32 %. V zelených číslech skončily pouze odvětví ropy a zemního plynu a sektor základních materiálů. Nejvíce zlevnily technologické tituly, akcie ze sektoru zdravotní péče a cenné papíry z potravinářského odvětví. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 oslabil o 1,27 % na 3 684,04 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,13 % na 397,95 bodu.

Petr Jakubík (EIOPA): Strukturální problémy, fragmentace ekonomik, nízké sazby a dluh? Evropský finanční systém je zranitelný

Evropa: Cyklické akcie na vzestupu

3. Pražská burza ve středu klesla o půl procenta, stáhly ji akcie ČEZ, Erste a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,53 % na 1 043,20 bodu. Největšího zobchodovaného objemu na burze ve středu dosáhly akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena klesla o 1,11 % na 633 korun. Akcie před zlevněním nezachránilo ani zvýšení investičního doporučení a cílové ceny na "koupit" a 635 Kč od analytiků z Komerční banky. Druhou nejoblíbenější emisí ve středu podle zobchodovaného objemu byly akcie Komerční banky, které zlevnily o 0,11 % na 5 552 Kč, a třetici nejobchodovanějších titulů doplnily cenné papíry druhého bankovního titulu na pražské burze, Erste Group Bank (-1,04 % na 636,30 Kč). Přes procento odepsaly také akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, likérky Stock Spirits a petrochemického podniku Unipetrol. Ceny ostatních titulů se výrazně nezměnily.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vše o české ekonomice a koruně, co byste měli vědět

Přidušené české stavebnictví: Kritizujeme evropská pravidla, ale pak si je zpřísníme. Slabší koruna nemá významný vliv

4. Očekávané události

Japonsko v noci na čtvrtek oznámí, kolik peněz zahraniční investoři v týdnu do 20., respektive 21. března vložili do jeho dluhopisů a akcií. V Německu bude dopoledne odtajněn výsledek průzkumu nálady mezi německými spotřebiteli společnosti GfK, Francie se pochlubí zprávou o HDP za čtvrté čtvrtletí 2014, eurozóna údaji o půjčkách soukromému sektoru a Spojené království maloobchodními tržbami. Výbor finanční politiky britské centrální banky zveřejní prohlášení ze svého úterního zasedání a Česká národní banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, stejně jako centrální banky v Mexiku, na Filipínách a v Jihoafrické republice. Ve Spojených státech vyjdou týdenní zpráva o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index nákupních manažerů v sektoru služeb, index aktivity kansaského Fedu a s projevem vystoupí šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Hospodářské výsledky zveřejní Industrial & Commercial Bank of China, Air China, Accenture, lululemon athletica či Sberbank. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Analytici z Komerční banky nově radí kupovat akcie ČEZ a zvyšují cílovou cenu

Analytici z Komerční banky ve středu zvýšili investiční doporučení na akcie energetické společnosti ČEZ na "koupit" z "držet". Roční cílovou cenu zvýšili na 719 Kč z 635 Kč. Banka uvedla, že podle ní ČEZ bude v následujících letech vyplácet dividendu kolem 35 korun na akcii. "Podle našich odhadů má ČEZ většinu poklesu zisků již za sebou a z pohledu čistého zisku včetně všech jednorázových položek by mohl být dlouhodobým dnem už rok 2014," napsal analytik Josef Němý.

6. Potravinářská společnost Kraft Foods Group se spojí s výrobcem kečupů H.J. Heinz

Americká potravinářská skupina Kraft Foods Group jedná o svém převzetí s brazilskou investiční společností 3G Capital, která stojí za firmami Burger King či H.J. Heinz. Napsala to ve středu agentura Reuters. 3G informaci později potvrdila a doplnila, že se v rámci transakce spojí s investičním konglomerátem Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, výsledkem čehož má být sloučení Kraftu s výrobcem kečupů H.J. Heinz. Spojením skupiny Kraft Foods Group se společností Heinz vznikne pátá největší potravinářská skupina na světě a třetí v Severní Americe s názvem The Kraft Heinz. Současní akcionáři firmy Kraft budou mít po dokončení spojení v nové firmě podíl 49 % a akcionáři firmy Heinz 51 %. Akcionáři Kraftu také získají mimořádnou dividendu v celkové výši deset miliard USD, jejíž výplatu budou financovat 3G a Berkshire.

7. Charles Evans (Fed v Chicagu): Se zvyšováním sazeb bychom neměli spěchat, silný dolar může narušit inflační plány

Fed by si měl být téměř jist, že se míra inflace dostane na 2 % meziročně, než začne zvyšovat základní úrok. Na okraj londýnského Official Monetary and Financial Institutions Forum to ve středu uvedl šéf chicagského Fedu Charles Ecans. Náklady možného příliš brzkého zvýšení sazeb podle Charlese Evanse výrazně převyšují rizika plynoucí z příliš pozdní reakce měnové politiky na zlepšování stavu ekonomiky.

8. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v březnu vzrostl na 107,9 bodu ze 106,8 bodu v únoru (odhad: 107,3 bodu)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v březnu zvýšil pátý měsíc v řadě, vzrostl na 107,9 bodu z únorových 106,8 bodu, čekal se růst na 107,3 bodu. Index tak dosahuje nejvyšší úrovně od od července 2014. Hodnocení současné situace vzrostlo na 112 bodů ze 111,3 bodu, čekal se růst na 112 bodů. Index očekávání vyskočil na 103,9 bodu ze 102,5 bodu, konsenzus počítal se 103 body. Zpráva mnichovského výzkumného institutu Ifo naznačuje, že se největší evropská ekonomika v prvním čtvrtletí pohybuje plnou parou vpřed.

9. ČS: Růst české ekonomiky letos nabere na síle

Růst české ekonomiky by měl v letošním roce zrychlit na 2,6 % a v roce 2016 zpomalit na 2,2 %. Vyplývá to z odhadů České spořitelny (ČS), o kterých ve středu informovali analytici banky na setkání s novináři. Akci jsme sledovali živě. Ekonomický růst by měl být podle ČS letos i příští rok tažen domácí i zahraniční poptávkou. "Významnou roli budou letos hrát také vládní investice spojené s dočerpáním prostředků z fondů EU za minulé rozpočtové období 2007 až 2013," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Zpomalení odhadované bankou pro rok 2016 pak bude souviset právě se snížením růstu investic, kdy dojde ke standardnímu čerpání evropských peněz.

10. ECB zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky na více než 71 miliard eur

Evropská centrální banka opět zvýšila strop programu nouzového dodání likvidity (ELA) pro řecké banky, tentokrát na více než 71 miliard eur. S odvoláním na zdroj obeznámený s jednáním ECB to uvedla agentura Bloomberg. Dosavadní strop programu ELA byl 69,8 miliardy eur.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Davidu Copperfieldovi zmizela voda v bazénu

Na první pohled to mohlo vypadat jako nejnovější trik slavného mága a iluzionisty Davida Copperfielda. Z bazénu v nejvyšším patře jeho mnohapodlažního domu na Manhattanu začátkem března zmizela všechna voda. Bohužel ale šlo jen o závadu čerpadla, kvůli které voda vyplavila nejen Copperfieldův byt, ale i 30 pater pod ním.

Voda prosákla z 57. patra skrz čtyřpodlažní byt patřící Davidu Copperfieldovi, pokračovala zdmi a podlahami do mnoha podlaží pod ním a vyřadila z provozu dva výtahy.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat