Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na evropských a amerických burzách, co na pražské konferenci INVEST WITH THE BEST řekl expert na mladé trhy Mark Mobius a proč vám vstávají vlasy hrůzou, když posloucháte záznam svého hlasu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie krvácely, burzy potkal kvůli Rusku a technologiím největší výprodej za dva měsíce

K propadu technologické burzy Nasdaq ve čtvrtek výrazně přispěly akcie technologické společnosti Apple, která má problémy s novými chytrými telefony iPhone. Ledová sprcha přišla také z Kremlu, který se dle agentury Reuters nechal slyšet, že nechá soudům pravomoc rozhodovat o zabavení zahraničních aktiv. Putinova strana už připravila návrh zákona, který by to měl umožnit. Je to údajně odveta za to, že Itálie zmrazila majetek Putinova přítele z dětství Arkadije Rotenberga. Zabavený majetek má být prý použit jako kompenzace pro Rusy, kterým byl majetek odňat v zahraničí. Index Dow oslabil o 1,54 % na 16 945,80 bodu, širší index S&P 500 klesl o 1,62 % na 1 965,99 bodu a technologický Nasdaq ztratil 1,94 % na 4 466,75 bodu. Do problémů se navíc dostal technologický gigant Apple. Kurz jeho akcií propadem o více než tři procenta reagoval na to, že firma stáhla aktualizaci svého nejnovějšího operačního systému iOS 8. Zákazníci totiž hlásili problémy s telefony, které si ji stáhly.

Silný dolar může zabít nadcházející výsledkovou sezónu

10 akcií, s jejichž cenami výrazně pohnou aktivističtí investoři

2. Evropské akcie ve čtvrtek po slovech šéfa Bank of England o brzkém zvyšování sazeb oslabily

Obchodování na hlavních evropských burzách skončilo ve čtvrtek v červených číslech. Na straně prodejců se vytvořil přetlak poté, co guvernér Bank of England Mark Carney prohlásil, že se blíží okamžik začátku zvyšování úrokových sazeb. Carney tak zastínil i slova Maria Draghiho, který v rozhovoru pro litevský list Verslo Zinios uvedl, že je ECB v případě potřeby připravena k dalšímu uvolňování měnové politiky. Britský FTSE 100 klesl o 0,99 %, německý DAX odepsal 1,57 % a francouzský CAC 40 oslabil o 1,32 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,29 % na 3 202,31 bodu. V mínusu uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví dopravy a cestovního ruchu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních zdrojů a cenné papíry chemiček a maloobchodních prodejců.

Proč klesá cena zlata?

Zaměřeno na Evropu: Oživení pořádně drhne

3. Pražská burza ve čtvrtek poprvé v týdnu zpevnila

Index PX vzrostl o 0,48 % na 982,15 bodu. Nejvíce zdražily akcie petrochemického podniku Unipetrol, jejichž cena vzrostla o 2,9 % na 116,90 Kč. Přes procento přidaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic (+1,24 %) a o necelé procento zdražily cenné papíry rakouské Erste Group Bank (+0,83 %), sázkové kanceláře Fortuna (+0,82 %) nebo likérky Stock Spirits (+0,76 %). Oslabily pouze tři tituly. Akcie skupiny Pivovary Lobkowicz zlevnily o 1,24 % na 166,90 Kč, cenné papíry mediální společnosti CME oslabily o 0,79 % na 50,50 Kč a akcie rakouské pojišťovny VIG uzavřely se ztrátou 0,07 % na 991 korunách.

Podzimní Investiční večery na Investičním webu: Informace, které můžete zúročit při investování

4. Očekávané události

Japonsko v noci na pátek zveřejní zprávu o vývoji inflace (červenec: meziročně +3,4 %, bez čerstvých potravin meziročně +3,3 %, bez čerstvých potravin a energií meziročně: +2,3 %) a Čína přidá předstihový ekonomický ukazatel (červenec: 1,3 bodu). Z Německa na trhy dopoledne dorazí index spotřebitelské nálady od výzkumného institutu GfK (odhad říjen: 8,5 bodu, září: 8,6 bodu) a index dovozních cen (odhad srpen: meziměsíčně -0,2 % a meziročně -2 %, červenec: meziměsíčně -0,4 % a meziročně -1,7 %). Francie následně zveřejní index spotřebitelské důvěry (odhad září: 86 bodů, srpen: 86 bodů) a Itálie index podnikatelské důvěry (odhad září: 95,5 bodu, srpen: 95,7 bodu). Nejen ve Spojených státech budou odpoledne investoři pozorně sledovat finální údaje o vývoji amerického HDP ve druhém čtvrtletí (očekávání: mezikvartálně +4,6 %, předchozí revize: +4,2 %) a také statistiky spotřebitelských výdajů (odhad 2Q2014: mezičtvrtletně +2,3 %, 1Q2014: +1,4 %) a konečný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad září: 85 bodů, flash září: 84,6 bodu, srpen: 82,5 bodu). Své čtvrtletní hospodářské výsledky v pátek zveřejní kanadský výrobce mobilních telefonů BlackBerry (odhad: ztráta na akcii 0,155 USD, tržby 946 milionů USD). Vše, co budou trhy sledovat ve zbytku týdne, naleznete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruská Rosněfť by mohla vycouvat z dohody o koupi ropné divize Morgan Stanley

Ruský ropný gigant Rosněfť by si mohl rozmyslet svůj záměr koupit ropnou divizi americké investiční banky Morgan Stanley. Podle agentury Reuters to tvrdí tři na sobě nezávislé zdroje obeznámené se situací. Ruská společnost se údajně obává, že by jí západní protiruské sankce de facto neumožňovaly financovat chod podniku.

6. Mario Draghi (ECB): Pokud se inflace nebude blížit našemu 2% cíli, podnikneme další nezbytná opatření

Pokud se meziroční tempo inflace nezačne přibližovat 2% cíli ECB, je banka připravena zavádět další opatření na podporu evropské ekonomiky. Vyplývá to z rozhovoru, který guvernér Evropské centrální banky poskytl v rámci konference v litevském Vilniusu tamnímu listu Verslo Zinios. Zároveň ovšem uvedl, že očekává, že ekonomika zemí platících eurem ve druhém pololetí mírně poroste. Prý tomu pomohou nedávná podpůrná opatření.

7. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, intervenční režim pokračuje

Bankovní rada České národní banky na svém čtvrtečním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávajících úrovních. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK.

8. Carney (Bank of England): Začátek zvyšování úrokových sazeb se blíží

Bank of England se přibližuje okamžiku, kdy začne zvyšovat úrokové sazby. Přesné načasování začátku zvyšování sazeb se nicméně bude odvíjet od stavu britské ekonomiky. Ve čtvrtek to řekl guvernér BoE Mark Carney. "Budoucnost je vždy nejistá, začátek zvyšování sazeb se ale blíží," prohlásil.

9. Mobius: Akcie na rozvíjejících se trzích jsou podhodnocené

Hlavním fundamentem rozvíjejících se trhů je jejich růst. V letošním roce odhadujeme reálný průměrný růst na rozvíjejících se trzích o 5 % oproti 2 % v rozvinutém světě. HDP na hlavu by měl průměrně vzrůst o 45 % v rozvíjejícím se světě oproti 3% růstu v rozvinutém světě. Na investiční konferenci INVEST WITH THE BEST pořádané UniCredit Private Banking to ve čtvrtek řekl šéf Templeton Emerging Markets Group Mark Mobius. Tiskovou snídani i následnou konferenci jsme sledovali on-line.

10. Kellner je i po potížích v Rusku nadále nejbohatším Čechem

Vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner zůstává i po potížích v Rusku nejbohatším Čechem. Jeho jmění představuje 130 až 160 miliard korun. Dvojkou je majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš a pomyslný bronz patří Pavlu Tykačovi, který ovládá mimo jiné těžební společnost Vršanská uhelná. Vyplývá to z žebříčku stovky nejbohatších českých a slovenských byznysmenů, který sestavil týdeník Euro.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Takhle můj hlas přece nezní!

Zná to asi každý. Stačí si pustit video, na kterém mluvíme, a první, co nás napadne, je, že takhle přece náš hlas ve skutečnosti nezní. Ale ano, zní. Vysvětlení, proč tak neradi posloucháme reprodukci svého hlasu, je poměrně jednoduché. Když mluvíme, vnímáme svůj projev jako hlubší, protože kromě zvuku šířícího se vzduchem vnímáme ještě rezonance vznikající vibrací našich hlasivek. Když ale svůj hlas posloucháme ze záznamu, rezonance vznikající chvěním hlasivek chybí. Ve skutečnosti tedy opravdu zníme tak jako na nenáviděných nahrávkách.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat