Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jakou restrukturalizaci plánuje americká AIG a co na vás může čekat na druhé straně dveří toi-toiky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zpevnily díky růstu cen ropy a obnovující se důvěře investorů

Obchodování na amerických burzách v úterý skončilo v zelených číslech. Růst podporovaly vyšší ceny ropy a podle analytiků též návrat investorů na trhy poté, co se ceny akcií v předchozích dnech po propadu v úvodu roku stabilizovaly. Dow posílil o 1,78 % na 16 167,23 bodu, širší S&P 500 připsal 1,41 % na 1 903,63 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 567,67 bodu. Posílily akcie ve všech hlavních sektorech, nejvíce v odvětvích energetiky a základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 6,83 % na 22,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2 %. Po závěru obchodování představil smíšené výsledky Apple.

Kdykoli se tohle stalo, Amerika byla v recesi. Co tentokrát?

EUR/USD v roce 2016: Čekání na paritu může být marné

2. Evropské akcie v úterý posílily díky oživujícím cenám ropy

Evropské akcie v úterý posilovaly, investoři pozitivně reagovali na oživení cen ropy a rally mezi těžaři. Britský FTSE 100 přidal 0,59 %, francouzský CAC 40 1,05 % a německý DAX 0,89 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,87 %, všechny jeho sektory se pohybovaly nad nulou. Akcie společnosti Siemens posílily o více než 8 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Dařilo se také cenným papírům společnosti Philips, které zpevnily o 6 % navzdory oznámení firmy, že letos očekává "skromný" růst tržeb. Britský nízkonákladový dopravce easyJet odepsal 3 % v reakci na zprávu, že příjmy na jedno místo v letadle v prvním kvartálu klesly o 3,7 % kvůli útokům v Paříži a spoustě zrušených letů do Egypta.

Evropské (geo)politikaření aneb Co také letos může Evropě podrazit nohy

3. Pražská burza v úterý přidala procento, akcie likérky Stock vyskočily o 10 %

Index PX v úterý zpevnil o 1,01 % na 892,81 bodu. "Nejobjemnějším" titulem byla skupina ČEZ, jejíž akcie zpevnily o 0,34 %. Energetická skupina ČEZ 5. února vydá dvouleté dluhopisy v objemu 50 milionů eur. Jde o privátní emisi s kuponem 3měsíční EURIBOR plus 0,55 procentního bodu. Co do objemu za skupinou ČEZ následovaly bankovní emise - Komerční banka připsala dvě procenta a Erste Group Bank 1,15 %. Nedařilo se naopak akciím Kofoly ČeskoSlovensko a Fortuny, které shodně odepsaly 1,79 %. Hospodaření likérky Stock Spirits se v posledním loňském čtvrtletí jak v Polsku, tak na ostatních hlavních trzích vyvíjelo v souladu s odhady a prognózami zveřejněnými firmou loni v listopadu. Výsledek na úrovni zisku EBITDA za celý loňský rok by tak měl být po očištění o vliv měnových kurzů v horní polovině pásma 50-54 milionů eur. Titul v úterním obchodování vyskočil v reakci na zprávu o deset procent. Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group v úterý zveřejnila údaje o pojistném za loňský rok. Nekonsolidované hrubé předepsané pojistné loni dosáhlo 9,23 miliardy eur, meziročně se tak jeho objem snížil o 1,5 % z 9,37 miliardy eur v předloňském roce. Akcie pojišťovny VIG v úterý přidaly 0,47 %. Do červených čísel naopak zamířila O2 Czech Republic, jejíž cenné papíry odepsaly 0,44 %. Telekomunikační společnost O2 Czech Republic v posledním loňském čtvrtletí dosáhla čistého zisku 1,35 miliardy korun. Za celý loňský rok činil čistý zisk 5,08 miliardy korun. Na úrovni tržeb společnost za období od října do prosince vykázala výsledek 9,7 miliardy korun a za celý loňský rok 37,48 miliardy korun.

Akcie ČEZ: Atraktivní dividendová příležitost, kterou můžete uchopit těmito způsoby

4. Očekávané události

Německo, Francie a Itálie zveřejní spotřebitelskou důvěru a Spojené státy prodeje nových domů. Jinak bude den na makrodata spíše chudý. Středa bude vedle zasedání FOMC ve znamení hlasování akcionářů Royal Dutch Shell o převzetí BG Group. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní v USA například Facebook, QUALCOMM, Boeing nebo eBay, v Evropě Novartis nebo Banco Santander. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. JPMorgan zaplatí za urovnání sporů kvůli Lehman Brothers 1,42 miliardy USD

Americká banka JPMorgan Chase zaplatí 1,42 miliardy USD za urovnání většiny žalob, které ji obviňují, že odvedla z investiční banky Lehman Brothers Holdings několik dní před jejím kolapsem v září 2008 důležitou likviditu. Urovnání musí ještě schválil bankrotový soud, napsala agentura Reuters.

6. Polská ekonomika loni zrychlila růst na 3,6 %

Tempo růstu polské ekonomiky v loňském roce zrychlilo na 3,6 % z 3,3 % v předchozím roce. Vyplývá to z prvního odhadu, který zveřejnil polský statistický úřad. Statistici upřesnili, že celková spotřeba loni stoupla o 3,2 % a spotřeba domácností o 3,1 %. Domácí poptávka se zvýšila o 3,4 %. Investice vzrostly o 6,1 %.

7. Britské Tesco záměrně oddalovalo platby dodavatelům

Největší britská maloobchodní společnost Tesco záměrně oddalovala platby dodavatelům, aby zlepšila svou finanční situaci. Konstatoval to v úterý britský regulátor pro potravinářský trh. Firma, která se potýká se zpomalujícím růstem na britském trhu, tak prý porušila pravidla na ochranu dodavatelů. Tesco uvedlo, že závěry zprávy přijímá.

8. Americká Leidos získá od Lockheed Martin divizi IT služeb

Americká zbrojovka Lockheed Martin oddělí do samostatné firmy svou divizi informačních systémů a služeb pro vlády, která se pak spojí s firmou Leidos Holding. Lockheed výměnou získá jednorázovou platbu 1,8 miliardy USD a podíl 50,5 % ve sloučené firmě Leidos. Hodnota celé transakce je pět miliard dolarů.

9. AIG přistoupí k restrukturalizaci, plán rozdělení od Carla Icahna však odmítá

Největší americká komerční pojišťovna American International Group (AIG) oddělí do samostatné firmy divizi pojištění hypoték. Zároveň v úterý uvedla, že prodá síť obchodníků s cennými papíry, omezí náklady a bude propouštět, akcionářům pak vrátí minimálně 25 miliard dolarů. Opatření je součástí rozsáhlé revize podnikání, což AIG slíbila akcionářům ve snaze zastavit aktivistického investora Carla Icahna. Ten má v úmyslu pojišťovnu rozdělit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Co čekat za dveřmi veřejné toalety?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat