Co musíte ráno vědět (27. listopadu)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě, když Spojené státy kvůli Dni díkůvzdání neobchodovaly, jak vidí situaci evropských ekonomik Evropská komise a jak britská zpěvačka Adele zremixovala svůj singl Hello? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie ve čtvrtek udržely nahoře automobilky

Evropským akciím se ve čtvrtek dařilo. Objem obchodování byl utlumený, protože Spojené státy slavily Den díkůvzdání, burzy však zamířily nahoru, především díky automobilkám. Britský FTSE 100 připsal 0,88 %, francouzský CAC 40 1,08 % a německý DAX 1,35 %. Regionální Stoxx Europe 600 posílil bezmála o procento, slabé euro podporovalo akcie exportérů a akcie Volkswagenu zpevňovaly desátý den v řadě, což je jejich nejdelší růstová série za posledních pět let. "Trh je v dobrém stavu, ale jakýkoli další výraznější pohyb vzhůru bude vyžadovat podporu centrálních bank nebo oživení cen komodit," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Čekáme, až Draghi přijde s další vlnou podpory a Yellenová začne zvyšovat sazby, teprve potom začneme hodnotit možnou cestu trhů v příštím roce," dodává. Objem obchodování byl ve čtvrtek utlumený, zhruba o 30 % nižší než třicetidenní průměr.

Život krocana jako varování pro světovou ekonomiku

2. Pražská burza ve čtvrtek při utlumeném objemu mírně posílila

Index PX ve čtvrtek přidal 0,6 % na 981,57 bodu. Objem obchodování byl ve čtvrtek kvůli Dni díkůvzdání ve Spojených státech utlumený, nedosáhl ani 300 milionů korun. Největší objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,38 %, v závěsu za ní se držela skupina ČEZ, jejíž cenné papíry posílily o 1,66 %, a třetí největší zobchodovaný objem si připsala O2 C.R., která podražila o 1,77 %. Největší procentuální zisk si připsala společnost Unipetrol, jejíž akcie zpevnily o více než 2 %, naopak nejvíce ztrácely Fortuna (-2,01 %) a Pegas Nonwovens (-1,44 %), která ve čtvrtek zveřejnila hospodářské výsledky.

Česko táhne

3. Očekávané události

V noci na pátek na trhy sérii důležitých makrodat pošle Japonsko. Země vycházejícího slunce zveřejní inflační zprávu, míru nezaměstnanosti a výdaje domácností. Dopoledne vyjdou ve Spojeném království index spotřebitelské důvěry od GfK, index cen domů a předběžné údaje o HDP za třetí čtvrtletí. V Německu investory čeká index dovozních cen, ve Francii index výrobních cen a údaje o spotřebitelských výdajích, ve Španělsku inflační zpráva, v Itálii indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry, v Řecku index výrobních cen a zpráva o HDP za třetí kvartál a v Portugalsku index spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Také Česká republika odtajní zprávu o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí a eurozóna doplní finální index spotřebitelské důvěry, ukazatele ekonomického sentimentu a podnikatelského klimatu a ještě index důvěry v průmyslu. Ze Spojených států by žádná data přijít neměla, tamní obchodování navíc skončí již v 19.00 SEČ. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Evropská komise: Země EU se mají v roce 2016 soustředit na investice a reformy

Členské země EU by měly v příštím roce hledat cesty, jak posílit stále příliš nízkou míru soukromých i veřejných investic. Spolu se strukturálními reformami směřujícími k modernizaci ekonomik a odpovědným veřejným hospodařením jsou to tři základní doporučení Evropské komise státům EU v hospodářské oblasti pro příští rok. Vyplývá to z její ve čtvrtek zveřejněné roční analýzy růstu pro rok 2016.

5. Francie, Itálie a Belgie jsou podle Evropské komise kvůli vysokému zadlužení a nízkému růstu nejvíce zranitelné případnými šoky

Podle čtvrteční zprávy Evropské komise jsou Francie, Itálie a Belgie ze všech států unie nejnáchylnější k šokům kvůli vysokému veřejnému dluhu a nízkému růstu. "Kombinace vysokého zadlužení a klesajícího trendu potenciálního růstu a konkurenceschopnosti je zdrojem obav pro mnoho států," konstatuje Komise ve zprávě o Francii, Itálii a Belgii.

6. Depozita v řeckých bankách v říjnu klesla meziměsíčně o 0,5 % na nejnižší hodnotu od března 2003

Objem vkladů podniků a domácností v řeckých bankách se v říjnu meziměsíčně snížil o 0,5 %, tedy o 590 milionů eur, na 121,08 miliardy eur, což je nejnižší hodnota od března 2003. V září vklady mírně vzrostly na 121,67 miliardy eur, což byl druhý meziměsíční růst v řadě po sérii deseti měsíčních poklesů.

7. Medveděv pověřil vládu vypracováním sankcí proti Turecku

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam "omezujících opatření" vůči Turecku. Útok turecké armády proti letounu Suchoj Su-24, k němuž došlo v úterý na hranici mezi Tureckem a Sýrií, označil za akt agrese proti Rusku.

8. Reuters: ECB zvažuje zavedení dvou depozitních sazeb

Evropská centrální banka pracuje v rámci plánů na další uvolnění měnových podmínek v eurozóně s možností zavedení dvou depozitních sazeb. Méně zápornou by banky platily do určité výše svých úložek u centrální banky, zápornější pak jako jistou formu "trestu" u vyšších úložek.

ECB se do konce roku asi rozhoupe k akci: 3 + 3 důvody, proč vyhlížet prosincové zasedání

9. Úvěry v eurozóně dosáhly nejrychlejšího růstu za téměř čtyři roky

Objem úvěrů v eurozóně v říjnu rostl nejrychlejším tempem za téměř čtyři roky. Oznámila to ve čtvrtek Evropská centrální banka. Údaje představují příznivý signál pro hospodářské oživení v eurozóně, pravděpodobně však ECB neodvrátí od dalšího uvolnění měnové politiky v příštím týdnu, píše agentura Reuters.

10. Pegasu Nonwovens se ve třetím čtvrtletí propadl čistý zisk na 507 tisíc eur, tržby se snížily na 58 milionů eur

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens oznámil, že se mu v letošním třetím čtvrtletí v meziročním srovnání propadl čistý zisk o 94,3 % na 507 tisíc eur. Tržby společnosti meziročně poklesly o 4 % na 58 milionů eur. Zisk EBITDA ve třetím čtvrtletí činil 8,2 milionu eur, meziročně tak klesl o 31,4 %. Firma slabé výsledky vysvětluje kurzovými rozdíly souvisejícími s posilováním dolaru, přeceněním opčního akciového plánu a přenosovým mechanismem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Adele společně s Jimmym Fallonem nahráli zajímavou verzi jejího nového singlu

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat