Co musíte ráno vědět (27. října)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a USA, jak se v uplynulém čtvrtletí dařilo Coca-Cole a jak moc se lidem podobají nejnovější roboti z Číny? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu vyvíjely smíšeně, nahoru se tlačil Boeing, ztrácel naopak Apple

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Reagovaly tak na nejnovější vlnu hospodářských výsledků firem. Vysoký růst akcií výrobce letadel Boeing pomohl k růstu indexu Dow, index S&P 500 a technologický index Nasdaq Composite naopak oslabily hlavně kvůli ztrátám Applu, jež byly reakcí na hospodářské výsledky, které firma zveřejnila po konci úterního obchodování. Index Dow stoupl o 0,17 % na 18 199,33 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,17 % na 2 139,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,63 % na 5 250,27 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,79 % na 14,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,79 %. Většina sektorů skončila v červených číslech, nejvíce klesly technologické odvětví a sektor zdravotní péče. Nejvýraznější zisk si připsalo odvětví veřejných služeb.

John Hussman: Z trhu může brzy zmizet deset bilionů dolarů, zažíváme ticho před bouří

2. Evropské akciové trhy ve středu uzavřely v mínusu, investoři vyhodnocovali kvartální výsledky velkých společností

Evropské akcie ve středu znovu uzavřely v mínusu. Dolů je táhly klesající ceny ropy a slabý úvod obchodování na Wall Street. V centru pozornosti byla znovu výsledková sezóna. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,38 % na 341,78 bodu, když většina jeho sektorů skončila v červených číslech. Britský FTSE 100 odepsal 0,85 % na 6 958,09 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,14 % na 4 534,59 bodu a německý DAX klesl o 0,44 % na 10 709,68 bodu. Kvartální hospodářské výsledky reportovalo několik velkých evropských firem. Čtvrtletní zisk výrobce letecké techniky Airbus Group klesl o 21 % na 731 milionů eur, akcie firmy ale přesto zdražily o 3,76 %. Tržby francouzské automobilky PSA ve třetím čtvrtletí klesly o více než 5 % na 11,4 miliardy eur, akcie podniku ale stejně jako v případě Airbusu zpevnily - seanci uzavřely se ziskem 2,78 %. V červených číslech naopak uzavřel německý chemický a farmaceutický koncern Bayer, jenž klesl o 1,45 %. Jeho zisk však ve třetím čtvrtletí vzrostl o 19 % na 1,19 miliardy eur. Obchodování výrazně ovlivňoval také vývoj cen ropy. Ty v průběhu dne klesly pod 50 dolarů za barel. Dolů je tlačily obavy investorů, zda se ropnému kartelu OPEC podaří nakonec dohodnout na snížení těžby suroviny.

Evropské akcie (ještě) nejsou na odpis

3. Pražská burza se ve středu propadla téměř o 1,6 %, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza ve středu prohloubila úterní ztrátu, když index PX odepsal 1,59 % na 919,18 bodu. Dolů ji táhly bankovní tituly, v plusu uzavřely Kofola ČeskoSlovensko či Unipetrol. Nejvyšší zobchodovaný objem si ve středu připsaly akcie Monety Money Bank a Komerční banky. Oba tituly však skončily seanci s výraznou ztrátou. Komerční banka se propadla o 4,16 % na 896,10 Kč a MONETA Money Bank klesla o 2,72 % na 85,75 Kč. Další finanční emise uzavřely smíšeně. Erste Group Bank odevzdala 0,95 % na 772,60 Kč, pojišťovna VIG naopak zpevnila o 0,2 % na 498 Kč. Středa byla ztrátovým dnem pro většinu titulů. Mediální CME odepsala 2,93 % na 58 Kč, ČEZ zlevnil o 0,81 % na 464,50 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR přišla o 0,55 % na 12 200 Kč a operátor O2 Czech Republic ztratil 0,39 % na 231,10 Kč. Ziskem se kromě pojišťovny VIG mohly pochlubit ještě nápojářská společnost Kofola ČeskoSlovensko (+1,67 % na 396,50 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (+1 % na 182 Kč).

KONTEXT: 37 strategií a podprůměrné výsledky aneb Lesk a bída digitalizace (nejen) v Česku

4. Očekávané události

Čtvrtečnímu dopoledni budou dominovat předběžné údaje o vývoji britské ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Kromě toho ale vyjdou také španělská míra nezaměstnanosti, italský index podnikatelské důvěry, řecký index výrobních cen a italská mzdová inflace. V zámoří odpoledne vyjdou zpráva o vývoji objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, statistika rozjednaných prodejů domů, index výrobní aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva vládní energetické agentury EIA o vývoji zásob zemního plynu na americkém území. Výsledkovou mozaiku ve čtvrtek doplní v Asii Fujitsu, Nomura Holdings, Ricoh nebo Samsung Electronics, v Evropě ABB, Statoil, Nokia, BASF, Barclays, Debenhams, Telefónica, Telekom Austria, Volkswagen, Deutsche Börse, Alcatel-Lucent, BT Group nebo Deutsche Bank a v USA Blackstone Group, Dow Chemical, Cliffs Natural Resources, ConocoPhillips, Marathon Petroleum, Aetna, Bristol-Myers Squibb, CME Group, Ford Motor, Raytheon, Altria Group, United Parcel Service, Colgate-Palmolive, Expedia, Amgen, LinkedIn, Twitter, Alphabet nebo Amazon. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Financování stavby elektrárny v Černé Hoře s účastí ČEZ má potíže

Plán na financování stavby nové uhelné elektrárny Pljevlja v Černé Hoře s českou účastí se zhroutil a nyní se hledá alternativní řešení. Podle agentury Reuters o tom ve středu informovala černohorská energetická společnost Elektroprivreda Crne Gore (EPCG). Projekt za 9,5 miliardy korun podepsala koncem září Škoda Praha ze skupiny ČEZ. Podle vyjádření mluvčí ČEZ Barbory Půlpánové projekt nadále pokračuje.

6. Zisk i tržby Coca-Coly klesly, překonaly však očekávání

Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola utrpěl ve třetím čtvrtletí pokles zisku i tržeb. Hospodářské výsledky podniku nicméně překonaly očekávání analytiků, a to mimo jiné díky silné poptávce po balených vodách a sportovních nápojích v Severní Americe.

7. Španělský soud nařídil VW odškodnit majitele znečišťujících vozů

Španělský soud nařídil dvěma dceřiným společnostem Volkswagenu ve Španělsku, aby každému z majitelů vozů Audi Q5, které byly vybavené softwarem pro falšování údajů o emisích, vyplatily odškodné 5 000 eur. Je to poprvé, co španělský soud rozhodl ve prospěch majitelů vozů Volkswagenu se softwarem na falšování emisí, uvedla agentura Reuters. Zdroj z Volkswagen Audi España uvedl, že automobilka se proti rozhodnutí odvolá.

8. Samsung v Evropě vyměnil dvě třetiny problematických Note 7

Jihokorejská firma Samsung Electronics v Evropě vyměnila zákazníkům dvě třetiny telefonů Galaxy Note 7 za jiný přístroj. V pondělí 31. října navíc společnost vydá novou aktualizaci, která omezí nabití baterie na 60 %, čímž by se mělo zamezit vznícení přístroje. Uvedlo to ve středu české zastoupení Samsungu.

9. Bankovní asociace zlepšila odhad růstu české ekonomiky

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR v letošním roce na 2,5 % z červencových 2,3 %. Ekonomický růst bude ovlivňovat zejména spotřeba domácností podpořená nízkou nezaměstnaností a slabou inflací.

10. Vodafone dostal v Británii rekordní pokutu 4,6 milionu liber

Britský úřad pro regulaci telekomunikačního trhu Ofcom udělil Vodafonu pokutu 4,6 milionu liber za vážné porušení pravidel ochrany spotřebitelů. Je to zatím největší pokuta, jakou kdy úřad udělil telekomunikačnímu operátorovi, uvedla BBC.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nastává doba, kdy nebudeme schopni rozeznat robota od člověka?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat