Co musíte ráno vědět (27. září)

Jak reagují burzy na hrozbu krachu americké vlády, jak to vypadá s pomocí pro Slovinsko a Řecko a který americký konzervativec svědčil na homosexuální svatbě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie posilovaly díky datům z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek posilovaly díky nečekaně dobré statistice žádostí o podporu v nezaměstnanosti, která převážila i obavy z vyschnutí finančních zdrojů americké vlády. Převážně dobré zprávy přinesla také finální zpráva o americkém HDP, která potvrdila původní odhady, ačkoli analytici vyhlíželi mírnou revizi výše. Americká ekonomika tak ve druhém čtvrtletí expandovala oproti prvním třem měsícům roku o 2,5 %.

Dow posílil o 0,36 %, širší S&P 500 přidal 0,35 % a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,70 %. Nejvíce se dařilo sektoru cyklického spotřebního zboží a telekomunikačním titulům. Pouze minimální zisky si naopak připsaly finanční tituly a sektor služeb. Po závěru trhů své finanční výsledky za první čtvrtletí fiskálního roku 2014 (kalendářně od června do srpna) reportovala společnost Nike, která se nově stala startérem výsledkové sezóny indexu Dow. Firma vykázala zisk na akcii 0,83 USD (odhad: 0,78 USD, loni: 0,63 USD) při tržbách 6,97 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 6,47 miliardy USD). V řádném obchodování akcie Nike uzavřely se ziskem 2,06 % poprvé v historii nad 70 USD. V after-marketu reagovaly růstem o dalších 6 % nad 74 USD.

John Boehner se snaží přimět Republikány ke spolupráci. Bez ní se vláda ocitne na mizině

Výsledkovou sezónu v indexu Dow už nebude začínat Alcoa. Místo ní jako první již ve čtvrtek reportuje nový člen indexu Nike

Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií?

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně v reakci na pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech

Evropské burzy ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investory na jednu stranu potěšila data z amerického trhu práce, na druhou stranu se nad vládou Spojených států vznáší černý mrak v podobě docházejících finančních zdrojů. Britský FTSE 100 posílil o 0,21 %, zato francouzský CAC 40 odepsal 0,21 % a německý DAX zakončil s mírnou ztrátou 0,02 %. Nejvíce se dařilo telekomunikacím, maloobchodu a realitnímu sektoru, ztrácely naopak pojišťovny, automobilky a banky.

Střední a východní Evropa: Stav ohrožení zažehnán díky nečinnosti Fedu?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztrácela. Přes 2 % odepsaly CETV a Telefónica C.R.

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,38 % na 956,60 bodu. Nejvíce zlevnily akcie CETV (-2,21 %) a Telefóniky C.R. (-2,04 %), téměř procento však ztratily i pojišťovna VIG (-0,94 %) a Erste Group Bank (-0,87 %). Půl procenta naopak připsaly Fortuna a ČEZ.

Komerční banka čeká v roce 2014 růst výnosů, letošní výhled je střídmý

Erste aktualizovala doporučení na akcie Telefóniky C.R. a CME. Obě akcie nyní radí v portfoliu redukovat

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní osobní příjmy a výdaje za srpen a Michiganská univerzita odhalí finální index spotřebitelské důvěry za září. Investoři budou také sledovat projev Charlese Evanse, prezidenta chicagského Fedu. Dozvíme se také konečné statistiky HDP za druhý kvartál ve Francii (očekává se potvrzení odhadů na úrovni 0,5% mezikvartálního růstu), jak to vypadá s ekonomickou důvěrou v eurozóně a předběžný vývoj inflace v Německu v září. Co dalšího trhy ve zbytku týdne čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Bankovní rada ČNB ponechala hlavní úrokovou sazbu beze změny na 0,05 %. Pravděpodobnost intervencí zůstává vysoká, říká Singer

Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek zabývala nastavením úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Koruna v reakci na rozhodnutí posílila o 0,4 % na 25,69 EUR/CZK, postupně se však vrátila zpět na 25,85 EUR/CZK. Na tiskové konferenci guvernér ČNB Singer prohlásil, že pravděpodobnost intervencí zůstává vysoká.

6. Slovinská premiérka poprvé připustila možnost zahraniční pomoci

Slovinská premiérka Alenka Bratušeková ve čtvrtek poprvé připustila možnost zahraniční pomoci pro slovinský bankovní sektor. Uvedla, že o této možnosti jedná se slovinskou centrální bankou. Její prohlášení je podle agentury Reuters další známkou toho, že Slovinsko se blíží k předložení žádosti o pomoc, a to koncem letošního nebo začátkem příštího roku.

Slovinské banky? Zatím jen zápalná šňůra další krize

7. Čína zavádí nová opatření k uvolnění úrokových sazeb

Čína zavádí nová opatření, která mají přispět k uvolnění tvorby úrokových sazeb. Peking tak nově umožní bankám stanovovat úroky z úvěrů na základě tržní referenční sazby a v rámci snah o liberalizaci trhu s úrokovými sazbami u vkladů brzy umožní bankám vydávat vkladové certifikáty.

Roubini: Čína může v roce 2014 překvapivě zpomalit pod 7 %

8. Řecko se obejde bez dalšího záchranného úvěru, tvrdí ministr

Řecko nepotřebuje třetí záchranný úvěr a své potřeby dokáže pokrýt bez dalšího zatížení svých současných věřitelů, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky pro splácení současného dluhu a vrátit se příští rok na dluhopisové trhy. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl místopředseda vlády a ministr zahraničí Evangelos Venizelos.

9. ČR podle Jana Mládka z ČSSD nezavede euro dříve než v roce 2019

Zavedení eura v Česku není reálné dříve než v roce 2019. Na setkání s podnikateli to řekl stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. Zároveň ale uvedl, že pro Česko by euro bylo vzhledem k provázanosti české a německé ekonomiky vhodné a že by Praha měla vykročit na cestu, která zemi do eurozóny zavede. "Naše země je asi 1 200 let součástí německého ekonomického prostoru. Čtyřicet let sovětského komunismu bylo výjimkou z pravidla. Teď ta výjimka byla napravena a nezdá se, že by to v dohledných letech mělo být jinak," prohlásil Mládek.

10. MMF vyzval USA k vyřešení rozpočtových sporů

Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek vyzval Spojené státy k rychlému vyřešení rozpočtových sporů a ke zvýšení dluhového stropu, bez kterého by se americká vláda mohla dostat do platební neschopnosti. "Je to důležité pro pokračování hospodářského oživení ve Spojených státech i pro celou světovou ekonomiku," uvedl mluvčí fondu Gerry Rice.

Americký ministr financí Jack Lew: Mimořádná rozpočtová opatření vyčerpáme do 17. října

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

George Bush starší svědčil na homosexuální svatbě

Bývalý americký prezident George Bush starší se zúčastnil homosexuální svatby. Společně s manželkou Barbarou šli za svědky dvojici podnikatelek z amerického státu Maine "jako soukromé osoby a přátelé". Svatby osob stejného pohlaví stát Maine schválil loni v listopadu. Bushův syn George Bush mladší, který byl prezidentem Spojených států v letech 2001 až 2009, se proti homosexuálním sňatkům tvrdě vymezoval a dokonce podpořil ústavní dodatek, který je měl postavit mimo zákon. Jeho žena a dcera však sňatky osob stejného pohlaví podporují. A jeho devětaosmdesátiletý otec očividně také.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat