Co musíte ráno vědět (29. května)

Jak si ve středu vedly akciové trhy v Evropě i Spojených státech, co si myslí o oživení ekonomiky šéf britské centrální banky a jak se jezdí v autě bez brzd a volantu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu sklouzly z předchozích maxim. Investoři vyhlížejí zpřesněná data o HDP v prvním čtvrtletí

Americké akcie ve středu spadly z předchozích maxim a pohybovaly se mírně pod nulou. Ztráty v sektoru maloobchodu vyvažovaly telekomunikace a síťové odvětví. Dow ztratil 0,25 %, S&P 500 0,11 % a Nasdaq 0,28 %. Akcie společnosti Toll Brothers zpevnily o více než dvě procenta po zveřejnění hospodářských výsledků firmy, a cenné papíry Twitteru podražily o více než deset procent v reakci na zvýšení doporučení od banky Nomura. Výnosy 10letých amerických bondů klesly na letošní minimum 2,44 %.

Volatilita je extrémně nízká, což by pro akcie mělo být pozitivní. Tak jednoduché to ale není

3 způsoby zajištění proti blížící se korekci

Investujte jako Jim Rogers. S těmito ETF

2. Evropské akcie ve středu mírně ztrácely, dolů zamířila GlaxoSmithKline

Evropské akcie ve středu mírně ztrácely a pohybovaly se kolem šestiletých maxim. Britský FTSE 100 zakončil na nule se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,04 % a německý DAX spadl pod nulu se ztrátou 0,02 %. Regionální Stoxx Europe odepsal 0,1 %, nejlépe si vedly banky a sektor finančních služeb, ztrácely naopak sektory základních materiálů nebo zdravotní péče. Index vedly dolů akcie GlaxoSmithKline, které oslabovaly o téměř dvě procenta v reakci na zprávu, že Britský úřad pro závažné podvody zahájil vyšetřování společnosti.

Pravda o ekonomice: Krize neskončila, Evropa je těsně před zhroucením

3 nejpalčivější témata evropské politiky

Dva grafy, které investory rozhodně nepotěší

3. Pražská burza ve středu posílila. Akcie Pivovarů Lobkowicz zahájily obchodování úspěšně

Index PX ve středu zpevnil o 0,55 % na 1 014,76 bodu. Nejvíce se obchodovalo s akciemi Erste Group Bank, které posílily o 0,54 % a samy zastoupily stejný objem obchodů jako další dva nejobchodovanější tituly dne - ČEZ (zpevnil o 0,09 %) a Komerční banku (+0,61 %). Premiéru mají za sebou cenné papíry společnosti Pivovary Lobkowicz Group, které podražily o 1,75 % za solidních objemů (zobchodovaly se akcie za 17,5 milionu Kč). Nejúspěšnější akcií dne však byl developer Orco (po skončení obchodování firma posunula zveřejnění kvartálních výsledků na 2. června), který připsal přes 4 %. Přes tři procenta naopak odevzdala těžařská NWR, 0,7 % ztratila mediální CME a Telefónica C.R. zakončila lehce pod nulou.

Na pražské burze se poprvé obchodovalo s akciemi Pivovarů Lobkowicz. Překvapily vysoké objemy obchodů

Investiční fórum Tour: Vše o pražské burze i ve vašem městě

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 317 tisíc nových, předchozí: 326 tisíc nových), mimo to odhalí i zpřesněný odhad vývoje HDP v prvním čtvrtletí (očekávání -0,5 % mezikvartálně, předchozí odhad +0,1 % mezikvartálně) a rozjednané prodeje domů (odhad duben meziměsíčně: +1 %, březen meziměsíčně: +3,4 %). Pražská burza bude bedlivě sledovat výsledky společnosti Pegas Nonwovens. Ve světě čísla za uplynulý kvartál zveřejní například Sberbank nebo Costco Wholesale. Vše podstatné, co se bude ve zbytku týdne dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ministerstvo financí má návrh finanční ústavy, dluhovou brzdu navrhuje na 55 %

Ministerstvo financí poslalo do připomínkového řízení návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti, takzvanou finanční ústavu. Ta například počítá se zřízením tříčlenné národní rozpočtové rady nebo s dluhovou brzdou ve výši 55 % HDP. Návrh, včetně prováděcích zákonů, je k dispozici na internetových stránkách vlády. Finanční ústava zavádí hlavně omezení pro zadlužování státu, které vyžaduje po ČR i EU. Zákon ovšem omezuje i výši zadlužení u obcí a krajů.

6. GE se snaží získat francouzskou vládu na svou stranu, přichází s lepší nabídkou za společnost Alstom

Výkonný ředitel společnosti GE Jeff Immelt na jednání s francouzským prezidentem Hollandem údajně přišel s novou nabídkou za Alstom, která by měla být "preciznější", především co se týče nových pracovních míst. Očekává se, že Siemens nabídne 7 miliard eur, což by vedle nové nabídky GE mohlo být málo.

7. Británie vyšetřuje výrobce léků GSK kvůli obchodním praktikám

Britský úřad pro závažné podvody (SFO) začal v úterý vyšetřovat obchodní praktiky největší evropské farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline (GSK). Vytváří to další tlak na společnost, která už je podezřelá z podplácení lékařů v Číně a dalších čtyřech zemích světa. Úřad nesdělil, co přesně vyšetřuje, právníci a analytici ale podle agentury Reuters poukazují na to, že vyšetřování v zahraničí přimělo k podobnému kroku i Londýn.

8. Počet nezaměstnaných v Německu v květnu po pěti měsících poklesu nečekaně a výrazně vzrostl

Počet lidí bez práce v Německu v květnu nečekaně vzrostl o 23 937, očekával se přitom pokles o 15 tisíc. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na 6,7 %.

9. Šéf britské centrální banky vyzval bankéře k ozdravení ekonomiky

Šéfové velkých finančních domů by měli méně myslet na vlastní profit a více se zajímat o zdraví celé ekonomiky. Během úterní konference o kapitalismu to v Londýně řekl šéf britské centrální banky Mark Carney. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na téže akci podle deníku Financial Times kritizovala bankovní sektor kvůli tomu, že se snaží zpomalit přijímaní přísnějších pravidel regulace, čímž brzdí vytvoření zdravějšího finančního systému.

10. Nestlé koupí obchodní práva od Valeant Pharmaceuticals za 1,4 miliardy dolarů

Švýcarská potravinářská skupina Nestlé rozšiřuje svou divizi zdravotnické péče o pleť. Společnost ve středu oznámila, že koupila práva na prodej několika výrobků od kanadské společnosti Valeant Pharmaceuticals International za 1,4 miliardy dolarů v hotovosti.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Google představil prototyp auta bez pedálů a volantu

Internetový gigant Google představil vlastní plně automatizované automobily bez volantu, plynu nebo brzd. Zatím jde o prototypy a firma jich chce ve spolupráci s partnery z automobilového průmyslu vyrobit v dohledné době 100 až 200 kusů. Oznámil to na úterní technologické konferenci v jižní Kalifornii spoluzakladatel společnosti Sergey Brin.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat