Co musíte ráno vědět (3. července)

Jak si ve čtvrtek vedly trhy v Evropě i za oceánem, kdo podá rezignaci, pokud Řekové v referendu podpoří návrhy věřitelů, a jak vypadá erupce na Slunci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily ztrátový obchodní týden lehkým čtvrtečním poklesem, do záporu je poslala data z trhu práce

Americké akcie na konci obchodního týdne odevzdaly počáteční zisky a mírně ztratily. Vliv měla zejména zpráva Mezinárodního měnového fondu o tom, že Řecko může potřebovat další peníze. Investoři reagovali rovněž na horší údaje z trhu práce v USA.. Index Dow zakončil obchodování poklesem o 0,16 % na 17 730,11 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,03 % na 2 076,78 bodu. Technologický Nasdaq odepsal 0,08 % na 5 009,21 bodu. Index volatility VIX stoupl o 4,35 % na 16,79 bodu. V červených číslech skončilo šest z deseti hlavních sektorů. Nejvýrazněji oslabil sektor veřejných služeb (-1,44 %). Dařilo se naopak energetickému sektoru (+0,87 %) i odvětví telekomunikačních služeb (+0,54). Americké trhy vykázaly ztrátu i za celý obchodní týden - Dow oslabil o 1,25 %, S&P 500 přišel o 1,22 % a Nasdaq klesl o 1,43 %. Investoři se nechali ovládnout nejistotou ohledně vývoje v Řecku. Obchodování utlumilo především čekání na nedělní referendum, kdy se mají Řekové vyslovit ohledně přistoupení na podmínky zahraničních věřitelů.

S&P 500: Skončí už přešlapování na místě?

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabovaly v atmosféře napětí před víkendovým řeckým referendem

Dolů trhy stahovaly především technologický sektor a automobilky. Britský FTSE 100 připsal 0,33 %, francouzský CAC 40 naopak odepsal 0,98 % a německý DAX oslabil o 0,73 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,4 %, dolů ho stahovaly technologie a automobilky, přes procento naopak připsaly ropný sektor a síťová odvětví. Stoxx Europe 600 v průběhu dne rostl až o 0,3 %, následně však obrátil do mínusu, když euro začalo posilovat vůči dolaru po zveřejnění statistiky z amerického trhu práce. "Investoři budou nyní čekat na výsledek řeckého referenda," říká Benedict Götte, zakladatel společnosti Compass Capital. "Dynamika je pro trh stále složitá. Každý den se situace mění, objevují se nové spekulace, zvěsti a nově uniklé dokumenty."

Názor experta: Stáhne Řecko ke dnu zbytek evropské periferie? Atény darovaly lekci ostatním dlužníkům

3. Pražská burza ve čtvrtek zakončila lehce nad nulou, objem obchodování byl utlumený

Index PX ve čtvrtek zpevnil o 0,17 % na 988,33 bodu. Objem obchodování ve čtvrtek jen lehce přesáhl 400 milionů korun a z velké většiny ho představovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,71 %, a Komerční banky, které naopak zpevnily o 0,84 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, ztrácela 0,41 %. Větší objem ve čtvrtek zaznamenaly i akcie NWR, které podražily o několik haléřů. Investor Pavel Krúpa údajně skupuje akcie a dluhopisy uhelné společnosti. Podle informací tisku by rád ve společnosti získal 5% podíl a poté z pozice akcionáře požadoval odškodnění od managementu společnosti za jeho dřívější rozhodnutí související s kapitálovou restrukturalizací firmy. Přes procento připsala O2 C.R., Philip Morris ČR a likérka Stock, bezmála procento také přidal Unipetrol.

Akcie v Praze jako levná příležitost? Ne tak docela, v posledních týdnech se ale objevil zajímavý tip

4. Očekávané události

Pátek bude v Asii i Evropě dnem indexů nákupních manažerů v sektoru služeb. Ukazatel vyjde v Japonsku, Číně i jednotlivých zemích eurozóny, stejně jako za celé evropské společenství zemí platících jednotnou měnou. V ČR vyjde výsledek obchodní bilance za květen, ČNB zveřejní zápis ze zasedání bankovní rady a eurozóna vydá statistiku maloobchodních tržeb. Ve Spojených státech je náhradní volno za sobotní státní svátek, tak burzy zůstanou zavřené a zveřejněna nebudou ani žádná data. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Varufakis: Byl bych rád, aby banky otevřely v úterý. Pokud Řekové v referendu zvolí "ano", podám rezignaci

Řecký ministr financí Janis Varufakis ve čtvrtek v rozhovoru pro televizi Bloomberg uvedl, že by si přál, aby banky otevřely v úterý, jsou toho prý schopné. Evropská centrální banka je podle něj schopná prodloužit program poskytování nouzové likvidity (ELA) nehledě na výsledek referenda, je to její rozhodnutí. Referendum podle Varufakise vláda svolala, protože ji už unavovalo protahování nikam nesměřujících rozhovorů a předstírání, že někam vedou. Proto oslovila lid, aby ji podpořil. Současná dohoda, která leží na stole, má podle něj pouze cenu papíru, na kterém je napsaná.

Koho bude řecký bankrot bolet nejvíce

SLEDOVALI JSME: Atény se dohodly s věřiteli, bankrot Řecka se (prozatím) odkládá
Vše o Řecku, jeho jednáních s věřiteli, (ne)splácení dluhů, politickém pozadí i dopadech na trh.

6. Americká ekonomika v červnu vytvořila 223 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 %

Americká ekonomika v červnu vytvořila 223 tisíc nových pracovních míst, trhy očekávaly 233 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,3 % z předchozích 5,5 %, očekával se pokles na 5,4 %. Průměrná hodinová mzda ale v červnu stagnovala, očekával se 0,2% růst, a míra participace klesla na 62,6 % z předchozích 62,9 %.

7. BP se dohodla s USA na vyrovnání soudního sporu v objemu 18,7 miliardy dolarů

Společnost BP se dohodla s USA na vyrovnání soudního sporu o náklady na odstranění škod po havárii vrtu Deepwater Horizon v roce 2010. Vyrovnání jak pro federální vládu, tak pro pět států, kterých se odstraňování škod týkalo, činí 18,7 miliardy dolarů. Toto vyrovnání bude firma splácet následujících 18 let.

8. ECB bude prý o nouzovém programu pro řecké banky jednat v pondělí

Vedoucí představitelé Evropské centrální banky hodlají o programu nouzového financování pro řecké banky znovu jednat v pondělí. S odvoláním na nejmenovaný zdroj o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. O tom, zda současný strop úvěrů z nouzového programu ELA změnit, budou činitelé ECB diskutovat den po klíčovém referendu o podmínkách mezinárodních věřitelů pro tuto zadluženou jihoevropskou zemi.

ECB v červnu neviděla důvod ke zvětšení objemu programu nákupů dluhopisů, ve čtvrtek ale rozšířila škálu nakupovaných cenných papírů

9. Silnější QE: Švédská centrální banka snížila hlavní sazbu na -0,35 % z -0,25 % a rozšířila program odkupu dluhopisů

Švédská centrální banka Riksbank ve čtvrtek překvapivě snížila svou hlavní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum -0,35 % a rozšířila svůj program nákupu dluhopisů. Banka svůj krok zdůvodnila posledním vývojem v Řecku, který výrazně zvýšil nejistotu.

10. Dodávkám plynu prý brání ruská neochota podepsat dohodu

Největší překážkou pro dodávky ruského plynu na Ukrajinu není cena, ale ruské odmítnutí podepsat právně závaznou dohodu. Řekl to agentuře Reuters šéf ukrajinské státní plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

NASA zachytila erupci na Slunci

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat