Co musíte ráno vědět (3. června)

Jak do nového měsíce vstoupily akcie v Evropě i Americe, jak se nový majoritní vlastník Telefóniky C.R. staví k veřejnému obchodování s akciemi firmy a jak zní nejnovější zpracování písně Billie Jean od Michaela Jacksona? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zahájily červnové obchodování smíšeně, S&P 500 a Dow i tak mírně posunuly historická maxima

Americké akciové trhy po zhoupnutí do záporu v prvních dvou hodinách obchodování udržovaly zisk v řádu setin procenta, který indexy Dow i S&P 500 nakonec udržely. Index Nasdaq na tom byl nejhůře, i přes zmíněný odraz od intradenního minima zakončil slabší o 0,13 %. Index Dow posunul své zavírací maximum na 16 743,63 bodu (+0,16 %), S&P 500 posílil o 0,07 % na 1 924,97 bodu a Nasdaq klesl na 4 237,20 bodu. Dařilo se například akciím z odvětví základních materiálů a průmyslu, v mínusu naopak zakončily sektory energetiky, technologií a necyklického spotřebního zboží. "Navzdory růstu cen akcií na nová maxima prochází americký trh jistým druhem konsolidace," řekl Keith Bliss ze společnosti Cuttone & Co. "Na druhou stranu ale lze očekávat, že trhy po krátké pauze znovu porostou. Opačný trend by dokázala spustit pouze velice špatná makrodata, která se ale nečekají." Investoři v pondělí zvažovali indexy nákupních manažerů od společnosti Markit a institutu ISM. Podle společnosti Markit v květnu aktivita v americkém zpracovatelském sektoru vzrostla nejvíce za tři roky a institut ISM po opakovaných problémech se zveřejněnými daty uvedl, že jeho index pro květen vzrostl na 55,4 bodu z 54,9 bodu.

Shrnutí výsledkové sezóny v USA: Očekávání byla přehnaně pesimistická, firemní údaje pomohly akciím výše

USA nejsou Evropa a Japonsko. Proč je to důležité?

2. Evropské akcie v pondělí navzdory slabším makrodatům převážně posílily

Evropské akciové trhy v úvodu týdne mírně vzrostly. Investory povzbudila zejména víkendová statistika z Číny, podle které dosáhla v květnu aktivita v tamním průmyslovém sektoru letošního maxima. Trhy také vyhlížejí čtvrteční zasedání Evropské centrální banky, na kterém by mohla být představena opatření na podporu růstu ekonomiky. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,29 %, německý přidal 0,07 %, ale francouzský CAC 40 odepsal 0,08 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,10 % na 3 247,80 bodu. Dařilo se akciím ze sektoru základních materiálů nebo titulům z realitního odvětví. Zaostaly naopak akcie z potravinářského odvětví, cenné papíry automobilek a technologické tituly. Investoři převážně nakupovali i navzdory poklesu většiny květnových národních indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru na starém kontinentu. Největší pokles zaznamenal PMI Francie, který klesl na 49,6 bodu. Rozpaky vzbudil i německý index spotřebitelských cen, který v dubnu podle metodiky harmonizované s EU vzrostl pouze o 0,6 % při očekávání růstu o procento. Slabší evropská čísla ale podle analytiků mohou být vnímána i pozitivně, jelikož by mohla podpořit Evropskou centrální banku v aktivitě.

James Knightley (ING): Z QE jde evropským bankéřům hlava kolem, ekonomiku se pokusí nastartovat bez něj

Nezaměstnanost a stagnace ekonomiky čekají na řešení. Příklon Evropy k pravici nestačí

Société Générale: Ať ECB ve čtvrtek oznámí cokoli, jen sotva to bude mít pozitivní vliv na reálnou ekonomiku

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně vzrostla, akcie AAA Auto na RM-SYSTÉMU vystřelily o 36 %

Index PX vzrostl o 0,08 % na 1 028,01 bodu. Největší zisk si připsaly akcie likérky Stock Spirits, jejichž cena vzrostla o více než 7 % na 106,50 Kč. Solidní zisk si připsaly i akcie uhelné společnosti NWR, které zdražily o 6,19 % na 11,15 Kč. Investoři pozitivně přijali oznámení, že společnost v rámci restrukturalizace sníží svůj dluh ze 775 na 450 milionů EUR a přistoupí k výraznému omezení těžby uhlí. NWR chce dále navýšit kapitál o 185 milionů EUR. Většinu peněz, 160 milionů EUR z dodatečného kapitálu, firma získá od stávajících akcionářů a držitelů dluhopisů. Společnost také hledá upisovatele pro akciovou emisi v objemu 25 milionů EUR. Z pohledu cenového vývoje se dařilo i cenným papírům slovenského provozovatele lyžařských středisek TMR, které posílily o 3,44 % na 568,90 Kč. Výsledek ovšem sráží to, že na akciích TMR proběhl jediný obchod v objemu 1 707 Kč. Přes čtyři procenta naopak odepsaly akcie developera Orco (-4,01 %), který ráno zveřejnil své kvartální hospodářské výsledky. Společnost v období od ledna do března hospodařila s čistou ztrátou 54,391 milionu eur při tržbách 8,488 milionu eur. Provozní ztrátu Orco Property Group v období od ledna do března meziročně prohloubila na 20,225 milionu eur z 2,890 milionu eur. Na úrovni EBITDA společnost zůstala ve ztrátě 2,002 milionu eur (1Q2013: ztráta 2,106 milionu eur). Pouze nepatrně posílily akcie telekomunikační společnosti Telefónica C.R. (+0,31 %). Majitel Telefóniky, skupina PPF, uvedl, že nebude aktivně usilovat o delisting akcií firmy z pražské burzy. Akcie skupiny autobazarů AAA Auto na burze RM-SYSTÉM zdražily o více než 36 % na 64 korun poté, co server motejlek.com přišel se zprávou, že dosavadní majitel společnosti Anthony Denny údajně našel kupce, který je ochotný za jednu akcii AAA Auto zaplatit více než 100 Kč.

VIG "není vybavena" pro ruský trh, říká šéf společnosti Hagen

4. Očekávané události

Čína v noci na úterý zveřejní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit (odhad květen: 49,7 bodu, duben: 48,1 bodu) i ten oficiální (vládní) za sféru služeb (duben: 54,8 bodu), Austrálie přidá maloobchodní tržby (odhad duben: +0,2 % meziměsíčně, březen: +0,1 % meziměsíčně) a tamní centrální banka bude rozhodovat o podobě měnové politiky včetně výše úrokových sazeb (odhad: ponechání základní úrokové sazby na 2,5 %). Z Británie na trhy dopoledne přijde národní index cen domů (odhad květen +10,9 % meziročně a +0,6 % meziměsíčně, duben: +10,9 % meziročně a +1,2 % meziměsíčně), Itálie přidá údaje o celkové nezaměstnanosti (odhad duben: 12,8 %, březen: 12,7 %) a později přijde stejná statistika i z eurozóny (odhad duben: 11,8 %, březen: 11,8 %), kterou doplní předběžný květnový index spotřebitelských cen (odhad: +0,6 % meziročně, duben: +0,7 % meziročně). Investoři ve Spojených státech budou odpoledne zvažovat květnový ISM index aktivity pro oblast New Yorku (duben: 50,6 bodu), vývoj průmyslových objednávek (odhad duben: +0,5 % meziměsíčně, březen: +1,1 %) a index ekonomického optimismu (odhad červen: 46,5 bodu, květen: 45,8 bodu), pozornost budou věnovat také statistice prodejů aut (odhad květen: 16,1 milionu vozů, duben: 15,98 milionu vozů) a veřejnému vystoupení členky Fedu Esther Georgeové. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři. Přehled očekávaných výsledků firem, které budou v týdnu reportovat čísla, najdete ZDE.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Orco v prvním čtvrtletí hospodařilo s čistou ztrátou 54,391 milionu eur, tržby vzrostly na 8,488 milionu eur

Developerská společnost Orco Property Group vykázala v prvním čtvrtletí čistou ztrátu 54,391 milionu eur. Hlavním důvodem je ztráta kontroly nad německou dceřinou společností GSG Group, dříve známou jako Orco Germany, uvedla firma. Provozní ztrátu Orco Property Group v období od ledna do března meziročně prohloubila na 20,225 milionu eur z 2,890 milionu eur. Tržby společnosti meziročně vzrostly na 8,488 milionu eur z 7,563 milionu eur. Na úrovni EBITDA společnost zůstala ve ztrátě 2,002 milionu eur (1Q2013: ztráta 2,106 milionu eur). Společnost Orco Property Group v rámci oznámení výsledků potvrdila, že nadále počítá s prodejem projektu Złota 44, který je pro budoucnost skupiny velmi důležitý. "Pokud bychom proces prodeje nedokázali z jakéhokoli důvodu dokončit, znamenalo by to nutnost prodeje jiných likvidních aktiv, například dalších akcií GSG Group," stojí v prohlášení.

6. PPF nebude usilovat o stažení akcií Telefóniky z burzy, termín platnosti nabídky odkupu podílů minoritních akcionářů možná prodlouží

PPF oficiálně oznámila nabídku odkupu podílů minoritních akcionářů Telefóniky C.R. za 295,15 Kč za kus. Nabídka je platná do 30. června. PPF dále uvedla, že neplánuje aktivně prosazovat vyřazení akcií Telefóniky C.R. z obchodování a že v krátkodobém horizontu nepředpokládá provedení žádných významných změn v obchodním plánu a strategii společnosti. Cena 295,15 Kč za akcii je o 10,45 Kč nižší než částka, kterou dohodla PPF při koupi 65,9 % akcií od španělské Telefóniky. Za snížením stojí zejména fakt, že 50 Kč na akcii má nový majoritní vlastník operátora zaplatit později. Cena je na spodní hranici odhadu analytiků.

7. Růst aktivity v českém zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil druhým měsícem v řadě

Podmínky ve zpracovatelském sektoru se v Česku v květnu dále zlepšily. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v květnu vzrostl na 57,3 bodu z 56,5 bodu v dubnu a je nejvýše od dubna 2011. Aktivita podniků roste, protože v indexu je předělem mezi růstem a poklesem úroveň 50 bodů. Oznámila to v pondělí společnost Markit Economics. Index sleduje vedle výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. "Start druhého čtvrtletí je velmi dobrý. Soudě podle výsledku PMI by mohla ekonomika ve druhém čtvrtletí velmi rychle růst," uvedl analytik z Raiffeisenbank Václav Franče, který odhaduje, že česká ekonomika za celý rok posílí o 2,3 %.

Eurozóna: Růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zpomalil

8. NWR v rámci restrukturalizace sníží dluh ze 775 na 450 milionů EUR, bude těžit výrazně méně uhlí

NWR se dohodla s většinovým akcionářem BXR Group a některými držiteli dluhopisů na snížení dluhů a zajištění dalšího financování. Podle dohody má být dluh těžaře snížen na 450 milionů EUR ze současných 775 milionů EUR. NWR chce navýšit kapitál o 185 milionů EUR. 160 milionů EUR z dodatečného kapitálu firma získá od stávajících akcionářů a držitelů dluhopisů. Společnost také hledá upisovatele pro akciovou emisi v objemu 25 milionů EUR. Restrukturalizace dluhu má proběhnout s pomocí dvou nástrojů. Prvním je tendr na odkup stávajících dluhopisů, druhým vydání a výměna nových dluhových nástrojů.

9. USA: Aktivita ve zpracovatelském sektoru v květnu podle finálních dat společnosti Markit vzrostla nejvíce za tři roky

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru od společnosti Markit v květnu podle finálních dat vzrostl na 56,4 bodu (odhad: 56,2 bodu, duben: 55,4 bodu) a nachází se nejvýše od února 2011. Dílčí index výroby vzrostl na 59,6 bodu z 58,2 bodu. "Květnový index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru dokládá pokračující prudké oživování amerického průmyslu. Výroba rostla při přehlédnutí krátkého období v roce 2010 dokonce nejrychleji od finanční krize z roku 2008," uvedl v komentáři ke zprávě hlavní ekonom společnosti Markit Chriss Williamson. Index nákupních manažerů od institutu ISM v květnu vzrostl v souladu s odhady na 55,4 bodu z 54,9 bodu v dubnu. Jeho zveřejnění však provázaly problémy, ISM nejdříve uvedl, že index klesl na 53,2 bodu, poté jej revidoval na 56 bodů. Až napotřetí oznámil, že v květnu vzrostl na 55,4 bodu.

10. Samsung plánuje smartphony s vlastním operačním systémem

Jihokorejská společnost Samsung Electronics má v plánu začít ve třetím čtvrtletí prodávat chytrý telefon s vlastním operačním systémem Tizen. Nový Samsung Z, který bude mít displej s vysokým rozlišením s úhlopříčkou 4,8 palce a bude vybaven senzorem pro sejmutí otisku prstu, firma hodlá v úterý představit na vývojářské konferenci v San Franciscu. Samsung podle agentury Reuters uvedl, že někdy v období od července do září nabídne přístroj k prodeji v Rusku. Další trhy by měly následovat, žádné další podrobnosti však firma neposkytla.

11. Apple představil řadu novinek, zatím žádný hardware

Apple na již 25. Worldwide Developers Conference (WWDC) představil nový operační systém pro Macy OS X Yosemite s kompletně novým designem. Pro vývojáře bude hned (Apple jich má asi 9 milionů!), pro zákazníky v plné verzi na podzim. Firma ukázala nový iCloud Drive, který synchronizuje soubory ve složkách. Jde o konkurenci Dropboxu, Google Drive a dalších. NOvě také pošlete e-mail s přílohou až 5 GB, tedy třeba film ve velice dobré kvalitě, a to s pomocí nástroje Mail Drop. Nástroj Air Drop funguje mezi iOS i OS X. Nová technologie Handoff mění způsob používání více Apple zařízení - třeba kdekoli snadno otevřete rozepsaný e-mail, Mac v přítomnosti iPhonu stejného majitele (účtu) automaticky vytvoří hotspot bez nutnosti nastavení. SMS a telefonické hovory fungují na všech zařízeních, lze volat přímo z webu (podobně jako se Skypem). Nový operační systém pro iPhony iOS 8, taktéž představený v pondělí, nabízí hlavně novinky pro lepší použitelnost a rychlejší práci s notifikacemi, e-mailem a další. Představena byla i aplikace Health na sdružování zdravotnických dat na jednom místě, zřejmě platforma pro očekávané chytré hodinky, které mimo jiné budou umět "hlídat" tělesné funkce a podobně. Z hlediska očekávaného trendu dalších let, takzvaného internetu věcí, je důležitá nová platforma HomeKit pro správu domácích zařízení, jako jsou zámky, garážová vrata, digestoře, světla, vypínače a další. Akcie Applu na konci prezentace (okolo 21.00 SELČ) ztrácely procento.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Michael Jackson v podání pivních lahví ...

... je snad ještě lepší než originál

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat