Co musíte ráno vědět (3. října)

Jak se dařilo světovým trhům druhý den americké platební neschopnosti, jak Berlusconi vyřešil politickou krizi, kterou sám způsobil, a který americký spisovatel nečekaně zemřel? To vše musíte ráno vědět.

1. Ceny amerických akcií klesaly, investory znepokojuje nečinnost amerických politiků

Americké akcie ve středu ztrácely, zatímco investoři zvažovali dopad pokračující platební neschopnosti USA. Americká vláda činnost částečně přerušila v pondělí o půlnoci a politici se od té doby na podobě zákona o státních výdajích stále nedohodli. Trhy navíc nemile překvapila zpráva ADP o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru. Dow odepsal 0,39 % a dotkl se třítýdenního minima, S&P 500 klesl o 0,07 % a Nasdaq ztratil 0,08 %. V indexu Dow si nejlépe vedly společnosti Microsoft, General Electric a Pfizer, dolů ho naopak tlačily United Technologies, American Express a Coca-Cola.

"Jsem ve své podstatě velmi klidný člověk, někteří mě považují možná až za příliš klidného," řekl prezident Obama v rozhovoru pro televizní stanici CNBC. "Jestli jsem ale nyní rozhořčený? To si pište, že jsem rozhořčený, protože to, co se děje, je naprosto zbytečné," dodal. Zdůraznil, že je podle něj v pořádku, že spolu demokrati a republikáni nesouhlasí, protože taková je demokracie, ale obě strany nesmějí připustit, aby se opakovala debata o dluhovém stropu z roku 2011.

Lee (JPMorgan): Zastavené financování vlády není důvod k prodeji akcií

2. Evropské akcie ve středu ztrácely. Investory zklamal klesající zisk maloobchodního řetězce Tesco

Burzy v Evropě ve středu ztrácely. Dolů je tlačil sektor maloobchodu a trhy netěší ani pokračující platební neschopnost americké vlády. Dařilo se naopak akciím v Itálii a Španělsku, a to díky vyřešení politické krize na Apeninském poloostrově. Britský FTSE 100 odepsal 0,35 %, francouzský CAC 40 0,92 % a německý DAX 0,69 %. Nedařilo se potravinářským firmám, maloobchodu a automobilkám, posílil naopak sektor základních materiálů, banky a síťové odvětví.

Zelená pro evropské akcie: Proč v Evropě vyhrají býci a jak na to vsadit?

Evropské akcie už nejsou levné, potenciál dalšího růstu ale slibují marže

3. Pražská burza ve středu rozšiřovala zisky. Nejvíce se dařilo Telefónice C.R.

Index PX ve středu posílil o 0,21 % na 969,37 bodu. Nejvíce se dařilo Telefónice C.R. (+3,45 %), která podražila na 317,70 Kč poté, co akcionáři KPN ve středu schválili prodej operátora E-Plus španělské Telefónice. Přes dvě procenta připsala i CETV (+2,48 %) a zpevnily i akcie Komerční banky (+1,17 %) na 4 325 Kč. Zlevnily naopak cenné papíry TMR (-2,88 %) a téměř o dvě procenta oslabily i akcie NWR (-1,92 %).

Pegas Nonwovens: Erste snížila doporučení na akumulovat s vyšší cílovou cenou 640 Kč

4. Očekávané události

Spojené státy mají zveřejnit podnikové objednávky a jako každý čtvrtek i týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale ne všechna makrodata úřady ochromené platební neschopností vlády vydají včas. Kromě toho bude čtvrtek dnem nákupních manažerů v sektoru služeb - dozvíme se, jak se daří službám ve Spojených státech, eurozóně i jejích jednotlivých zemích. A kromě sektoru služeb se poodhalí i maloobchod v eurozóně. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Italská vláda ustála hlasování o důvěře. Premiér Letta získal senátory

Vláda premiéra Enrica Letty ve středu ustála hlasování o důvěře. Bývalého premiéra Silvia Berlusconiho hodili přes palubu vlastní straníci, když oznámili, že Lettu podpoří. Berlusconi, jemuž stále hrozí odejmutí senátorského křesla, nakonec rovněž vystoupil s tím, že vysloví Lettově kabinetu důvěru. Politická krize, kterou způsobil právě Berlusconi, když pěti ministrům PdL nařídil, aby opustili vládu, je tak u konce. Otázkou je výsledek pátečního hlasování v Senátu o vydání samotného Berlusconiho spravedlnosti.

6. Evropská centrální banka politiku nezměnila. Oživení v eurozóně je slabé, křehké a nerovnoměrné, prohlásil Mario Draghi

Evropská centrální banka podle očekávání politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,5 %, depozitní sazba zůstává na 0 %, zápůjční sazba na 1 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho, během níž euro posílilo nejvíce od února letošního roku, jsme pro vás sledovali on-line.

Citi: Centrální banky nebudou sazby měnit léta a dluhopisy budou ztrácet

7. Německý dluh v poměru k HDP má letos dosáhnout 79,5 % (loni 81 %). Berlín chce zadlužení snižovat i v dalších letech

Německý rozpočet se v letošním roce dostane k těsné blízkosti vyrovnané bilance. Díky tomu klesne veřejný dluh pod 80 % HDP. Nové odhady ministerstva financí jsou o něco příznivější než vládní plány z letošního dubna.

8. James Knightley (ING): Americké ekonomice věřím, "shutdown" to nezmění. Dluhopisy budou zajímavé

Republikáni nakonec ustoupí, takže americká vláda bude fungovat ve zvláštním režimu jen týden nebo dva, myslí si ekonom londýnské ING James Knightley. To si podle něj velké škody nevyžádá. Ani kdyby se situace nakonec dále vyhrocovala, Spojené státy prý nezkolabují. I proto by v takovém případě byly dobrou volbou americké státní dluhopisy, tvrdí Knightley.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Zemřel Tom Clancy, autor Vysoké hry patriotů a Honu na ponorku

Americký autor špionážních thrillerů Tom Clancy zemřel ve věku 66 let v úterý v noci po krátké těžké nemoci v nemocnici v Baltimoru. Ve středu to potvrdil jeho nakladatel. Autora několika desítek knih - jak beletristických, tak naučných - znali čeští čtenáři především jako duchovního otce agenta CIA Jacka Ryana, jehož ve filmovém zpracování Clancyho knih Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí ztvárnil Harrison Ford a ve snímku Nejhorší obavy Ben Affleck. Clancyho však nejvíce proslavila jeho románová prvotina Hon na ponorku, o níž americký prezident Ronald Reagan řekl, že je to "skvělý příběh". Knihy se prodaly miliony výtisků po celém světě a její filmové zpracování proslavil Sean Connery.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat