Co musíte ráno vědět (3. září)

Jak se v úterý obchodovalo na trzích v Evropě i Americe, kam až se podle jednoho velkého býka může vyšplhat akciový index S&P 500 a čím si jihomoravská vinařská obec Mikulov zasloužila pozornost světových médií? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý po prodlouženém víkendu uzavřely nejednotně, index S&P 500 se udržel nad 2 000 bodů

Americké akcie se v úvodu úterní obchodní seance pohybovaly kolem nuly. Trh absorboval příznivé zprávy z ekonomiky, po silném srpnovém růstu, který dostal hlavní akciové indexy na nová maxima, se ale investorům do nových nákupů příliš nechtělo. Ani druhá polovina obchodování mnoho změn nepřinesla a indexy uzavřely nejednotně. V pondělí zůstaly americké burzy kvůli oslavám Dne práce zavřené. Dow oslabil o 0,18 % na 17 067,56 bodu a širší S&P 500 uzavřel se ztrátou 0,05 % na 2 002,28 bodu. Technologický Nasdaq naopak posílil o 0,39 % na 4 598,19 bodu. Nejvíce zlevnily akcie z odvětví služeb, energetické tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak průmyslovému odvětví, telekomunikačnímu sektoru a finančním titulům.

Akcie pohledem technické analýzy: Býčí nálada trvá

Bob Doll: Akcie letos investorům vyrazily dech. A to ještě není konec roku

2. Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly, investoři čekají na zasedání ECB

Evropské akcie se v úterý pohybovaly kolem nuly. Investoři sledují vývoj situace na Ukrajině a čekají na čtvrteční zasedání Evropské centrální banky. Britský FTSE 100 posílil o 0,06 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX připsal 0,3 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil lehce pod nulou, nejlépe se dařilo technologiím, sektoru základních materiálů a pojišťovnám, ztrácely naopak ropný a realitní sektor.

Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

3. Pražská burza v úterý posílila, akcie NWR se ale propadly o více než 14 %

Index PX v úterý posílil o 0,82 % na 988,96 bodu. Nejobchodovanější akcií dne byla Komerční banka, která zpevnila o 1,28 % na rovných 4 900 Kč. Dařilo se i druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, jejíž cenné papíry podražily o 1,13 %. Akcie společnosti ČEZ posílily o půl procenta poté, co firma oznámila, že uspěla v arbitráži o projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Výrazně naopak ztrácely akcie těžařské společnosti NWR, které odepsaly přes 14 %.

KB: Aby se udržela nad vodou, potřebuje NWR 20% růst cen koksovatelného uhlí

Chris Heath, šéf Stock Spirits: Chystáme akvizice v regionu

4. Očekávané události

Středa bude opět dnem indexů nákupních manažerů, tentokrát ze sektoru služeb. Dozvíme se čísla za eurozónu (odhad srpen: 53,5 bodu, FLASH srpen: 53,5 bodu, červenec: 54,2 bodu) a Spojené království (odhad srpen: 58,6 bodu, červenec: 59,1 bodu) a v noci na středu i za Čínu (červenec: 50 bodů) a Japonsko (červenec: 50,4 bodu). Spojené státy zveřejní prodeje aut (odhad srpen: 16,5 milionu, červenec: 16,4 milionu) a podnikové objednávky (odhad červenec: +10,9 %, červen: +1,1 %) a eurozóna odhalí vládní výdaje za 2Q2014 (odhad: mezikvartálně +0,3 %, první odhad: +0,7 %), maloobchodní tržby (odhad červenec: meziročně +0,9 %, meziměsíčně -0,4 %, červen: +2,4 %, +0,4 %) a HDP za 2Q2014 (předběžný odhad: meziročně +0,7 %, mezikvartálně 0,0 %). Zprávu o vývoji ekonomiky ve druhém kvartále vydá i Austrálie (odhad: meziročně +3,0 % a mezičtvrtletně +0,4 %, 1Q2014: meziročně +3,5 % a mezičtvrtletně +1,1 %) a americký Fed vydá Béžovou knihu. Vše podstatné, co budou investoři sledovat během prvního zářijového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ukrajina bude zřejmě potřebovat další miliardy dolarů

Ukrajina bude potřebovat další miliardy dolarů finanční pomoci navíc, pokud se boje mezi povstalci na východě země a armádou protáhnou do příštího roku. Uvedl to v úterý Mezinárodní měnový fond v prvním hloubkovém hodnocení ekonomiky země po březnové dohodě na dvouletém programu hospodářské pomoci Kyjevu v sumě 17 miliard dolarů.

6. Halliburton se dohodl na urovnání žalob kvůli úniku ropy

Firma Halliburton se dohodla na urovnání většiny žalob souvisejících s její úlohou při nehodě ropné plošiny provozované britskou firmou BP v Mexickém zálivu v roce 2010, která způsobila rozsáhlý únik ropy do moře. Celkem by měla zaplatit 1,1 miliardy USD, uvedla v úterý agentura Reuters.

7. Růst v americkém průmyslu byl v srpnu nejvyšší za tři a půl roku

Aktivita v americkém zpracovatelském průmyslu v srpnu dále výrazně vzrostla a dosáhla maxima za takřka tři a půl roku. V pásmu vzestupu se její ukazatel nachází už 15. měsíc za sebou. Uvedla to v úterý organizace ISM, která zkoumá ekonomickou aktivitu pomocí anket u nákupních manažerů amerických firem. Další úterní údaje z americké ekonomiky ukázaly výrazné oživení stavebních výdajů.

8. Trh může růst ještě mnoho let a index S&P 500 se dostane k 3 000 bodům

Americký akciový index S&P 500 má za sebou rekordy nad 2 000 body. Od svého dna v březnu 2009 už posílil o 200 %. Přestože analytici varují před blížící se korekcí, najdou se i tací, kteří věří v další růst, a ne ledajaký. Podle Adama Parkera a Ellen Zentnerové z investiční banky Morgan Stanley dosáhne během několika let index další magické hranice 3 000 bodů.

9. Slovensko začalo dodávat plyn na Ukrajinu, dosud závislé na Rusku

Slovensko v úterý začalo dodávat zemní plyn na Ukrajinu. Mezi oběma zeměmi byl uveden do provozu modernizovaný plynovod, kterým bude moci Kyjev dovážet plyn ze západu. Tímto způsobem Ukrajina sníží svou energetickou závislost na Rusku. Zahájení komerčního provozu plynovodního propojení se podle slovenských médií zúčastnili slovenský premiér Robert Fico a jeho ukrajinský kolega Arsenij Jaceňuk.

10. Austrálie ruší kontroverzní těžební daň

Austrálie zruší kontroverzní daň ze zisků těžebních firem. Pro zrušení odvodu, který před dvěma lety zavedla tehdejší labouristická vláda, se v úterý vyslovil tamní Senát. Hlasování, kterému předcházela dohoda mezi vládou a stranou těžebního magnáta Clivea Palmera, podnítilo kritiku, že konzervativní premiér Tony Abbott dělá to, co chtějí nadnárodní těžební koncerny. Uvedla to agentura Reuters.

Australská ekonomika láme světové rekordy. Nejen proto má smysl na protinožce vsadit

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Za močení před hotelem hvězdou internetu

Majiteli jednoho z mikulovských hotelů Petru Marcinčákovi došla trpělivost. Dlouhá léta bojoval proti turistům, kteří se před opuštěním republiky zastavovali u jeho pozemku a močili na květiny a automobily jeho hostů. V boji proti neukázněným cestovatelům nyní zvolil opravdu originální zbraň. Před hotel umístil ceduli, která pomocí piktogramů varuje, že záběry močících lidí umístí na YouTube. Zatím se sice Marcinčák ke zveřejnění videí neodhodlal, nevylučuje ale, že se z nezvaných "hostů" jeho hotelu nakonec internetové celebrity přece jen stanou. Cedule se navíc rychle stala hitem internetu, upozornit již na ni stihl například i britský The Telegraph.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat