Co musíte ráno vědět (30. října)

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě i Spojených státech, k čemu přistoupil americký Fed a jak je na tom rovnoprávnost pohlaví v Česku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie po rozhodnutí Fedu ukončit QE krátce prohloubily ztráty a i přes závěrečné posílení zakončily v červených číslech

Americké akcie v první polovině středečního obchodování kolísaly kolem nuly, po zveřejnění rozhodnutí FOMC o ukončení kvantitativního uvolňování však zamířily hlouběji do červených čísel. Dow odepsal 0,18 %, S&P 500 0,14 % a technologický Nasdaq 0,33 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím společností Pfizer, Coca-Cola a Johnson & Johnson, ztrácely naopak cenné papíry DuPont, General Electric a Caterpillar.

Akcie: Je kvalita levná?

Medvědí trhy se nezjevují jen tak, potřebují tyto dvě podmínky

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly, investoři zvažují výsledky firem

Evropské akcie ve středu smazaly úvodní zisky a pohybovaly se kolem nuly. Investoři zvažovali výsledky firem a čekali na zveřejnění rozhodnutí Fedu. Britský FTSE 100 připsal 0,81 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,05 % a německý DAX zpevnil o 0,16 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na zelené nule se ziskem 0,08 %, dařilo se ropnému sektoru a automobilkám, ztrácely naopak banky a sektor základních materiálů.

Roger Tooze: Ukrajina jako poslední hřebíček do rakve světa, jak ho nyní známe?

3. Pražská burza po svátečním volnu neudržela počáteční zisky a zakončila v červených číslech

Index PX ve středu odepsal 0,81 % na 957,08 bodu. Burzu stáhly dolů bankovní tituly. Erste Group Bank před čtvrtečním zveřejněním hospodářských výsledků odepsala 2,77 % a Komerční banka 2,16 %. Výrazně se propadla i cena akcií NWR, které zakončily den na 0,45 Kč. Ve čtvrtek budou zveřejněny i hospodářské výsledky mediální CME, která na pražské burze ve středu připsala 2,28 %. Mírně posílily i cenné papíry skupiny ČEZ (+0,23 %) a akcie Fortuny pozitivně zareagovaly více než procentním zpevněním na zvýšení doporučení ze strany J&T Banky na "kupovat" z "držet".

Česká výsledková sezóna za 3Q2014: Co čekat od firem z pražské burzy (+ přehled výsledků)

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 280 tisíc nových, předchozí týden: 283 tisíc nových), přidají předběžný odhad HDP za 3Q2014 (odhad: +3 % mezikvartálně anualizovaně, 2Q2014: +4,6 %) a s projevem vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Evropské burzy se mohou těšit na index cen domů ve Spojeném království (odhad říjen: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +8,5 %, září: meziměsíčně +8,5 % a meziročně +9,4 %), německou míru nezaměstnanosti (odhad říjen: 6,7 %, září: 6,7 %) a inflaci (odhad říjen: meziměsíčně -0,1 % a meziročně +0,9 %, září: meziměsíčně 0 % a meziročně +0,8 %) nebo index spotřebitelské důvěry v eurozóně (finální údaj za říjen, poslední odhad: -11,1 bodu). Pražská burza bude sledovat především hospodářské výsledky Erste Group Bank a CME. "Erste Group by měla za 3Q2014 vykázat provozní zisk 784 milionů EUR (-4 % meziročně), především kvůli poklesu čistých úrokových výnosů a výnosů z obchodování. Kvůli oznámeným jednorázovým položkám se banka ocitne v čisté ztrátě 596 milionů EUR. I přes známé jednorázové položky čistá ztráta nevypadá lákavě a může limitovat investorský zájem," říká Milan Vaníček z J&T Banky. K CME Vaníček dodává: "Za 3Q2014 očekáváme, že provozní zisk EBITDA dosáhne 5,7 milionu USD. Meziročně již tempo růstu kvůli vyššímu srovnávacímu základu a nepříznivému vývoji kurzu klesne. Neočekáváme úpravu celoročního výhledu ani výraznější reakci trhu."

Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejní v USA například ConocoPhillips, Avon Products, Time Warner Cable, MasterCard, Newmont Mining, Starbucks, LinkedIn nebo Groupon, z evropských firem odhalí čísla například Deutsche Lufthansa, Bayer, Eni, Royal Dutch Shell, Teva Pharmaceutical, Barclays nebo Volkswagen. Odhady čtvrtečních výsledků najdete ZDE. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fiat Chrysler plánuje oddělit divizi Ferrari do samostatné společnosti

Automobilka Fiat Chrysler oznámila plánované oddělení divize vyrábějící luxusní vozy Ferrari do samostatné společnosti. Ta by měla být veřejně obchodovaná ve Spojených státech a je možné, že vstoupí i na některou z evropských burz. Automobilka podle prohlášení divizi odděluje proto, aby získala kapitál na podporu růstu.

6. Evropská komise nebude pokutovat země za nesplnění letošních rozpočtových cílů

Evropská komise nebude pokutovat členské země, například Itálii a Francii, které v letošním roce nesplní dohodnuté rozpočtové cíle. Podle agentury Reuters to ve středu řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Jyrki Katainen.

7. Fed dle očekávání ukončil program nákupu aktiv

Fed po dvoudenním zasedání rozhodl o závěrečném snížení objemu nakupovaných dluhopisů o zbývajících 15 miliard dolarů, a zcela tak program ukončil. Rozhodnutí se obecně očekávalo, byť se někteří analytici domnívali, že by centrální banka mohla tento krok rozdělit a v říjnu nákupy omezit o 10 miliard a definitivně ukončit až na prosincovém zasedání.

Spojené státy na rozcestí: Fed proti trhu

8. OPEC nehodlá kvůli poklesu cen ropy propadat panice

Prudký pokles cen ropy v posledních měsících není pro Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) důvodem k panice, protože základní podmínky na trhu s touto surovinou se příliš nezměnily. Uvedl to ve středu generální tajemník kartelu OPEC Abdalláh Badrí.

9. Čínská ekonomika potřebuje reformy, ne růstové cíle

Čína může snížit cíl hospodářského růstu na příští rok na sedm procent, aniž by to uškodilo tamnímu trhu práce. Ve zprávě o výhledu čínské ekonomiky to ve středu uvedla Světová banka. Peking by se podle ní měl zaměřit spíše na reformy než na růstové cíle. Čína chce letos dosáhnout růstu ekonomiky o 7,5 %. Banka jí ale doporučila, aby tento ambiciózní cíl do příštího roku nepřenášela. Zasáhlo by to prý vládní plány reforem.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Česko si opět pohoršilo v žebříčku rovnosti pohlaví, skončilo na 96. příčce

Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou v úterý zveřejnilo Světové ekonomické fórum (WEF). Nejlépe si nadále stojí severoevropské země Island, Finsko, Norsko a Švédsko. Nejhůře dopadl již podeváté v řadě Jemen. Špatný výsledek Česka je dán především velkými mzdovými rozdíly mezi muži a ženami a také malým zastoupením žen v politice.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat