Co musíte ráno vědět (30. září)

Jak si vedly burzy v uplynulém týdnu, jak se vyvíjí politická krize v Itálii a jak se s hooligans umí poprat švédští policisté? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek mírně ztratily, za týden hlavní indexy s výjimkou Nasdaqu odepsaly přes procento

Americké investory znepokojuje blížící se dluhový strop. Index S&P 500 klesl v šesti z posledních sedmi obchodních seancí a zaznamenal první týdenní pokles od srpna. Demokratičtí a republikánští představitelé amerického Kongresu zatím nedokázali dospět k dohodě, která by odvrátila hrozbu, že americké státní správě příští měsíc dojdou peníze. V pátek Dow odepsal 0,46 % na 15 258,24 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,41 % na 1 691,75 bodu, technologický Nasdaq zůstal 0,15 % v mínusu a uzavřel na 3 781,59 bodu. Během obchodování klesalo všech deset sektorů zahrnutých do indexu S&P 500. Výrazně ztráceli výrobci materiálů.

Ve Washingtonu tiká časovaná bomba. Jak reagovaly akcie na tři předchozí politické a rozpočtové výbuchy?

Týden na trzích podle burzovních grafů: Míček mají na raketě politici, medvědi se zatím do kořisti nezakousli

Jaké P/E je nejvhodnější k roční investici do amerických akcií?

2. Evropské akcie v pátek ztrácely kvůli rozpočtové debatě ve Spojených státech a politické nejistotě v Itálii

Evropské burzy v pátek negativně reagovaly na handrkování amerických politiků ohledně rozpočtových otázek a nejistotu v Itálii. Britský FTSE 100 ztratil 0,81 %, francouzský CAC 40 zakončil na zelené nule a německý DAX jen mírně sklouzl pod nulu se ztrátou 0,03 %. Dařilo se automobilkám a mediálním společnostem, ztrácel naopak sektor základních materiálů, stavební a potravinářské firmy. Za celý týden FTSE 100 oslabil o 1,27 %, CAC 40 o 0,40 % a DAX v povolebním týdnu odevzdal 0,16 %.

3. Pražská burza uzavřela týden pátečním ziskem 0,33 %. Akcie NWR se propadly o více než 5 %

Celý týden byl pro pražský trh pozitivní, index PX přidal 0,84 % na 959,80 bodu. Nejlépe si v pátek vedly akcie developera Orco, které podražily o 2,05 % na 59,70 Kč. Přes procento připsaly i cenné papíry Komerční banky (+1,49 %), zatímco akcie Erste Group Bank zlevnily o 0,41 % na 601 Kč. V pátečním obchodování se do červených čísel opět obrátila společnost NWR, jejíž cenné papíry odepsaly 5,50 % a uzavřely týden na 27,50 Kč za akcii. Po závěru obchodování NWR oznámila, že prodává koksovny OKK společnosti Metalimex. Analytici z Bank of America pro titul potvrdili doporučení "underperform", tedy že kurz akcie svým vývojem zaostane za vývojem celého trhu, s cílovou cenou zhruba šest korun. Příliš se nedařilo ani Telefónice C.R., která oslabila o 1,68 %.

Komerční banka čeká v roce 2014 růst výnosů, letošní výhled je střídmý

Erste aktualizovala doporučení na akcie Telefóniky C.R. a CME. Obě akcie nyní radí v portfoliu redukovat

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a dallaský Fed aktivitu průmyslu. Navíc by mělo dojít ke schůzce Tima Cooka, šéfa Applu, a investora Carla Icahna, nikdo však neočekává, že by mohla k něčemu vést. Německo odhalí maloobchodní tržby a Itálie, Francie a eurozóna míru inflace. V ČR mohou firmy poslední den podat přihlášku do nové aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE, kterou v polovině srpna vyhlásil Český telekomunikační úřad. Aukce se zřejmě zúčastní T-Mobile a Telefónica. Vodafone a PPF rozhodnutí zveřejní právě v pondělí. Co dalšího trhy v týdnu čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Mezinárodní věřitelé pozastavili inspekci v Řecku

Mezinárodní věřitelé pozastavili hodnocení hospodářského programu zadluženého Řecka. Inspekce v Aténách podle nich ale dosáhla pokroku a bude brzy obnovena. "Aby bylo možné dokončit technické práce, nastane v politických rozhovorech v Aténách přestávka. Jejich obnovení očekáváme v příštích týdnech," píše se v prohlášení takzvané trojky věřitelů, tedy Evropské unie, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

6. Egypt již dostal z Perského zálivu 7 miliard dolarů

Egypt již obdržel od zemí v oblasti Perského zálivu pomoc v hodnotě sedmi miliard dolarů. Uvedl to v neděli guvernér egyptské centrální banky. Celkem má Egypt z Perského zálivu slíbeno 12 miliard dolarů.

7. Siemens hodlá zrušit 15 tisíc pracovních míst

Německý průmyslový koncern Siemens, který působí i v České republice, hodlá v rámci úsporného programu zrušit asi 15 000 pracovních míst, z toho 5 000 v Německu. Agentuře DPA to v neděli řekl mluvčí společnosti. Upozornil nicméně, že firma se bude snažit vyhnout nucenému propouštění a že někteří zaměstnanci mohou být ze zrušených míst přesunuti do jiných částí koncernu. 

8. Rada MMF schválila dohodu o záložním úvěru pro Rumunsko

Rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila dohodu o dvouletém záložním úvěru pro Rumunsko ve výši 2,7 miliardy USD. Rumunsku, které je jednou z nejchudších zemí v Evropské unii, má dohoda zajistit potřebné rezervy pro případ vnějších finančních šoků. Země se již dříve v rámci dohody zavázala ke strukturálním reformám a pokračování privatizace v energetickém sektoru. MMF také zemi vyzval, aby zavedla bankovní reformy a zlepšila řízení nebankovního finančního dohledu.

9. Německo podle šéfa Bundesbank potřebuje flexibilnější trh práce

Příští německá vláda by měla zvýšit flexibilitu na trhu práce, usnadnit propouštění zaměstnanců a vytvořit více pobídek k práci. Uvedl to v rozhovoru pro list Die Welt am Sonntag šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann. Tyto kroky by však mělo doprovázet i zvýšení ochrany zaměstnanců v případě ztráty zaměstnání.

10. Italská vládní krize může začít naplno, ministři za Berlusconiho stranu opustili kabinet

Z italské koaliční vlády se podle očekávání rozhodlo odstoupit všech pět ministrů ze strany Lid svobody (PdL) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Oznámil to místopředseda vlády Angelino Alfano. Vládě tak podle agentury DPA hrozí kolaps.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Švédská policie se s agresivními fanoušky poprala po svém. Nechala je ujet

Švédští fotbaloví hooligans ve čtvrtek tvrdě narazili. Po zápase mezi kluby Djurgården a AIK Stockholm v metru pokřikovali na policisty, uráželi je a vyhrožovali jim. Když se zdálo, že se situace vyhrotí, použili policisté netradiční způsob, jak fanoušky usměrnit. Takřka jim podtrhli schody pod nohama.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat