Co musíte ráno vědět (6. ledna)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, jaké další výdaje čekají největší německou banku Deutsche Bank a jak je to vlastně s brexitem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, indexy Dow a S&P 500 klesly, Nasdaq ale uzavřel na novém rekordu

Americké akciové indexy Dow a S&P 500 poprvé v tomto roce klesly, index technologického trhu Nasdaq Composite ale stoupl a zhruba o jeden bod posunul své zavírací maximum. Americký dolar ve čtvrtek pokračoval v sestupu ze 14letých maxim. Dow klesl o 0,21 % na 19 899,29 bodu a S&P 500 oslabil o 0,08 % na 2 269 bodů, zatímco index Nasdaq Composite stoupl o 0,2 % na 5 487,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,52 % na 11,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o více než devět bazických bodů na 2,346 %. Dařilo se sektoru zdravotní péče, realitnímu odvětví nebo sektoru necyklického spotřebního zboží. Výrazně pod nulou naopak skončilo finanční odvětví, jehož index odepsal více než procento. Index finančního sektoru za sebou má nejhorší den od loňského září. Technologický sektor podpořil zhruba 3% vzestup internetového maloobchodního gigantu Amazon.com. Trh se po vánočních svátcích po vlně výrazného růstu stabilizoval a konsoliduje dosavadní zisky. Investoři čekají, jakým způsoby podpoří vláda nového prezidenta Donalda Trumpa ekonomiku USA.

Trhy, strategie, ekonomika, politika: 5 nejzajímavějších předpovědí na rok 2017

Několik tržních "nej" roku 2016

2. Evropské burzy ve čtvrtek zakončily obchodování okolo nuly

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely na nule nebo v mírném plusu. Dařilo se základním materiálům, dolů však evropské benchmarky stahoval sektor pojišťovnictví. Investoři se ve čtvrtek nepouštěli do výraznějšího rizika, s napětím čekali na páteční americkou zprávu o nezaměstnanosti. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,1 % na 365,64 bodu, zajímavější však bylo dění ve Spojeném království, kde index FTSE 100 vytvořil nové intradenní maximum, když dosáhl 7 211,96 bodu. Seanci pak uzavřel 0,08 % v plusu na 7 195,31 bodu. Francouzský CAC 40 si polepšil o 0,03 % na 4 900,64 bodu a minimální zisk zaznamenal také německý DAX (+0,01 % na 11 584,94 bodu). Sektor pojišťovnictví ve čtvrtek přišel o více než procento, když americká banka JPMorgan Chase snížila hodnocení několika společností z tohoto odvětví. Dařilo se naopak sektoru základních materiálů, který těžil zejména z pozitivních čínských makrodat (PMI). Akcie Deutsche Bank reagovaly negativně na zprávu, že největší německá bankovní společnost zaplatí ve Spojených státech 95 milionů dolarů za urovnání obvinění z daňového podvodu. Deutsche Bank se podle amerických úřadů v roce 2000 pomocí sítě firem snažila ukrývat peníze před správcem daně. Její akcie zlevnily o téměř jedno procento. Cenné papíry německého automobilového koncernu Volkswagen naopak mírně zpevnily i přes zprávu, že německá automobilka a její bývalý generální ředitel Martin Winterkorn musejí čelit žalobě amerických investorů související s emisním skandálem u soudu ve Spojených státech. Americký soudce Charles Breyer totiž ve středu odmítl žádost o přesunutí tohoto sporu do Německa.

Akcie: Toto je nejdepresivnější graf týkající se Evropy

Riziko populismu: O významu nesystémových stran pro stabilitu systému aneb Bouře roku 2017 se rychle přežene, pokud vůbec přijde

3. Pražská burza ve čtvrtek uzavřela na nule, dařilo se akciím pojišťovny VIG

Pražská burza ve čtvrtek zakončila obchodování na červené nule - index PX klesl o 0,01 % na 934,07 bodu. Dolů burzu táhly akcie textilky Pegas Nonwovens a nedařilo se ani energetické skupině ČEZ. V plusu naopak uzavřely pojišťovna VIG a petrochemický holding Unipetrol. Nejobchodovanější byly ve čtvrtek cenné papíry polostátní společnosti ČEZ. Ty oslabily o 0,62 % na 420 Kč. V negativním pásmu sice obchodování zakončila většina titulů, výraznější ztrátu však zaznamenala pouze textilka Pegas Nonwovens, která přišla o 1,05 % na 765,10 Kč. Solidní zisk si naopak připsala pojišťovna VIG, jejíž akcie zpevnily o 1,47 % na 608,70 Kč. Čtvrteční seance byla pozitivní rovněž pro petrochemický holding Unipetrol (+0,89 % na 181,60 Kč) a tabákovou firmu Philip Morris ČR (+0,08 % na 13 330 Kč). Finanční dům MONETA Money Bank a operátor O2 Czech Republic uzavřeli na nule.

ČNB a česká ekonomika v roce 2017 aneb #CZKExit podle tří scénářů

Exit ČNB se blíží, zajištění kurzu koruny má nyní smysl

4. Očekávané události

V noci na pátek bude Čína informovat o vývoji devizových rezerv, Německo se dopoledne pochlubí zprávami o maloobchodních tržbách a továrních objednávkách, Francie se přidá s výsledkem obchodní bilance a eurozóna odtajní statistiku maloobchodních tržeb a sérii indexů důvěry v ekonomiku měnové unie. Hlavní událostí dne bude zveřejnění zprávy z amerického trhu práce, investoři budou vyhodnocovat celkovou míru nezaměstnanosti, čísla o tvorbě pracovních míst, míru participace či vývoj mezd. Data z trhu práce odtajní také Kanada, která ještě, stejně jako Spojené státy, bude informovat o výsledku obchodní bilance. V Česku den ozvláštní zápis z posledního zasedání ČNB a navečer budou investoři vyhodnocovat ještě pravidelnou týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Důležité bude rovněž zasedání obou komor amerického Kongresu, na němž bude oficiálně potvrzeno zvolení Donalda Trumpa příštím americkým prezidentem. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens skončí na varšavské burze. V Praze zůstanou

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ukončí obchodování se svými akciemi na varšavské burze. Důvodem jsou nízké objemy obchodů, které neodpovídají nákladům vynaloženým na kotaci akcií. Předpokládá se, že naposledy se bude s akciemi na burze obchodovat v polovině března, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí firmy Jan Židek. Akcie společnosti zůstanou obchodované na pražské burze.

6. Trump po GM pohrozil vysokými cly na dovoz aut z Mexika i Toyotě

Budoucí prezident USA Donald Trump pohrozil uvalením vysokých cel na případný dovoz automobilů vyrobených v Mexiku i japonské automobilce Toyota Motor. V úterý tím Trump pohrozil největší americké automobilce General Motors. Americkou dvojku Ford Motor už Trumpův tlak přinutil zrušit plán na výstavbu nové továrny u jižního souseda Spojených států.

7. USA soudí, že budou do deseti let čistým energetickým vývozcem

Spojené státy se během deseti let stanou díky rostoucímu exportu zemního plynu a ropy a poklesu dovozu ropných produktů čistým vývozcem energetických surovin a produktů. Předpověděl to ve čtvrtek Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA. Naposledy byl americký energetický vývoz vyšší než dovoz v roce 1952, uvedla agentura Reuters.

8. Reuters: Těžba ropy v zemích OPEC v závěru roku klesla

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci snížila o 200 000 barelů na 34,18 milionu barelů denně. Zaznamenala tak první pokles od května a sestoupila z rekordních 34,38 milionu barelů denně, kde byla v listopadu. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters, který se opírá o údaje o přepravě a o informace zdrojů z odvětví. K poklesu přispěly útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii a snižování exportu ropy ze Saúdské Arábie.

9. Němečtí ekonomové vyzývají ECB ke zvýšení úroků

Němečtí ekonomové vyzývají Evropskou centrální banku (ECB), aby zvýšila úrokové sazby. Reagují tak na výrazné zvýšení tempa růstu spotřebitelských cen v eurozóně, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. ECB se rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů snaží podporovat hospodářský růst a inflaci.

10. Hodnota bitcoinu prudce klesla, kybernetická měna ztrácí nedávné zisky

Hodnota kybernetické měny bitcoin se ve čtvrtek přechodně propadala o více než 20 %. Bitcoin tak ztrácí vysoké zisky z minulých dní a ve čtvrtek zaznamenal nejvýraznější intradenní pokles za bezmála dva roky. Hodnota bitcoinu odpoledne na burze BitStamp spadla až na 885 dolarů z ranních asi 1 130 dolarů. Sestoupila tak nejníže od 25. prosince. Večer se jeden bitcoin opět prodával za zhruba 1 000 USD.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Brexit? Je to trochu komplikovanější

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat