Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Jak se na počátku nového týdne obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, co nadělalo s trhy italské referendum a kam jezdí američtí boháči, když už mají domova dost? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie týden zahájily růstem, Dow opět posunul svá maxima
Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem a index Dow stoupl na nový rekord. Posilovaly především banky či energetické společnosti, jež těží z vyšších cen ropy. Index Dow vzrostl o 0,24 % na 19 216,24 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,58 % na 2 204,71 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,01 % na 5 308,89 bodu. Index volatility VIX spadl o 14,02 % na 12,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 2,4 %. Index Dow posunul i své historické maximum, a to na 19 274,85 bodu. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména finančnímu odvětví, sektoru cyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a energetickému sektoru, pod nulou skončily sektor zdravotní péče a průmyslové odvětví.
Zahraniční politika podle Trumpa: Čína se neptá nás, my se nebudeme ptát jí
2. Evropské akcie v pondělí navzdory výsledku nedělního italského referenda posílily
Evropské akcie se v pondělí vzpamatovaly z ranních ztrát způsobených nejistotou investorů následující po zprávě o tom, že Italové v nedělním referendu odmítli ústavní změny, a donutili tak premiéra Mattea Renziho podat demisi. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ziskem 0,56 %, když téměř všechny jeho sektory se pohybovaly v zelených číslech. Dobře si vedly i indexy jednotlivých velkých akciových trhů západní Evropy. Britský FTSE 100 připsal 0,24 %, německý DAX stoupl o 1,63 % a francouzský CAC 40 si polepšil o procento. Evropský bankovní sektor ráno utrpěl značné ztráty, během dne se ovšem zotavil a nakonec posílil o 0,76 %. Klesly ale akcie italských finančních domů UniCredit nebo Banco Popolare.
Co bude supervolební rok 2017 znamenat pro evropské akciové trhy?
3. Pražská burza v pondělí mírně klesla, pod nulu ji stáhly akcie ČEZ a Monety Money Bank
Pražská burza zahájila týden mírnou ztrátou, když index PX oslabil o 0,06 % na 886,66 bodu. Do červených čísel ho stahovaly především akcie energetické skupiny ČEZ. Nedařilo se ale ani Monetě Money Bank. ČEZ byl v pondělí v Praze nejobchodovanějším titulem a odepsal 1,79 % na 407 korun. Titulu nepomohla ani zpráva, že firma v Německu koupila větrnou farmu s instalovaným výkonem 12,8 MW. Analytik České spořitelny Jan Šumbera pokles ceny akcií ČEZ připisuje nepříznivému vývoji cen silové elektřiny. Finančnímu sektoru se dařilo, ovšem s výjimkou Monety. Její akcie odevzdaly 1,02 % na 82,65 Kč, a smazaly tak mírné zisky z minulého týdne. Naopak Komerční banka posílila o 1,02 % na 882 Kč, Erste Group Bank si pak polepšila o 0,7 % na 717,40 Kč a pojišťovna VIG stoupla o 0,76 % na 528 korun. Potřetí v řadě klesl petrochemický holding Unipetrol, který odevzdal 1,46 % na 178,50 Kč. S více než procentní ztrátou uzavřely obchodování také likérka Stock Spirits a sázková kancelář Fortuna.
Jádro vs. mzdy aneb Čekají ČEZ v roce 2017 lepší časy?
ČS: Prosincová strategie pro české akcie
4. Očekávané události
Čínská centrální banka bude v noci na úterý informovat o vývoji devizových rezerv a australská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Dopoledne bude v Evropě patřit německým továrním objednávkám, švýcarské inflaci a zpřesněné zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí. Odpoledne se investoři v Americe zaměří na výsledek obchodní bilance, zprávu o produktivitě práce a nákladech na práci a tovární objednávky. Výsledek obchodní bilance na trh pošle také Kanada a ropný institut API přidá ještě zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
5. Dijsselbloem: Hospodářské problémy Itálie nezmizely
Hospodářská situace v Itálii se po nedělním referendu nezměnila, problémy zůstávají stejné, poznamenal v pondělí při příchodu na jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Itálie má podle něj silné instituce, a proto je potřeba počkat na změny, které přinese nyní v Římě začínající politický proces. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble řekl, že podle jeho názoru potřebuje Itálie novou vládu co nejdříve.
6. Těžba kartelu OPEC v listopadu vystoupila na nový rekord
Organizace zemí vyvážejících ropu v listopadu zvýšila těžbu na nový rekord, v průměru členské země těžily 34,19 milionu barelů denně ve srovnání s říjnovým objemem 33,82 milionu barelů denně. Uvedla to v pondělí agentura Reuters, která vychází z vlastních průzkumů u ropných společností, činitelů OPEC a analytiků.
7. ČEZ oznámil převzetí prvního větrného parku v Německu, další akvizice mají následovat
Energetická společnost ČEZ oznámila převzetí německého větrného parku o instalovaném výkonu 12,8 MW. Jde o první z plánované řady projektů zaměřených na obnovitelné zdroje. Cena transakce nebyla zveřejněna. ČEZ v pondělí dále sdělil, že kromě německého trhu sleduje vhodné příležitosti v oblasti obnovitelných zdrojů také v ostatních evropských zemích. Ředitel divize Nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač již v březnu uvedl, že ČEZ plánuje do roku 2020 do takzvané nové energetiky investovat celkem 50 až 60 miliard korun.
8. Erste zahájila pokrývání akcií Monety Money Bank s doporučením "akumulovat" a cílovou cenou 93 Kč, líbí se jí hlavně dividenda
Analytik Thomas Unger z rakouské Erste Group Bank začal pokrývat akcie tuzemského finančního domu MONETA Money Bank. Doporučení stanovil na "akumulovat" s cílovou cenou 93 korun. Příznivé Unger nahlíží hlavně na dividendovou politiku Monety.
9. Zahraniční politika podle Trumpa: Čína se neptá nás, my se nebudeme ptát jí
Donald Trump potvrdil, že pro něj nic není tabu. Poté, co se telefonicky spojil s prezidentkou Tchaj-wanu, čímž rozhněval Peking, se pustil i do samotné Číny. V reakci na kritiku, že kontaktováním Tchaj-wanu narušuje politiku jedné Číny, se na Twitteru ostře vyjádřil k devalvaci čínské měny.
10. Důvěra investorů v eurozónu kvůli politické nejistotě klesla
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v prosinci překvapivě zhoršila kvůli nejistotě ohledně politického vývoje. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Sentix. Index důvěry klesl na rovných 10 bodů z listopadového ročního maxima 13,1 bodu. Analytici dotázaní agenturou Reuters přitom předpokládali, že index zůstane beze změny.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
BONUS
Kde mají američtí boháči druhý, třetí, čtvrtý a pátý dům?
Příslušníci nejbohatší americké vrstvy (ti, kteří platí více než 250 000 dolarů ročně na zdravotním pojištění) vlastní a občas i obývají průměrně devět rezidenčních nemovitostí. Přiložená mapa ukazuje jejich nejoblíbenější "víkendové" destinace.
