Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak zahájily burzy nový týden, jak si vede sektor služeb v evropských zemích i v zámoří a jak dlouho můžete se správnou výbavou vydržet pod vodou? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí mírně oslabily

Americké akcie mírně ztrácely poté, co minulý týden překonaly další rekordy. Investoři navíc vyhlížejí oficiální projevy guvernérů Fedu. "Trh nabral letos takový dech, že nehledě na čísla nás čeká určitá korekce. I kdyby měla být krátká a mírná," říká Matthew Kaufler, portfolio manažer z Federated Investors. Dow odepsal 0,30 %, S&P 500 0,15 % a Nasdaq mírně posílil o 0,09 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Idylka pokračuje, býci směle zdolali metu 1 700 bodů indexu S&P 500

Americké akcie překonávají jeden rekord za druhým. Je to začátek konce?

2. Evropské akcie se obchodovaly v pondělí smíšeně. Pozitivní údaje ze sektoru služeb vyvažovala výsledková sezóna

Evropské akcie zahájily pondělní obchodování v plusu, postupně však víceméně zisky ztrácely a pohybovaly se kolem nuly. Britský FTSE odepsal 0,43 %, francouzský CAC 40 mírně posílil o 0,11 % a německý DAX ztratil 0,10 %. Nejlépe si vedly sektory finančních služeb, základních materiálů a stavebnictví, v mínusu naopak uzavřelo síťové odvětví, chemický sektor a banky.

3. Pražská burza zahájila týden mírnou ztrátou. Dolů ji stáhla Komerční banka

Pražská burza v pondělí obchodovala kolem nuly a index PX uzavřel den se ztrátou 0,01 %. Akcie Komerční banky klesly o 3,23 % poté, co minulý týden po výsledcích přidaly 10,8 % a zaznamenaly nejlepší týden od konce srpna 2011. Analytici Credit Suisse v pondělí potvrdili své neutrální doporučení pro titul a cílovou cenu ponechali na 3 800 Kč. Nedařilo se však ani Telefónice C.R. (-1,51 %) a Fortuně (-0,50 %). Výrazně naopak posílily cenné papíry NWR (+3,52 %) a pojišťovny VIG (+2,29 %).

Po dvouměsíčním růstu maloobchodní tržby v České republice opět klesly

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy zveřejní obchodní bilanci a čeká nás další projev představitele Fedu, tentokrát Charlese Evanse, šéfa chicagského Fedu. Spojené království a Itálie odhalí průmyslovou výrobu a Německo průmyslové objednávky. Pokračuje také výsledková sezóna. Čísla o hospodaření zveřejní například UniCredit nebo Walt Disney. Očekávání ohledně úterních výsledků sledujte ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Sektor služeb v eurozóně směřuje ven z recese

Kompozitní PMI se poprvé od ledna 2012 vyhoupl přes padesátibodovou hranici na téměř dvouleté maximum. Německý sektor služeb v červenci rozšířil expanzi, index se vyšplhal na pětiměsíční maximum 52,1 bodu, Itálie si připsala více než dvouleté maximum a ocitla se jen 0,3 bodu pod padesáti body, Francie zaznamenala nejmírnější propad sektoru za 17 měsíců a španělský sektor služeb se také přiblížil stabilitě na 48,6 bodu, což představuje 25měsíční maximum.

USA: ISM Index nákupních manažerů ve službách v červenci nečekaně roste na 56 bodů (odhad: 53 bodů, červen: 52,2 bodu)

Světová ekonomika očima manažerů: Evropský byznys expanduje poprvé za osmnáct měsíců

6. Spojené státy prodloužily uzavření svých ambasád na Středním východě a v Africe

Spojené státy v neděli oznámily, že o týden prodlužují uzavření 19 svých ambasád kvůli hrozbě útoků ze strany teroristické skupiny Al-Káida. Z původně 21 uzavřených ambasád bylo v pondělí několik znovu otevřeno, například v Kábulu, Bagdádu nebo Alžíru. Jiné, například mise na Madagaskaru, v Burundi a Rwandě, byly uzavřeny. "Toto je nejvážnější hrozba, jaké jsme v posledních letech čelili," prohlásil senátor Saxby Chambliss.

7. Maloobchodní tržby v eurozóně poprvé po čtvrt roce klesly

Po květnovém růstu o 1,1 % klesly maloobchodní tržby v červnu o 0,5 %, čekal se však horší výsledek -0,7 %. Meziročně klesly o 0,9 % (květen: +0,3 %). V celé sedmadvacítce tržby klesly meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 0,1 % vzrostly.

K meziměsíčnímu poklesu přispěl obchod s potravinami, nápoji a tabákovými výrobky, kde se obrat v eurozóně i v celé EU snížil shodně o 0,6 %. Obrat obchodů z nepotravinářského sektoru pak v eurozóně klesl o 0,2 %, na úrovni sedmadvacítky zůstal stabilní.

8. Slovensko patrně neodkoupí od EPH obchodní divizi plynáren SPP

Slovenská vláda patrně neodkoupí od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) obchodní divizi plynáren SPP, která se zabývá prodejem zemního plynu odběratelům. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra hospodářství Tomáše Malatinského pro list Pravda. Opci na ovládnutí části aktiv SPP si Slovensko vymínilo při vstupu EPH do slovenských plynáren, které se zabývají také výnosným tranzitem ruského plynu do západní Evropy.

9. Vodafone se soudí s Telecom Italia kvůli trhu s pevnými linkami

Mobilní operátor Vodafone se soudí s italskou společností Telecom Italia kvůli údajnému zneužití její dominantní pozice na italském trhu. Žalobu k italskému soudu podal italský Vodafone, který požaduje náhradu škod ve výši přesahující miliardu eur.

10. Francie by v zájmu růstu měla zrušit plánované zvýšení daní, radí MMF

Francie by v zájmu obnovení ekonomického růstu měla příští rok zrušit plánované zvýšení daní, ve snižování výdajů by však měla pokračovat. Paříži to v pondělí doporučil Mezinárodní měnový fond (MMF). Ve své výroční zprávě o Francii fond předpověděl, že francouzská ekonomika letos vykáže pokles o 0,2 %, na příští rok ale počítá s oživením o 0,8 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Američan překonal rekord v délce potápění. Pod vodou vydržel více než 120 hodin

Američan Jerry Hall z Gate City ve Virginii ustanovil nový světový rekord nejdelším sladkovodním ponorem v historii. V hloubce pěti metrů vydržel od předminulé soboty až do čtvrtka, tedy 120 hodin a 15 minut.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat