Co musíte ráno vědět (7. dubna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a Spojených státech, jak se vyvíjí politická situace na Islandu a jaké pohodové pracovní místo se právě uvolnilo? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po dvou dnech poklesu obnovily růst a výrazně zpevnily

Středeční vzestup amerických akciových indexů vedl farmaceutický sektor, který povzbudily naděje na akvizice menších firem po odvolání megafúze společností Pfizer a Allergan. Wall Street podporoval také výrazný vzestup cen ropy. Po zveřejnění zápisu z březnového zasedání měnového výboru Fedu indexy část zisků odevzdaly, brzy se ale oklepaly a vystoupaly nad předchozí intradenní maxima. Dow posílil o 0,64 % na 17 716,05 bodu, širší S&P 500 přidal 1,05 % na 2 066,66 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,59 % na 4 920,71 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,63 % na 14,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,755 %. V plusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejlepší výkon podaly sektor zdravotní péče a energetické odvětví, nejméně naopak stouply sektor veřejných služeb, průmyslové odvětví a finanční sektor. Ze zápisu z březnového zasedání měnového výboru Fedu vyplynulo, že guvernéři americké centrální banky na posledním setkání intenzivně diskutovali, zda nebude vhodné na dalším zasedání, které se bude konat již tento měsíc, opět zvýšit úrokové sazby. "Mnozí účastníci byli toho názoru, že globální ekonomická a finanční situace stále představuje znatelná rizika," uvádí se v zápisu. V závěru schůzky se guvernéři Fedu shodovali, že v letošním roce by se základní úroková sazba měla zvýšit nejspíše dvakrát, ohledně načasování si ale nebyli jisti.

Jim Rogers: Jsem nejhorší krátkodobý trader na světě! Takto sázím v roce 2016

Zkažená sezónnost, Obamův osmý rok a další kolo nafukování akciové bubliny

2. Evropské akcie ve středu posílily díky ropnému sektoru a datům z druhé největší ekonomiky světa

Evropské akcie ve středu posílily díky solidním makrodatům z Číny a vývoji cen ropy. Britský FTSE 100 připsal 1,16 %, francouzský CAC 40 0,81 % a německý DAX 0,64 %. Regionální STOXX Europe 600 přidal 0,76 %, většina jeho sektorů uzavřela v plusu. Indexy vedl výše sektor zdravotní péče, akcie firem Shire a AstraZeneca prudce posílily poté, co americká společnost Pfizer ustoupila od plánů na akvizici irské společnosti Allergan. Oživení cen ropy ve středu podpořilo ropný sektor, naproti tomu akcie francouzské Air France-KLM se propadly o více než 3 % poté, co generální ředitel Alexandre de Juniac oznámil, že opustí svou funkci. Náladu na trzích podpořila i čínská makrodata, která ukázala na silnější pozici čínského sektoru služeb. Index nákupních manažerů v sektoru služeb podle průzkumu agentury Markit a Caixin vzrostl v březnu na 52,2 bodu z únorových 51,2 bodu.

Akcie pohledem technické analýzy: Americkému býkovi dochází dech, v Evropě nelze vyloučit pokles klíčového benchmarku

Speciál IW: Záporné sazby a jejich dopady na vaše úspory

3. Pražská burza ve středu neudržela zisky a v závěru spadla do červených čísel

Index PX ve středu odepsal 0,58 % na 884,39 bodu. Burzu stáhly především akcie Komerční banky a skupiny ČEZ. Komerční banka dosáhla největšího zobchodovaného objemu a odepsala přes 3 %, skupina ČEZ byla druhým "nejobjemnějším" titulem a ztratila bezmála 2 %. Třetí největší zobchodovaný objem si připsala Erste Group Bank, jejíž akcie naopak zpevnily o 1,26 %, a v závěsu za ní se co do objemu umístila telekomunikační O2 C.R., která přidala 0,2 %. Významnější objem zaznamenaly také tabáková Philip Morris ČR, jejíž cenné papíry zpevnily o půl procenta, pojišťovna VIG, která připsala 0,2 %, a Unipetrol, jehož cenné papíry zhodnotily o 2,8 %. Kyperská firma Paulinino Limited, prostřednictvím které česko-slovenská finanční skupina J&T ovládá více než pětinu akcií petrochemického holdingu Unipetrol, žádá podle Hospodářských novin po Unipetrolu vyplacení dividendy nejméně 12 Kč na akcii. Zástupce Paulinino Limited Pavel Muchna uvedl, že ani dividenda v dvojnásobné výši uvedené částky by neohrozila stabilitu Unipetrolu.

ČS: Dubnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Ve čtvrtek čeká investory francouzská obchodní bilance, španělská a česká průmyslová výroba a dále české maloobchodní tržby a stavební výroba. Spojené státy odpoledne přidají jako každý týden počet nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a večer budou zveřejněny také spotřebitelské úvěry. Kromě toho budou investoři v Evropě dopoledne vyhlížet zveřejnění zápisu z březnového zasedání ECB, které je naplánované na 13.30 SELČ, a večer je čeká ještě panelová diskuze současné šéfky Fedu Janet Yellenové s bývalými guvernéry Fedu Benem Bernankem, Alanem Greenspanem a Paulem Volckerem. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Premiér Islandu nechce rezignovat, úřadu se chce vzdát jen na čas

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson v prohlášení uvedl, že nerezignoval, ale pouze navrhl, že dočasně předá vládní funkci místopředsedovi své Pokrokové strany. Strana přitom předtím oznámila jeho demisi. Gunnlaugsson se stal terčem kritiky v souvislosti s kauzou takzvaných Panama Papers, jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý premiér zatajil miliony dolarů.

6. Glencore prodává podíl v zemědělské divizi za 2,5 miliardy USD

Těžařská společnost Glencore se dohodla na prodeji dvoupětinového podílu ve své divizi zemědělských výrobků kanadské investiční společnosti Canada Pension Plan Investment Board za 2,5 miliardy dolarů. Výtěžek z prodeje Glencore použije na snížení svého dluhu, který patří podle analytiků k největším v odvětví.

7. Pfizer zrušil plánovanou fúzi s Allerganem

Americká farmaceutická firma Pfizer zrušila plánované převzetí konkurenční irské společnosti Allergan za zhruba 160 miliard USD poté, co Washington ohlásil nové kroky proti vyhýbání se firem vysokému zdanění v USA. Fúze měla vytvořit největšího výrobce léků na světě. Pfizeru měla zároveň umožnit snížení daňové zátěže přesunem daňového sídla do Irska.

8. Světová banka kvůli cenám ropy zhoršila výhled HDP Ruska

Světová banka zhoršila výhled vývoje ruské ekonomiky v letošním a příštím roce kvůli nižším globálním cenám ropy. V letošním roce má hrubý domácí produkt Ruska klesnout o 1,9 % a příští rok vzrůst o 1,1 %. V prosinci banka čekala letos snížení HDP o 0,7 % a v roce 2017 zvýšení o 1,3 %.

9. Nokia propustí ve Finsku 1 300 zaměstnanců

Nokia plánuje propustit ve Finsku po převzetí francouzského výrobce telekomunikačních zařízení Alcatel-Lucent zhruba 1 300 zaměstnanců. Oznámila to firma ve středečním prohlášení. V současnosti má Nokia ve Finsku 6 850 zaměstnanců a celosvětově zhruba 104 000.

10. Cameron řekl, že nebude těžit z majetku v daňových rájích

Britský premiér David Cameron, jeho manželka ani děti nebudou mít v budoucnu prospěch z majetku v offshoreových firmách. Uvedl to ve středu premiérův mluvčí. Cameron již v úterý prohlásil, že žádné akcie ani majetek ve firmách v daňových rájích v současnosti nevlastní. Ve středu ale čelil dalším otázkám ohledně kauzy Panama Papers, v nichž se objevilo jméno jeho zesnulého otce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaká je nejlepší práce na světě?

Na Flindersově ostrově severně od Tasmánie se naskytla zajímavá pracovní příležitost. Je zapotřebí někdo, kdo se bude starat o opuštěné mládě vombata jménem Derek a bude se s ním pravidelně mazlit. Derek byl nalezen v kapse matky, kterou přejelo auto, a následujícím videem, na němž po pláži pronásleduje fotografa Seana Scotta, si získal takovou popularitu, že se tasmánská turistická kancelář rozhodla vypsat soutěž o pozici "hlavního mazliče vombata". Do soutěže se může přihlásit jakýkoliv obyvatel Austrálie starší 18 let, který musí napsat, proč je zrovna on tím nejlepším kandidátem. Jedná se sice jen o krátkodobou a neplacenou brigádu, ale komu by to při pohledu na Dereka vadilo?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat