Co musíte ráno vědět (7. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a USA, jak Mario Draghi vidí další směřování měnové politiky ECB a jak Čína během pár let ovládla svět? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek díky 2% rally podpořené silnými daty z trhu práce dostaly do mírného týdenního zisku

Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci mírným růstem a během celého dne zisky navyšovaly. Podpořila je zejména velmi slušná data z trhu práce, podle kterých v listopadu ekonomika USA vytvořila více než 200 tisíc pracovních míst. Současně byla výše revidována data za říjen. Dolů ale zamířily akcie těžařů a energetických firem poté, co ropný kartel OPEC rozhodl, že bude pokračovat v silné těžbě černého zlata navzdory propadu jeho cen způsobenému převisem nabídky nad poptávkou. Index Dow vyskočil o 2,12 % na 17 847,63 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 2,05 % na 2 091,69 bodu a Nasdaq Composite připsal 2,08 % na 5 142,27 bodu. Index volatlity VIX spadl o 18,22 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,271 %. V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, technologickému a finančnímu odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží, pod nulou skončil energetický sektor. Za celý uplynulý týden Dow zpevnil o 0,28 %, S&P 500 vzrostl o 0,08 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,29 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Díky silnému pátku další zelená nula, investoři věří v letošní zvýšení sazeb v USA

Trh s IPO jako signál konce býka?

2. Evropské akcie v pátek klesly, a potvrdily tak ztrátový týden

Evropské akcie v pátek zlevnily. Odpoledne dolehla zejména na podniky ze sektoru těžby a energetiky zpráva, že ropný kartel OPEC nehodlá snížit těžbu černého zlata. Investoři také sledovali zprávu z amerického trhu práce. V červených číslech akcie skončily i v týdenním horizontu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,59 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,33 % a německý DAX odevzdal 0,34 %. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,41 % na 370,59 bodu. Rozhodnutí OPEC pokračovat v silné těžbě ropy srazilo například akcie Glencore nebo Anglo American. Výrazně v mínusu uzavřely i cenné papíry Seadrill, Subsea 7 nebo Tullow Oil. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 2,29 %, CAC 40 klesl o 4,08 % a DAX odepsal 4,8 %. Západoevropský STOXX Europe 600 od pondělí do pátku ztratil 3,41 %.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden odepsala takřka tři procenta

Index PX v pátek klesl o 0,08 % na 950,48 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhla Komerční banka, jejíž akcie přidaly 0,02 % na 5 000 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie energetické skupiny ČEZ, které ale odepsaly 2,45 % na 454,50 Kč. Ministr financí Andrej Babiš v pátek řekl, že musí dojít k vyšetření příčin odstávek jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Třetím "nejobjemnějším" titulem byla rakouská bankovní skupina Erste, jejíž akcie připsaly 1,37 % na 768 korun. Akcie Kofoly ČeskoSlovensko třetí den na burze zlevnily o 1,86 %, a dostaly se tak pod upisovací cenu 510 Kč na 502,50 Kč. Přes dvě procenta odevzdaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a mírně v mínusu skončily i akcie správce telekomunikační infrastruktury CETIN, likérky Stock Spirits a pojišťovny VIG. Přes dvě procenta naopak připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a mediální firmy CME. O více než tři procenta vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna a přes procento zdražily akcie petrochemické firmy Unipetrol, která zveřejnila meziměsíčně vyšší modelové marže za listopad. Rovněž o více než procento zdražily i akcie Pivovary Lobkowicz Group. Většinový vlastník skupiny, společnost Lapasan, nabízí minoritním akcionářům odkup akcií za 208 korun za kus. Závaznost povinné nabídky odkupu akcií pivovaru končí 15. ledna 2016. Nabídka byla zveřejněna v pátečních Hospodářských novinách.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V noci na pondělí vystoupí s projevem šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda, dopoledne vyjdou v Německu statistika průmyslové výroby, ve Spojeném království index cen domů banky Halifax, v eurozóně index důvěry investorů od společnosti Sentix a v ČR zprávy o stavební a průmyslové výrobě a výsledek mezinárodního obchodu. V USA bude odpoledne zveřejněn index podmínek na trhu práce, promluví šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky zveřejní H&R Block. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v listopadu vytvořila 211 tisíc pracovních míst, pravděpodobnost růstu sazeb Fedu se zvyšuje

Americká ekonomika v listopadu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 211 tisíc. Míra nezaměstnanosti v listopadu zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Data zvyšují pravděpodobnost, že Fed za dva týdny poprvé za více než devět let posune úrokové sazby výše. V říjnu ekonomika USA vytvořila 298 tisíc pracovních míst, původní údaj 271 tisíc tak byl revidován výrazně výše nad odhad 184 tisíc. Více než 200 tisíc pracovních míst v USA v říjnu a listopadu vzniklo poté, co naopak v srpnu a září tvorba míst zklamala, když vzniklo jen 153 tisíc, respektive 145 tisíc pozic. Říjnový údaj je po revizi nejlepší od ledna. Soukromý sektor v listopadu podle vládních údajů vytvořil 197 tisíc míst (odhad: 190 tisíc), ve vládním sektoru jich vzniklo 14 tisíc.

6. OPEC neustoupí. Ropný kartel rozhodl, že bude pokračovat v silné těžbě černého zlata

Organizace zemí vyvážejících ropu na svém prosincovém zasedání ve Vídni rozhodla, že těžbu černého zlata nesníží. Podle prezidenta kartelu hodlá OPEC pokračovat v těžbě kolem 31,5 milionu barelů denně. Objem těžby navíc nezahrnuje surovinu z Indonésie, která se do kartelu OPEC vrátila po téměř 7leté pauze. V listopadu těžba ropy v rámci kartelu podle průzkumu agentury Reuters činila 31,77 milionu barelů denně, a zvýšila se tak z říjnových 31,64 milionu.

7. Energetický úřad podporu nevypíše, dokud dotace neschválí EU

Energetický regulační úřad podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Podle ní takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v ČR. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun.

8. USA podle Ruska odmítly poskytnout záruky za ukrajinské dluhopisy

Spojené státy oficiálně odmítly poskytnout Rusku záruky za ukrajinské závazky. Informovaly o tom v sobotu ruské agentury s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů, které má splatit 20. prosince. Moskva v polovině listopadu uvedla, že je ochotna přistoupit na rozložení splátek do tří let, pokud se za ně západ zaručí.

9. Draghi: ECB může v případě nutnosti učinit další podpůrné kroky

Evropská centrální banka je přesvědčena, že její nejnovější opatření na podporu hospodářského růstu a inflace v eurozóně jí umožní dosáhnout vytčeného inflačního cíle bez zbytečně velkého prodlení. Pokud to ale bude potřeba, je připravena podniknout další podpůrné kroky, prohlásil v pátek šéf ECB Mario Draghi. "Mohu tudíž s důvěrou prohlásit, [...] že návrat míry inflace na 2 % zajistíme bez zbytečně velkého prodlení, protože v současné době rozvíjíme nástroje, o kterých se domníváme, že toho dosáhnou, a protože naše nástroje v každém případě můžeme dále rozvíjet, pokud se to ukáže být nezbytné," řekl Draghi během projevu v New Yorku.

10. Německo vyzývá Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat islamisty

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. Německá vláda přitom ještě ve čtvrtek kritizovala Spolkovou zpravodajskou službu (BND) za její varování ohledně destabilizační role Saúdské Arábie v arabském světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čína si podmaňuje svět

Růst čínské ekonomiky v posledních 30 letech byl bezprecedentní. Ani současné meziroční tempo růstu kolem 7 % není vůbec špatné, přesto mnoho analytiků před expozicí vůči Číně varuje. Masivní nástup čínského hospodářství ilustrují i následující dvě mapy z dílny Deutsche Bank, které zobrazují, které země jsou exportně více orientované na Čínu a které na USA.

Na první mapě z roku 2005 je ještě patrná dominance USA.

Na mapě z roku 2014 již ale červenou barvu nelze přehlédnout. Výpočty přitom berou v potaz pouze zboží, pro které jsou USA i Čína cílovou destinací, vyloučeny z kalkulací byly reexporty.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat