Co musíte ráno vědět (7. srpna)

Jak si v úterý vedly burzy v Evropě i Spojených státech, proč se nevyplatí těžit v Zimbabwe a jaká prasata se prohánějí po čínských dálnicích? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zrychlily sestup z pátečních rekordů

Americké akciové trhy v úterý zrychlily pondělní pokles a pokračovaly v sestupu z rekordů, na nichž se ocitly na konci minulého týdne. Investoři zatím nemají důvod pokračovat v nákupech a vybírají zisky z předchozí, téměř měsíční rally.

Dow uzavřel se ztrátou 0,60 %, širší S&P 500 oslabil o 0,57 % a technologický Nasdaq odepsal 0,74 %.

Po závěru trhů své finanční výsledky zveřejnily společnosti First Solar nebo Walt Disney. Výrobce solárních panelů First Solar vykázal za druhé čtvrtletí čistý zisk na akcii 0,37 USD (loni 1,27 USD, odhad 0,52 USD). Mediální a zábavní společnost Walt Disney dosáhla ve druhém čtvrtletí čistého zisku na akcii 1,01 USD (loni 1,01 USD, odhad 1,02 USD).

"Trh je mimořádně klidný. Investoři jen opatrně čekají na příští katalyzátor," řekl agentuře Reuters Jack Ablin z chicagské společnosti BMO Private Bank. Podle něj stále přetrvává optimistická nálada, takže se investoři akcií nijak zvlášť nezbavují.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Idylka pokračuje, býci směle zdolali metu 1 700 bodů indexu S&P 500

Americké akcie překonávají jeden rekord za druhým. Je to začátek konce?

2. Evropské akcie oslabily

Evropské akcie v úterý odepisovaly poté, co zhoršené výhledy zisků společností jako Salzgitter a Lanxess převážily dobré výsledky jiných firem. Britský FTSE 100 odepsal 0,23 %, francouzský CAC 40 0,43 % a německý DAX 1,17 %. Dařilo se technologickým a farmaceutickým firmám a potravinářskému sektoru, ztrácely naopak pojišťovny, síťové odvětví a sektor základních materiálů.

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky

Pražská burza v úterý posilovala. Index PX si připsal 0,20 %. Nejvíce se dařilo akciím Komerční banky (+1,41 %), CETV (+1,32 %) a Telefóniky C.R. (+1,29 %). Ztrácely naopak ČEZ (-1,09 %) a NWR (-0,85 %).

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

Průmysl zklamal, stavebnictví dál klesá. Bude však lépe

4. Očekávané události

Další dva představitelé Fedu - Charles Plosser a Sandra Pianalto - přednesou svou řeč. Mimo to Spojené státy zveřejní index žádostí o hypotéky. Po úterních výsledcích průmyslové výroby ve Spojeném království a Itálii zveřejní ve středu stejná čísla Německo. Pokračuje také výsledková sezóna. Výsledky hospodaření odhalí například ING nebo Time Warner. Očekávané středeční výsledky najdete ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Grémium ČSSD se jednomyslně shodlo na podpoře Rusnokovy vlády. Dále trvá na předčasných volbách

Nejužší vedení sociální demokracie svým poslancům jednomyslně doporučilo, aby ve středu vyjádřili důvěru vládě Jiřího Rusnoka. Mohla by se tím prý otevřít cesta k předčasným volbám. S návrhem přišel předseda strany Bohuslav Sobotka, který přitom úřednický kabinet dosud odmítal podpořit a opakovaně jej kritizoval. Rusnok tak vedle 11 hlasů Věcí veřejných může velice pravděpodobně počítat i s 54 hlasy ČSSD.

6. Zakladatel Amazonu Bezos koupil list The Washington Post

Americký mediální dům The Washington Post Company prodal svůj vlajkový list The Washington Post zakladateli internetového obchodu Amazon Jeffu Bezosovi. Informoval o tom list The Washington Post s tím, že Bezos za deník a přidružené tiskoviny zaplatí 250 milionů dolarů.

Další geniální nákup Warrena Buffetta: Na akciích The Washington Post má návratnost 9 000 %

7. Sony zamítla plán na rozdělení společnosti. Daniel Loeb je "zklamaný"

Japonský výrobce elektroniky Sony odmítl návrh jednoho z akcionářů, hedgeového fondu Third Point, aby prodal část své zábavní divize. Akcie společnosti na zprávu zareagovaly poklesem až o pět procent.

8. Ještě jsme nevyčerpali všechnu munici, tvrdí člen Výkonné rady ECB

Prohlášení ECB o tom, že zachová nízké úrokové sazby "delší dobu", zahrnuje i možnost jejich dalšího snížení. Řekl to člen Výkonné rady ECB Peter Praet. Bance podle něj ještě "munice nedošla". Mario Draghi minulý týden zanechal trhy v nejistotě ohledně dalšího snižování sazeb, Praet ale zdůrazňuje, že je tento scénář stále ve hře.

9. Mugabe chce změnit Zimbabwe pomocí přesunu bohatství na obyvatele

Akciový trh v Zimbabwe druhý den v řadě výrazně ztrácel poté, co v prezidentských volbách znovu zvítězil Robert Mugabe, čímž prodloužil svou dosud 33letou vládu v zemi. Mugabe plánuje změnit život obyvatel tím, že bude lépe distribuovat bohatství. Zahraniční investoři se obávají, že v jeho plánu budou figurovat jako nedobrovolní mecenáši. Vláda chce totiž přinutit těžařské firmy, aby postoupily 51% podíl rodilým Zimbabwanům černé pleti.

10. MMF přivítal uvolnění německé fiskální politiky

Mezinárodní měnový fond v úterý ocenil Německo za mírné uvolnění rozpočtové politiky, které podpoří domácí poptávku, hlavní motor růstu největší evropské ekonomiky. Přivítal také, že Berlín přestal být přehnaně ambiciózní v odbourávání schodků veřejných financí. Ve své výroční zprávě o Německu fond potvrdil svůj dosavadní odhad, podle něhož největší evropská ekonomika letos poroste o 0,3 % a příští rok zrychlí růst na 1,3 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Uprchlá selata zaměstnala čínskou dopravní policii

Čínští dopravní policisté se slavné Kobře 11 nepodobají ani zdaleka. Poslední zásah jednotky totiž místo honu na nebezpečné řidiče zahrnoval lov obyčejných prasat. Vyděšená selata utekla z převráceného kamionu, který na dálnici havaroval, a policistům se je podařilo odchytit až ve chvíli, kdy zcela vyčerpaná sama vyhledala stín pod kamionem.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat