25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Jak zahájily týden akcie v Evropě i Spojených státech, co doporučují analytici z Goldman Sachs a jak se řídí letový provoz v Barceloně? To vše musíte ráno vědět.
Při absenci zásadních makrodat investoři v USA nechali hlavní indexy mírně klesnout ze čtvrtečních maxim. V týdnu začíná výsledková sezóna za druhý kvartál, která má ukázat, zda se ekonomice ve druhém kvartálu pod tuhé zimě opravdu začalo dařit výrazně lépe. Vyjde také zápis z posledního jednání FOMC a veřejně vystoupí řada představitelů Fedu. Index Dow odevzdal nakonec 0,26 % na 17 024,14 bodu, S&P 500 ztratil 0,39 % na 1 977,65 bodu a Nasdaq odepsal nejvíce, konkrétně 0,77 % na 4 451,53 bodu. Navzdory celkem mírnému poklesu skončily v záporu všechny hlavní sektory indexu S&P 500, relativně nejlépe si z firemních odvětví vedly síťové služby, technologie a necyklické spotřebitelské zboží, nejhůře dopadly energetika, zdravotní péče a základní materiály. Index volatility VIX posílil o více než 10 % na 11,4 bodu. Výnosy 10letých amerických státních dluhopisů klesly o dva bazické body na 2,62 %. "Aktivita na trhu byla velice podprůměrná. Indexy ztratily v podstatě bez konkrétních zpráv, o kterých by stálo za to hovořit," uvedl Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott.
Toto je jedna z aktuálně nejlevnějších investic. Uklidní i vaše portfolio?
BTFATH aneb Nakupuj, až zčernáš!
Evropské akcie v pondělí uzavřely v červených číslech, investoři sbírali zisky po rally z předchozího týdne, která byla nejsilnější od března. Britský FTSE 100 odepsal 0,62 %, francouzský CAC 40 1,41 % a německý DAX 1,03 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel téměř procento a všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Kolem půl procenta odevzdala odvětví zdravotní péče, technologií a telekomunikací, přes 1,3 % naopak ztrácely sektor stavebnictví, automobilky a ropné společnosti.
18 znamení blížící se katastrofy na trzích
Index PX v pondělí odepsal 0,70 % na 951,92 bodu. Burzu tlačily dolů především bankovní tituly. Erste Group Bank ztrácela přes 2,7 % a Komerční banka 0,72 %. Nedařilo se však ani akciím ČEZ, které oslabily o 0,28 % a dále pokračuje propad ceny akcií NWR, byť v pondělí jen o procento. Dařilo se naopak Fortuně, jejíž cenné papíry zpevnily o 0,73 % poté, co generální ředitel Fortuny Radim Haluza prohlásil, že očekává, že výsledky za první pololetí budou zejména díky olympijským hrám a fotbalovému šampionátu výrazně lepší než loni.
Mládek v ČT: Pokud by OKD byla na prodej, stát by zvážil odkup
Spojené státy v úterý zveřejní ukazatel volných pracovních míst JOLT za květen (duben: 4,45 milionu) a s projevem vystoupí člen Fedu Narayana Kocherlakota. Evropa bude na makrodata bohatší - Spojené království zveřejní index cen domů (odhad červen meziměsíčně: -0,3 %, květen: +3,9 %) a průmyslovou výrobu (odhad květen meziměsíčně: +0,3 %, meziročně: +3,2 %, duben meziměsíčně: +0,4 %, meziročně: +3 %) a Německo odhalí obchodní bilanci (odhad květen: +16,3 miliardy EUR, duben: +17,4 miliardy EUR). Ministerstvo práce a sociálních věcí vydá zprávu o celkové míře nezaměstnanosti v České republice (odhad červen: 7,4 %, květen: 7,5 %). Po konci obchodování v USA zahájí výsledkovou sezónu čísla od výrobce hliníku Alcoa. Vše podstatné, co se děje v celém týdnu, najdete v našem burzovním kalendáři. Očekávané výsledky amerických firem najdete ZDE.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Po zpevnění o 138 % mezi lety 1999 a 2000, které táhla investiční bublina, jež nafoukla Nasdaq na rekordní hodnotu 5 132 bodů v březnu 2000, index ztratil 79 % a spadl na rekordní dno 1 108 bodů v říjnu 2002. Po internetové bublině se zdálo, že už nikdy na maximum z března 2000 nedosáhne. Nyní je však jen 12,5 % pod ním.
Goldman Sachs vydala minulý týden svou čtvrtletní zprávu, v níž analytický tým vedený Davidem Kostinem poukazuje například na to, že v první polovině roku si akcie vedly lépe než dluhopisy a podílové i hedgeové fondy zaostávaly za indexem S&P 500. Pro druhou polovinu roku Goldman Sachs doporučuje všímat si více sektorů spotřebního zbytného zboží, průmyslu a technologií.
Ruská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí ve slabém růstu. Hrubý domácí produkt stoupl v meziročním srovnání o 1,2 % a za celé první pololetí se zvýšil pouze o 1,1 %. Uvedl to v pondělí ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev, jehož citovala agentura RIA Novosti.
Egyptský parlament rozhodl o prudkém navýšení daně z pohonných hmot, cigaret a alkoholu. Panují obavy z rychlého růstu cen veškerého spotřebního zboží, a proto v pondělí egyptská armáda oznámila, že bude pomocí autobusů rozvážet a prodávat levnější potraviny.
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než na začátku roku, stále však budou nutná další umírněná opatření na její podporu. Na pondělní společné tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Merkelová pokračuje v návštěvě Číny.
Zemřel čelný představitel demokratizačních reforem v Sovětském svazu a bývalý gruzínský prezident Eduard Ševarnadze. Podle agentury Reuters to oznámila ruská rozhlasová stanice Echo Moskvy a o něco později to potvrdila i Ševarnadzeho tajemnice Marina Davitašviliová. Někdejšímu ministrovi zahraničí SSSR v dobách vlády Michaila Gorbačova bylo 86 let.
V Barceloně se téměř srazila dvě letadla
Na letišti v Barceloně se téměř srazila dvě letadla. Piloti přistávajícího Boeingu 767-300 z Moskvy však na poslední chvíli katastrofu odvrátili.