Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak první květnový týden zakončily trhy v Evropě a USA, na co se mohou těšit akcionáři Unipetrolu a jako to vypadá, když se do přípravy steaku pustí polobůh Chuck Norris? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se v pátek oklepaly z úvodního poklesu a nakonec zpevnily, týdenní výsledek již ale páteční seance nezachránila

Americké akcie v první polovině páteční seance oslabovaly, nakonec ale mírně zpevnily. Investoři během dne dospěli k závěru, že slabší údaje z amerického trhu práce nejsou až tak velkým zklamáním, jak si zprvu mysleli. Dow v pátek posílil o 0,45 % na 17 740,63 bodu, širší S&P 500 přidal 0,32 % na 2 057,14 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,4 % na 4 736,15 bodu. Index volatility VIX se snížil o 7,35 % na 14,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 1,777 %. V plusu skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů a odvětví necyklického spotřebního zboží, pod nulou skončily sektor zdravotní péče, odvětví veřejných služeb a energetický sektor. Investoři nejen v USA již od rána netrpělivě čekali na zprávu z amerického trhu práce, která vyšla ve 14.30 SELČ. Příliš je ale nenadchla. Americká ekonomika podle zveřejněných dat v dubnu vytvořila pouze 160 tisíc pracovních míst, trh vyhlížel přírůstek 200 tisíc míst. Březnový údaj byl navíc revidován na 208 tisíc z 215 tisíc a údaj za únor byl snížen na 233 tisíc z 245 tisíc. Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 5 %, ačkoli se čekal pokles na 4,9 %. Za celý týden Dow odepsal 0,19 %, S&P 500 klesl o 0,4 % a Nasdaq Composite přišel o 0,82 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný pokles indexu S&P 500 zatím paniku nevyvolává, maxima se ale vzdalují

Chcete v květnu prodávat? Dejte si pozor na tyto akcie

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, za celý týden výrazně klesly

Většina sektorů celoevropského indexu STOXX Europe 600 byla v závěru pátečního obchodování v mínusu, ačkoli index většinu denních ztrát smazal. Indexy burz v Londýně a Frankfurtu skončily mírně v plusu, index pařížské burzy naopak mírně klesl. FTSE 100 přidal 0,14 % a DAX posílil o 0,18 %, CAC 40 odepsal 0,42 % a STOXX Europe 600 klesl o 0,36 %. Akcie oceláren ArcelorMittal v pátek poklesly o 1,2 %, akcie aerolinek easyJet si naopak připsaly 1,6 % a akcie italské banky Monte dei Paschi di Siena poskočily o 2,4 %, když její ohlášené čtvrtletní výsledky předčily očekávání analytiků. Od pondělí do pátku britský FTSE 100 odepsal 2,93 %, německý DAX přišel o 1,68 %, francouzský CAC 40 oslabil o 2,89 % a regionální STOXX Europe 600 ztratil 2,87 %.

Spojené království: Recese je daleko, a tak na ni nejsme připraveni

Société Générale: Čas na nákup evropských bankovních akcií je tady!

3. Pražská burza se v pátek propadla o více než 2 %, za celý týden ztratila přes 5 %

Pražská burza se v pátek po čtvrteční stagnaci vrátila k poklesu, index PX se propadl o 2,15 % na 867,79 bodu. Zlevnily akcie zavedených bank i energetické společnosti ČEZ, cenné papíry telekomunikační firmy O2 ztratily více než 8,5 %. Akcie burzovního nováčka MONETA Money Bank naopak vzrostly o 0,07 % a pražská burza díky nim zaznamenala největší letošní objem obchodů. "Událostí dne i celého týdne byl vstup Monety na pražský trh. Burza díky němu v pátek zaznamenala nejvyšší letošní objem obchodování a druhý nejvyšší od konce listopadu 2012, kdy zavedla obchodní systém Xetra. Upisovací cena akcií Monety byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 milionů kusů akcií, tedy zhruba 5,5 % celkového množství cenných papírů společnosti. Moneta zakončila svůj první den na úrovni 68,05 Kč," shrnuje debut titulu na burze analytik J&T Banky Milan Vaníček. Na pátečním poklesu burzovního indexu o víc než dvě procenta se výrazně podepsal propad akcií O2 C.R. o 8,51 % na 215 korun. Vysvětlením může být podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera přesun části investorů od akcií O2 k cenným papírům Monety. Cenné papíry Erste Group Bank spadly o 2,66 % na 630 korun a Komerční banka klesla o 1,04 % na 4 576 Kč. Rovněž tyto poklesy může mít na svědomí nový konkurent na burze. Cenné papíry ČEZ odepsaly 1,79 % na 440 korun. Za celý uplynulý týden index PX ztratil 5,3 %. Nejvíce oslabily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Žádné akcie v týdnu nerostly, jen Kofola zůstala beze změny.

Věříte ČNB, že se po ukončení kurzového závazku trh nezblázní? Vydělejte na tom!

Tip na certifikát: Sázka na dividendy a pasivní příjem dvakrát za rok

4. Očekávané události

V noci na pondělí bude v Japonsku zveřejněn zápis z posledního zasedání tamní centrální banky, na kterém Bank of Japan překvapivě nepředstavila další opatření na podporu ekonomické expanze a růstu inflace, a Čína přidá údaje o devizových rezervách. V Evropě budou investoři dopoledne sledovat německé podnikové objednávky, britský index cen domů od banky Halifax, index investorské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix a dále zprávy o české nezaměstnanosti, průmyslové a stavební výrobě a obchodní bilanci. V USA odpoledne vyjde index podmínek na trhu práce a s projevem vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans. Kromě toho se ještě bude konat mimořádné zasedání takzvané euroskupiny, na kterém by ministři financí eurozóny měli dokončit revizi řeckého záchranného programu, jenž je podmínkou pro uvolnění dalších úvěrů pro Atény, a hospodářskými výsledky se pochlubí v USA například Tyson Foods, Hertz Global Holdings nebo SolarCity a v Evropě mimo jiné Enel. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Unipetrol se chce vrátit k vyplácení dividendy. Valné hromadě navrhne 5,52 Kč na akcii

Petrochemická společnost Unipetrol oznámila, že se její představenstvo rozhodlo valné hromadě navrhnout výplatu dividendy ze zisku z roku 2015, a to ve výši 5,52 Kč na akcii. Celkem jde o miliardu korun. Dividendu společnost naposledy vyplatila za rok 2007. Rozhodný den pro uplatnění práva na dividendu je shodný s rozhodným dnem pro účast na valné hromadě, což je sedmý kalendářní den předcházející dni konání valné hromady. "Oznámený návrh představuje dividendový výnos necelá 3 % vzhledem k aktuální ceně, což je ve srovnání se sektorem podprůměr," poznamenal analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

6. Saúdskoarabský král odvolal dlouholetého ministra pro ropu Nuajmího

Saúdskoarabský král Salmán v sobotu odvolal ministra ropného průmyslu a přírodních zdrojů Alího Nuajmího, který v této funkci působil od roku 1995. Jeho úřad v rámci reorganizace celé vlády přejmenoval na ministerstvo energetiky, průmyslu a těžby a do jeho čela jmenoval Chálida Fáliha, uvedla agentura Reuters. Fálih poté v neděli řekl, že Rijád zachová stabilní ropnou politiku a bude nadále maximálně vycházet vstříc poptávce po černém zlatě.

7. Juncker naznačuje jednání o zmírnění řeckého dluhu

Řecko v zásadě dosáhlo cílů reforem požadovaných věřiteli a jeho partneři v eurozóně začnou jednat o možném zmírnění řeckého zadlužení. V rozhovoru s německými listy to podle agentury AFP řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos současně varoval před požadavky dalších škrtů nad rámec opatření obsažených v nyní projednávaném balíčku reforem.

8. ČNB v březnu na devizovém trhu neintervenovala

Česká národní banka v březnu neprovedla žádné intervence na devizovém trhu. Vyplývá to údajů o devizových obchodech ke konci března, které banka zveřejnila v pátek. Režim devizových intervencí centrální banka zahájila v listopadu 2013 s cílem oslabit korunu a následně její kurz držet poblíž hranice 27 EUR/CZK. Od té doby do konce března centrální banka intervenovala za zhruba 520 miliard korun.

9. MMF: Střední a východní Evropa ekonomicky poroste, ale pomaleji než před krizí

Většina zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy bude nadále silně růst. Rusko a další postsovětské země však bude dále trápit recese, ze které se budou dostávat jen pomalu. Uvedl to ve své pravidelné zprávě o výhledu regionu Mezinárodní měnový fond. Průměrné tempo růstu regionu však zůstane pod úrovní před krizí. Může tak trvat delší dobu, než se regionu podaří dohnat vyspělé evropské země. Vyhlídky růstu globální ekonomiky pro středně dlouhé období nejsou příliš příznivé a největší nadějí pro posílení růstu zemí v regionu a rychlejší přibližování životní úrovně k úrovni vyspělých zemí tak jsou strukturální reformy, dodává MMF.

10. Trump chce zvýšit daně bohatým i minimální mzdu

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump hodlá zvýšit daně bohatým lidem a zároveň se nebrání růstu minimální mzdy. Řekl to v nedělním rozhovoru s televizní stanicí NBC. Trump již dříve do svých daňových plánů během kampaně zahrnul úlevy pro střední třídu a chudé. Těmito úpravami však nechce Trump zatížit rozpočet, kompenzovat je chce například efektivnějším výběrem daní či tím, že snížením daňové zátěže pro firmy přiměje k návratu do USA řadu společností registrovaných kvůli nižším odvodům v zahraničí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pohled Chucka Norrise přivádí jeho nepřátele k úžasu. A perfektně griluje steaky

Chuck Norris, muž, který podle těch, kteří setkání s ním přežili, dokáže dvakrát napočítat do nekonečna a objet Zemi na rotopedu, se v nové reklamě na belgické pivo Hoegaarden určené pro ruský trh pustil do přípravy šťavnatého steaku. Problémy mu díky jeho nadpřirozeným schopnostem nedělají krájení zeleniny, čištění ryb, grilování masa ani narážení sudu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat