Co musíte ráno vědět (9. ledna)

Jak zakončily první lednový týden světové trhy, co si myslí prezident Miloš Zeman o členech české vlády a v čem se český byznys snaží napodobit své zahraniční vzory? I to musíte zkraje týdne vědět.

1. Americké akcie v pátek zpevnily, index Dow po datech z trhu práce flirtoval s hladinou 20 000 bodů

Americké akciové indexy vystoupily v závěru týdne na nové rekordy a Dow se dostal těsně pod dosud nepokořenou hladinu 20 000 bodů. Náladu na Wall Street v pátek podpořila především zpráva z amerického trhu práce. Index Dow stoupl o 0,32 % na 19 963,80 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,35 % na nové zavírací maximum 2 276,98 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil se ziskem 0,6 % na rekordních 5 521,06 bodu. Indexy výše posunuly i absolutní maxima, Dow na 19 999,63 bodu, S&P 500 na 2 282,10 bodu a Nasdaq Composite na 5 536,52 bodu. Index volatility VIX se snížil o tři procenta na 11,32 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o osm bazických bodů na 2,419 %. V plusu skončilo všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se zejména technologickému odvětví, průmyslovému sektoru a finančnímu odvětví. Nejmenší zisky si připsaly sektor cyklického spotřebního zboží, odvětví základních materiálů a realitní sektor. Za celý uplynulý týden index Dow posílil o 1,02 %, S&P 500 stoupl o 1,7 % a Nasdaq Composite si připsal 2,56 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Úspěšný start roku vrátil americké akcie na historická maxima, na řadě je výsledková sezóna

Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií

2. Evropské burzy v pátek zakončily obchodování okolo nuly, náladu na trzích v závěru týdne určovala makrodata

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely na nule, aktivita na nich byla utlumená. Investoři vyhodnocovali několik evropských makrodat a také odpolední zprávu o americké nezaměstnanosti. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel v pátek se ztrátou 0,05 % na 365,45 bodu, za celý týden si však polepšil o 1,12 %. Jeho sektory se v pátek na směru neshodly. Britský FTSE 100 si připsal 0,2 % na 7 210,05 bodu (za celý týden +1,92 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,19 % na 4 909,84 bodu (za celý týden +0,97 %) a německý index DAX stoupl o 0,12 % na 11 599,01 bodu (za celý týden +1,03 %). Páteční seance se nesla ve znamení ekonomických dat. Z těch evropských byly nejzajímavější prosincová spotřebitelská důvěra a listopadové maloobchodní tržby v eurozóně. Index spotřebitelské důvěry v prosinci stoupl na -5,1 bodu z -6,1 bodu v listopadu a maloobchodní tržby v listopadu meziročně vzrostly o 2,3 %.

V hledáčku investičního makléře: Airbus sází (nejen) na mladé trhy

3. Pražská burza v pátek zpevnila, dařilo se Komerční bance. V zelených číslech skončil index PX i v týdenním horizontu

Pražská burza zakončila první týden roku 2017 pozitivně, když index PX v pátek stoupl o 0,37 % na 937,52 bodu. V plusu skončila většina titulů, dařilo se hlavně finančním emisím. Objem obchodů byl ale podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Komerční banky, které zdražily o 0,94 % na 899,90 Kč. Další finanční tituly skončily obchodování rovněž v pozitivním pásmu. Za celý týden akcie na pražské burze podle indexu PX zdražily o 1,7 %. Dařilo se akciím pojišťovnické skupiny VIG, slabý týden za sebou mají akcie energetické společnosti ČEZ.

ČEZ a koruna: Proč pohyb EUR/CZK (ne)otřese s výsledky energetického gigantu?

ČNB chce letos ukončit kurzový závazek. Kdy, jak a za kolik?

4. Očekávané události

Japonský trh zůstane v pondělí zavřený kvůli státnímu svátku, dopoledne pak nejvíce zaujmou data z Německa (obchodní bilance, průmyslová výroba), míra nezaměstnanosti bude oznámena za celou eurozónu, Itálii a Českou republiku, v eurozóně vyjde ještě index investorské důvěry Sentix. V USA je naplánováno několik veřejných vystoupení představitelů Fedu a vyjde index podmínek na pracovním trhu, který sestavuje právě centrální banka. Vedle toho vyjdou ještě údaje o spotřebitelských úvěrech. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v prosinci vytvořila 156 tisíc pracovních míst, údaj za listopad byl revidován nad 200 tisíc

Americká ekonomika v prosinci mimo zemědělství vytvořila zhruba 156 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 175 tisíc míst po 204 tisících v listopadu. Míra nezaměstnanosti stoupla z 9letého listopadového minima 4,6 % na 4,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v závěru roku zrychlil na 2,9 %.

6. Zeman: Ministři, kteří už rozdělují rozpočtový přebytek, jsou analfabeti

Prezident Miloš Zeman v neděli označil za ekonomické analfabety ty ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, už začali plánovat, jak s penězi naloží. Hlava státu to řekla v rozhovoru pro Blesk.cz. Přebytkové hospodaření bude podle Zemana velice důležitým faktorem ve prospěch ministra financí Andreje Babiše (ANO) při rozhodování voličů.

7. Účet za rok 2016 podle poradců: Nejvyšší výnosy umožnily loni investorům americké akcie a zlato

Nejvyšší zhodnocení přinesly loni investice do zahraničních akcií, zejména těch amerických. Dobrou investicí se ukázaly být i zlato a stříbro. Výnosy z peněz uložených na termínovaných a spořicích vkladech skončily opět jen lehce nad nulou. Pouze mírné výnosy vesměs zaznamenaly i penzijní fondy a stavební spoření. České akcie spíše zlevnily.

8. Po delší době přichází na trh nový smartphone pod značkou Nokia

Na trh, prozatím jen čínský, přichází první chytrý telefon pod značkou Nokia po téměř třech letech od roku 2014, kdy tato finská společnost prodala svou divizi mobilních telefonů americkému Microsoftu. Oznámila to finská firma HMD Global, která díky nedávné dohodě s Nokií získala výhradní práva na prodej telefonů této značky.

9. Asie se pomalu vrací tam, kam patří aneb Jedna ekonomika vládne všem

Analytici se sice v poslední době dohadují o tom, zda v příštím roce zpomalí růst čínské ekonomiky a jaký to vlastně bude mít efekt na světové trhy, v širším měřítku je to však jen malý zádrhel pro asijský region. Ten se ve třetím tisíciletí dostal do pozice, kdy znovu dominuje světové ekonomice.

10. ČSÚ: Nabídkové ceny bytů v ČR loni meziročně vzrostly o desetinu

Nabídkové ceny bytů v Česku loni meziročně vzrostly průměrně o deset procent, přičemž růst byl podobný v Praze i mimopražských regionech. Oproti roku 2005 jsou byty dražší zhruba o 80 %. Míra inflace se ve stejném období zvýšila o čtvrtinu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Štěstí má konečně své manažery i v českých firmách

České firmy zřizují podle zahraničních vzorů novou pozici - manažera štěstí. Zaměstnavatelé věří, že kromě jistoty pracovního místa, přiměřeného platu či několika dnů volna navíc je pro kvalitní výkon zaměstnanců důležité také prosté štěstí a jejich spokojenost. Do Česka tento trend dorazil v uplynulém roce, zatím se týká přibližně desítek firem, podle odborníků se ale asi bude rozšiřovat.

Managementy největších firem, kterým nezbývá příliš prostoru soustředit se na otázku spokojenosti zaměstnanců, neváhají novou pozici obsadit. Dopřejí tak svým pracovníkům možnost řešit potíže s kompetentní osobou. Manažer štěstí zajišťuje zlepšení interní komunikace, pečuje o nástupní proces a zapracování, ale také připravuje třeba speciální akce pro stmelení kolektivu, stará se o jejich vzdělání či kariérní cestu.

"Ta pozice je dost specifická. Má v sobě něco z personalistiky, psychologie, interní komunikace. Dá se říci, že každá firma má zájem o to, aby měla spokojené zaměstnance. Nemusí na to mít zavedenou speciální pozici, ale i tak se o blaho zaměstnanců stará. Čas ukáže, zda firmy začnou ve větším měřítku zavádět přímo pozici manažera štěstí," řekla ČTK Veronika Žurovcová z České manažerské asociace.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat