Co musíte ráno vědět (9. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly burzy v Evropě i v zámoří, kdo by mohl převzít post Silvia Berlusconiho ve straně Lid svobody a jaký drink si můžete dát s Kieferem Sutherlandem? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek i přes zhoupnutí v první polovině obchodování uzavřely v plusu

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování posilovaly a S&P 500 se dokonce krátce ocitl nad hranicí 1 700 bodů. Vzápětí však začaly zisky odevzdávat a zamířily do mínusu. Nakonec ale mezi investory převládl optimismus a akcie se znovu nadechly k růstu. Dow nakonec posílil o 0,18 %, širší S&P 500 uzavřel se ziskem 0,39 % a technologický Nasdaq zpevnil o 0,41 %.

Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostl o 5 tisíc na 333 tisíc. "Situace na trhu práce se stále zlepšuje," řekl před zveřejněním zprávy Jim O'Sullivan, hlavní ekonom High Frequency Economics. "Poptávka sílí a to podporuje najímání dalších zaměstnanců," dodal.

V hledáčku investorů se ve čtvrtek objevily akcie společností Tesla Motors (+14,34 %) a Groupon (+21,56 %). Obě firmy těžily z čtvrtletních finančních výsledků, které zveřejnily včera po závěru trhů.

Tento akciový indikátor stále funguje nadmíru spolehlivě

Rally na dluh trvá, investoři by měli být o to opatrnější

2. Evropským akciím ve čtvrtek pomohly těžařské firmy

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly díky těžařským společnostem, které podpořily zprávy o lepší bilanci zahraničního obchodu Číny. Britský FTSE 100 připsal 0,28 %, francouzský CAC 40 0,64 % a německý DAX 0,70 %. Nejvíce se dařilo sektoru základních materiálů, bankám a stavebním firmám, odepisovaly naopak potravinářské společnosti.

3. Pražská burza ve čtvrtek výrazně posilovala. Nahoru ji vytáhly bankovní tituly

Akciím na pražské burze se ve čtvrtek dařilo. Index PX připsal 1,61 % především díky výraznému zdražení bankovních titulů. Akcie Erste Group posílily o 3,12 % po zveřejnění zprávy o tom, že banka splatila pomoc z doby globální finanční krize v částce 1,76 miliardy eur, kterou jí v roce 2009 poskytl stát a soukromí investoři. Cenné papíry Komerční banky zpevnily o 3,16 % díky analýze JPMorgan, podle níž čeká banku příští rok rekordní zisk. Přes 2 % připsaly i akcie CETV (+2,07 %) a mírně posílily i cenné papíry ČEZ a NWR (obojí +0,88 %). Ztrácely naopak Unipetrol (-1,12 %) a Philip Morris ČR (-0,90 %).

JPMorgan: Zisk Komerční banky bude v příštím roce rekordní, dividenda poroste

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Spojené státy odhalí velkoobchodní tržby a zásoby, Francie průmyslovou výrobu a Itálie vývoj inflace. Český statistický úřad vydá zprávu o vývoji spotřebitelských cen v červenci a americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) by měla rozhodnout, zda některé mobilní telefony a tablety vyrobené jihokorejskou firmou Samsung Electronics porušují patenty společnosti Apple. Pokračuje také výsledková sezóna. Výsledky hospodaření zveřejní například americký maloobchodní řetězec J.C. Penney. Očekávané páteční výsledky najdete ZDE. Více se dozvíte v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

5. Berlusconiho by mohla v čele strany Lid svobody nahradit jeho dcera

Ačkoli Silvio Berlusconi stále bojuje před italskými soudy o očištění svého jména v několika různých případech, jeho usvědčení z daňového úniku ho politicky znevýhodňuje. Do popředí se tak dostává jeho dcera Marina, která spravuje Berlusconiho obchodní impérium v hodnotě 6,6 miliardy dolarů. Nyní se začíná spekulovat o tom, že by mohla převzít jeho post vůdce středo-pravicové strany PdL.

Přebere po Berlusconim vládu ve straně jeho dcera Marina?

6. OECD: Výhled vyspělého světa se zlepšuje, mladé trhy ztrácejí

Vyhlídky předních průmyslových ekonomik se v červnu dále zlepšily, naopak velké země z kategorie mladých tržních ekonomik dynamiku ztrácely. Vyplývá to ze čtvrtečního měsíčního přehledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

7. Míra nezaměstnanosti v Řecku na novém rekordu 27,6 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu vystoupala na 27,6 % z dubnové úrovně 27 %. Dostala se tak na nový rekord od roku 2006, kdy začali tamní statistici tyto údaje zpracovávat současnou metodikou. Oznámil to ve čtvrtek řecký statistický úřad ELSTAT.

8. Erste Group Bank splatila úvěrovou pomoc z doby finanční krize

Rakouská Erste Group Bank splatila celou pomoc z doby globální finanční krize v částce 1,76 miliardy eur, kterou jí v roce 2009 poskytl stát a soukromí investoři. Krok Erste se všeobecně očekával, protože minulý měsíc získala prodejem akcií asi 660 milionů eur. V roce 2009 jí rakouský stát za akcie bez hlasovacích práv poskytl 1,22 miliardy eur, zbytkem přispěli soukromí investoři. Akcie na pražské burze reagovaly na zprávu růstem o 3,12 %.

9. Schůze k rozpuštění Sněmovny se má konat příští týden

Schůze k rozpuštění Poslanecké sněmovny má být příští týden, přesný termín zatím její vedení nestanovilo. Žádost o svolání schůze chtějí společně podat ČSSD, TOP 09 a KSČM, řekl po jednání vedení dolní komory ČTK a iDnes předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. K žádosti se podle něho případně připojí i Věci veřejné.

10. Hotelový řetězec Hilton se chystá zpět na burzu

Americká společnost Hilton Worldwide, která je provozovatelem sítě hotelů Hilton, chystá návrat na burzu. Její majitel, společnost Blackstone Group, už vybral čtyři banky, které prodej akcií v rámci primární emise (IPO) zorganizují. S odvoláním na nejmenované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Primární nabídka by se mohla uskutečnit v první polovině příštího roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den online ZDE.

Bonus

Dejte si tequilu s Kieferem Sutherlandem a ničeho nelitujte

Výrobce tequily José Cuervo vsadil v reklamní kampani na tvář Kiefera Sutherlanda. Jednoduchá reklama zmiňující všechno, co byste měli mít, vrcholí jednoduchým sloganem "Hlavně nemějte výčitky, mějte příběh". Kolik lidí asi přiměje začít pít tequilu?

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat