Co musíte vědět (3. ledna)

Jaký byl první obchodní den roku 2014 na světových akciových trzích i na pražské burze, jak vnímají stav ekonomiky světové firmy a proč si jedna americká reportérka pro letošní rok přeje hlavně zůstat na nohou? To všechno byste měli hned ráno vědět!

1. Americké akcie zahájily rok 2014 poklesem

Index Dow ve čtvrtek ztratil 0,82 % na 16 441,35 bodu, S&P 500 klesl o 0,89 % na 1 831,98 bodu a Nasdaq odepsal 0,8 % na 4 143,07 bodu. Nejméně ztrácely zdravotnický sektor a firmy z odvětví cyklického spotřebního zboží, nejhůře do letošního obchodování vstoupily energetika a síťové služby. "Trh si nyní dává malou přestávku při hledání nových impulzů," uvedla analytička Anastasia Amorosová ze společnosti JPMorgan Funds. Poklesu cen akcií nezabránily ani příznivé zprávy z trhu práce a ze zpracovatelského sektoru v USA. Údaje ministerstva práce ukázaly, že se počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden opět snížil, aktivita zpracovatelského sektoru naopak minulý měsíc podle organizací Markit a ISM pokračovala v růstu. Stavební výdaje ve Spojených státech v listopadu vzrostly meziměsíčně v souladu s odhady o 1 %.

Výsledková sezóna se blíží a tolik pesimistů v Americe nebylo posledních pět let

2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabovaly

Evropské akcie v prvním obchodním dnu nového roku oslabovaly. Německý DAX klesl o 1,59 %, francouzský CAC 40 oslabil o 1,60 % a britský FTSE 100 odevzdal 0,46 %. Evropský index Euro Stoxx 50 odepsal 1,58 %. Jako jediný v nepatrném plusu zůstal sektor finančních služeb, mezi největší propadlíky se naopak zařadily síťové služby a realitní sektor. Navzdory nepříznivému sentimentu se ve čtvrtek dařilo akciím italské automobilky Fiat, které posílily o 16,4 % poté, co společnost ve středu oznámila, že se s zaměstnaneckým fondem VEBA amerického syndikátu UAW dohodla na odkoupení menšinového podílu v automobilce Chrysler. Fiat za 41,46 % akcií Chrysleru zaplatí 3,65 miliardy USD a stane se jeho jediným vlastníkem.

3. Pražská burza v prvním obchodním dnu nového roku rostla

Pražská burza vstoupila do roku 2014 růstem. Index PX ve čtvrtek posiloval posedmé za sebou, tentokrát o 0,49 % na 993,85 bodu. Nejvíce se dařilo cenným papírům developera Orco (+7,09 %). Z dalších titulů posilovaly akcie NWR (+4,00 %), mediální CETV (+3,14 %) a cenné papíry ČEZ (+1,55 %). Obchodování s akciemi ČEZ mohlo pozitivně ovlivnit vyjádření generálního ředitele firmy Daniela Beneše pro týdeník Ekonom, že by podle něj smlouva s vítězným uchazečem o dostavbu jaderné elektrárny Temelín mohla být podepsána ve druhém čtvrtletí 2015. Z finančních titulů se dařilo Komerční bance, jejíž cenné papíry podražily o 0,43 % na 4 440 korun. Akcie KB pokračují v obratu, který započaly 16. prosince 2013 poté, co klesly na 4 170 korun. V červených číslech uzavřely tři tituly - Erste Group Bank (-0,29 %), VIG (-0,20 %) a Fortuna (-0,17 %).

České akcie by mohly letos mírně posílit, shodují se analytici

4. Očekávané události

V Evropě se investoři v pátek dočkají britského indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a indexu cen domů. Německo přidá vývoj maloobchodních tržeb, meziroční vývoj inflace zveřejní Španělsko, Itálie i celá eurozóna. Spojené státy trhu představí prodeje automobilů za prosinec a institut ISM doplní index aktivity pro oblast New Yorku. Trhy se také připravují na zprávu o stavu amerických zásob ropy a investoři očekávají projevy několika členů Fedu, konkrétně Charlese Plossera, Jeremyho Steina, Jeffreyho Lackera a Bena Bernankeho.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Světové i evropské firmy věří v další růst

Čtvrtek přinesl sérii indexů nákupních manažerů. Čínský index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci klesl na čtyřměsíční minimum 51 bodů (odhad: 51,2 bodu, listopad: 51,4 bodu). Japonský index se zvýšil na 55,2 bodu po 55,1 bodu v listopadu, italský vzrostl na 53,3 bodu z 51,4 bodu a německý na 54,3 bodu z 52,7 bodu. Pokles naopak v Evropě zaznamenaly francouzský PMI, který v prosinci klesl na sedmiměsíční minimum 47 bodů z listopadových 48,4 bodu, a britský index, jenž mírně sestoupil z 33měsíčního listopadového maxima 58,1 bodu na 57,3 bodu. Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v eurozóně vzrostl na 31měsíční maximum 52,7 bodu (flash: 52,7 bodu, listopad: 51,6 bodu), a dokládá tak pokračující ekonomické oživení. Český index podle společnosti HSBC klesl na 54,7 bodu z 55,4 bodu v listopadu.

Ve Spojených státech vzrostl index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v prosinci na 11měsíční maximum 55 bodů z 54,7 bodu v listopadu. Výrobu podpořil silný růst nových objednávek a růst zaměstnanosti na 9měsíční maximum. Institut ISM později doplnil vlastní index nákupních manažerů v průmyslu, který v USA v prosinci klesl v souladu s odhady na 57 bodů z 57,3 bodu v listopadu.

BGA: Růst německé ekonomiky letos zrychlí na 1,5 %

6. Credit Suisse v roce 2014 očekává výrazné oslabení eura

Švýcarská banka Credit Suisse očekává, že jednotná evropská měna v roce 2014 oslabí nejvíce za posledních téměř deset let. Banka se domnívá, že současné úrovně, které odpovídají dvouletým maximům, jsou z pohledu evropské měny neudržitelné. "Do této chvíle jsme euru věřili. Se vstupem do roku 2014 však očekáváme změnu trendu," říká Anezka Christovová z londýnské pobočky Credit Suisse. Banka odhaduje, že letos euro vůči dolaru oslabí přibližně o 10 % na 1,24. Trh podle agentury Bloomberg očekává pokles na 1,28 EUR/USD. "Utahování měnové politiky americkou centrální bankou může v roce 2014 změnit vnímání americké měny," říká měnový stratég z HSBC Daragh Maher.

7. Buffettova Berkshire Hathaway zřejmě v horizontu pěti let poprvé v historii neporazila index S&P 500

Konsorcium Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta zřejmě poprvé po 44 letech nesplnilo závazek, který si Věštec z Omahy v roce 1965 předsevzal. Podle analytiků zaostal růst čistého jmění společnosti za posledních pět let za růstem akciového indexu S&P 500. Ten od konce roku 2008 po započítání dividend investorům vynesl 128 %, akcie Buffettovy Berkshire Hathaway ve stejném období přidaly pouze 80 %. Analytici odhadují, že účetní hodnota Berkshire Hathaway za posledních pět let vzrostla o 83 až 86 % na přibližně 131 tisíc USD na akcii. V okamžiku, kdy Buffett společnost převzal, se její účetní hodnota pohybovala kolem 19 USD na akcii a ročně rostla v průměru o 20 %, index S&P 500, který si Buffett určil jako benchmark, ročně přidával v průměru 9,4 %.

8. Analytik z Wells Fargo snížil doporučení na akcie Applu

Maynard Um, analytik z Wells Fargo, snížil doporučení na akcie Applu na "market perform" z "outperform". Uvedl, že neočekává, že by se předpokládaný růst hrubé marže z prodejů nových mobilních telefonů iPhone 5S výrazněji promítl do tržního ocenění společnosti.

9. Sony prý chce letos začít prodávat telefon s Windows

Softwarový gigant Microsoft by letos mohl získat neobvyklou podporu od svého konkurenta na trhu s chytrými telefony, japonské firmy Sony. Server The Information, který se specializuje na informace z oblasti technologií, s odvoláním na informované zdroje uvedl, že Sony plánuje letos v létě začít prodávat přístroj s operačním systémem Windows Phone od Microsoftu. Sony doposud používala ve svých telefonech systém Android od Googlu. Windows Phone je nyní třetí nejprodávanější na trhu, drží si však velký odstup za systémy iOS od Applu a Android. Podle odhadů je jeho podíl na trhu nyní kolem 3,6 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Brooke Graham se stala na konci roku hvězdou. "Hlavně zůstat na nohou," přeje si pro letošní rok.

Před pár dny se jí podařilo omdlít uprostřed otázky, po chvilce se však probrala a rozhovor dokončila. Z Brooke Graham se na přelomu roku stala větší hvězda sociálních sítí, než plánovala.

Jak přesně to vypadalo?

Její novoroční přání a předsevzetí je proto jasné - hlavně se při živých vstupech udržet na nohou. Český prezident nechť si vezme k srdci, ačkoli Graham si podle dostupných informací před vysíláním s ruským velvyslancem nepřipíjela.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat