20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Jak se na burzách obchodovalo v úterý, co nás dnes čeká a jaký další skandál otřásl církví? To všechno musíte ráno vědět.
Index Dow Jones Industrial Average v samotném závěru obchodování oživil ze ztrát a skončil nepatrným růstem na novém rekordu těsně nad úrovní 14 450 bodů. Širší ukazatele amerického akciového trhu ale sedmidenní sérii růstu zastavily. S&P 500 oslabil o 0,24 % na 1552,48 bodu a zůstává v blízkosti dosavadního rekordu 1565,15 bodu z 9. října 2007, index technologického trhu Nasdaq klesl o 0,32 % na 3242,32 bodu.
Proč neplakat nad rozlitou rally
Proč akcie Applu v pondělí skokově posílily: Že by vyšší iDividenda? Nebo snad iOdkup?
Index PX v úterý spadl o 1,06 % na 1 023,50 bodu. Nejvíce v úterý ztrácely cenné papíry Skupiny ČEZ, které poklesly o 2,15 % na 605,70 Kč za akcii, a cenné papíry Erste Group Bank, které ztratily 2,03 %. Dále po minulý týden oznámených výborných výsledcích oslabily i akcie Fortuny (-0,88 %), NWR o 1,05 % a Pegas Nonwovens o 0,94 % na 525 Kč za akcii. Naopak dobře si vedly cenné papíry developera ORCO, které posílily o 0,5 % na 60,2 Kč za akcii, mírné zisky si připsaly i akcie Philip Morris ČR (+0,26 %) a Telefóniky C.R. (+0,28 %).
Britské akcie udržely mírný zisk (FTSE 100 +0,1 %), pokles nevyvolaly ani překvapivě horší údaje z britského průmyslu. Ztrácel naopak německý index DAX (-0,2 %). Francouzský CAC 40 si připsal 0,1 %. Evropské akcie nepodpořilo ani zahájení obchodování na Wall Street, které bylo v mírném mínusu.
Republikánský návrh rozpočtu počítá se škrty ve výši 4,6 bilionu USD během deseti let nebo například s reformou Medicare a "Obamacare" (Zákon o dostupné zdravotní péči). Bílý dům na jeho návrh reagoval zamítavě s tím, že se v tomto rozpočtu zapomnělo sčítat.
Ryan: Čelíme dluhové krizi, která ubližuje všem
Japonské akcie během středečního obchodování ztratily zhruba půl procenta (index Nikkei 225 klesl na 12 239,66 bodu, tedy o 0,61 %). Nedařilo se ani ostatním burzám s výjimkou korejské, kde například akcie Samsungu poskočily o 2,21 %. V Číně se propadaly akcie developerů poté, co město Šen-čen zakázalo stavebním firmám zvyšovat ceny nových domů. Akcie China Overseas Land & Investment například ztratily 2,7 %.
Euro dostává konkurenci, neočekávanou a svým způsobem ilegální. Tato stále ještě relativně nová měna se nazývá bitcoin. Vzniká na tisících počítačů, decentralizovaně na internetu, a představuje tak určitý druh anarchistických peněz. Skeptici mluví o spekulativní bublině, toto platidlo by přesto mohlo zahájit zcela novou éru. V pondělí zaznamenal bitcoin novou rekordní hodnotu. Na největší německé online burze bitcoin.de kurz dočasně vyskočil na zhruba 37 eur (okolo 950 Kč). Digitální měna tak během čtyř týdnů posílila téměř na dvojnásobek. Její nejnovější růst vyvolaly zprávy, že by brzy měl vzniknout první hedgeový fond pro bitcoiny.
Japonští experti dnes jako první na světě vytěžili plyn z metan hydrátů, zdroje, který bývá nazýván "hořlavým ledem". Japonsko by mohl ochránit před nedostatkem energií. Metanové hydráty, ložiska plynu uzavřená v ledových krystalech, jsou potenciálně obrovským zdrojem energie, jehož světové zásoby by podle různých odhadů mohly až desetinásobně přesahovat známé zásoby fosilních zdrojů na Zemi.
Ve Spojených státech budou zveřejněny maloobchodní tržby, v eurozóně průmyslová výroba. Co dalšího trhy čeká, zjistíte v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky amerických a evropských firem v týdnu od 11. března
Obyvatelé si přejí zachovat status quo a zůstat pod britskou správou. Z 1 517 voličů volilo 1 513 pro Spojené království.
Meziroční míra inflace v Německu klesla v únoru na 1,5 %, což byla nejnižší úroveň od konce roku 2010. Ve srovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,6 %. V lednu meziroční inflace činila 1,7 % a meziměsíčně ceny klesly o půl procenta. Výsledky průmyslové výroby a zpracovatelského průmyslu ve Spojeném království za leden dopadly mnohem hůře, než se čekalo. Průmyslová výroba spadla o 1,2 %, přestože se očekával nárůst o 0,1 %, a výroba ve zpracovatelském průmyslu se propadla o 1,5 %, ačkoli se změna nepředpokládala.
Kardinálové si koupili byty nad saunou pro gaye
Zatímco celý svět napjatě očekává výsledky právě zasedajícího konkláve, církví otřásá další skandál. Zjistilo se totiž, že Vatikán v roce 2008 zakoupil byty v domě, v němž se nachází přední sauna a posilovna pro gaye Europa Multiklub. V budově je ubytován kardinál Ivan Dias, představený Kongregace pro evangelizaci národů odpovědné za misijní činnost, a kromě něj tam bydlí v 18 bytech ještě další kněží. Europa Multiklub však z tohoto sousedství těží, jak se dá – nabízí klientům například "speciální noci" se striptérem v kněžském rouchu.
Nejdelší konkláve v historii. Kardinálové byli o hladu a bez střechy nad hlavou