Co se letos řeší v Jackson Hole na sympóziu centrálních bankéřů

Aktualizováno 15.54 (23. srpna 2013): Světoví centrální bankéři se na konci tohoto týdne sešli v Jackson Hole ve Wyomingu, aby prodiskutovali současný stav ekonomiky. Ben Bernanke se sjezdu neúčastní, čímž porušil 25 let trvající tradici účasti šéfa Fedu. Panel vede jeho možná nástupkyně Janet Yellenová, která však nemá v plánu vystoupit s projevem. Nedorazili ani Mario Draghi a Mark Carney, oba vyslali zástupce. Účastní se naopak šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda.

  • Ve čtvrtek vystoupil v rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg člen Výkonné rady ECB a zároveň šéf rakouské centrální banky Ewald Nowotny. Prohlásil, že nedávný příliv dobrých zpráv z ekonomiky snižuje nutnost dalšího krácení úrokových sazeb, které se již nyní nacházejí na rekordních minimech. "Pro další snížení úrokových sazeb nyní nevidím mnoho argumentů," řekl Nowotny. Zároveň však vyloučil brzké monetární utažení s tím, že "nedávný vývoj nebude mít okamžitý vliv na politiku Evropské centrální banky".

  • Podle Jacoba Frenkela, předsedy správní rady JPMorgan a bývalého dvojnásobného šéfa centrální banky Izraele, je načase začít plánovat omezení nakupování dluhopisů centrálními bankami. QE podle něj dobře posloužilo svému účelu, ale všechno má svůj čas a nyní je čas na to se připravit na plánované omezení tohoto stimulu. Míra nezaměstnanosti na 7,5 % ve Spojených státech ho neznepokojuje, obzvláště když vezme v potaz její strukturu - pouze 3,8 % vysokoškolsky vzdělaných obyvatel je bez práce, mezi středoškoláky je to 11 %. Více než počet nezaměstnaných ho znepokojuje čas, který stráví bez práce. "Přes 40 % nezaměstnaných je bez práce déle než 27 týdnů. To je moc," říká Frenkel, "protože pokud jste mimo trh práce více než 6 měsíců, těžko se vám vrací."

  • Šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart v rozhovoru pro CNBC uvedl, že před zářijovým zasedáním FOMC už mnoho nových údajů nebude a že by s rozhodnutím o omezení nákupu dluhopisů v září za určitých podmínek neměl problém. Ve druhé polovině roku nečeká silné oživení ekonomiky, data tomu podle něj nenasvědčují a růst HDP za celý rok vidí mezi 2 a 2,5 %. "Klíčové je, zda bude současná hladina růstu udržitelná," prohlásil Lockhart. Ohledně míry nezaměstnanosti je však lehce optimistický - domnívá se, že se ji podaří stáhnout pod 7,2 % do konce roku. "Pozornost, která se nyní upírá na budoucího vůdce Fedu, je bezprecedentní," poznamenal Lockhart.

  • Šéf pobočky Fedu v St. Louis James Bullard se do utlumování tempa nákupu dluhopisů nehrne. Růst HDP je podle něj nízký a inflace také. Trh práce je na tom dle jeho názoru lépe než před rokem. Bullard upozornil na to, že před zářijovým zasedáním Fedu trh čeká ještě jedna velká zpráva o nezaměstnanosti, a to za srpen. "Myslím si, že si můžeme dovolit být velmi obezřetní, co se týče rozhodování o QE," prohlásil Bullard.

  • Centrální banky v Evropě, Spojených státech a Japonsku by neměly spěchat s odchodem od mimořádně uvolněné měnové politiky, kterou se snaží podporovat hospodářský růst. Uvedla to v pátek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

  • Centrální banky by měly spolupracovat, aby zabránily nechtěným vedlejším účinkům svého odchodu od měnových stimulačních opatření, v rámci kterých zaplavily svět levnými penězi. Prohlásil to v sobotu na konferenci světových centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole pořádané americkou centrální bankou Jean-Pierre Landau, bývalý náměstek guvernéra francouzské centrální banky.

Centrální banky
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
12. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
12. 6. 2021 6:51
Ekonom: Bitcoin není měna, vnímám jej spíše jako komoditu nebo předmět spekulace
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
11. 6. 2021 12:21
Nacher: České banky jsou v dobré kondici a rostoucí ceny nemovitostí dávají smysl
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 6. 2021 17:01
Zapomenuté miliardy: Představení služby, která může i vám pomoci najít desítky i stovky tisíc korun
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat