ČR: Růst průmyslu v únoru zvolnil, mezinárodní obchod polevil, stavebnictví se propadlo

Tempo růstu českého průmyslu v únoru kleslo, mezinárodní obchod vykázal meziročně nižší přebytek a stavebnictví se prudce propadlo. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Českého statistického úřadu. Průmyslové podniky vykázaly meziroční nárůst výroby o 2,7 %, což bylo sice nižší tempo než v lednu, analytiky však růst příjemně překvapil. Obchod s cizinou vykázal přebytek 17,9 miliardy korun, proti loňsku byl o dvě miliardy nižší. Propad postihl stavebnictví, které kleslo o sedm procent. Srazil ho útlum ve výstavbě silnic.

Za růstem průmyslové výroby stály jako obvykle automobilky, jejichž produkce stoupla o 7,5 %. Dařilo se také výrobcům elektřiny (+6 %) a výrobcům chemie (+18 %). Klesla naopak výroba ostatních dopravních prostředků, kam patří třeba produkce lodí, lokomotiv, letadel či jízdních kol.

I přes zpomalení růstu analytiky výsledek příjemně překvapil. Za zvolněním podle nich bylo to, že letošní únor byl o jeden pracovní den kratší než loňský přechodný. Navíc v lednu, kdy průmysl vzrostl podle revidovaných údajů o 10,3 %, doháněly podniky zameškanou výrobu ze závěru předchozího roku.

Výhled na další měsíce je podle analytika společnosti AKCENTA CZ Miroslava Nováka pozitivní, i když bude slabší než v předchozích letech. Řada podniků podle něj naráží na kapacitní omezení a nedostatek zaměstnanců. Naopak analytik Next Finance Vladimír Pikora za celý rok 2017 čeká růst průmyslu kolem 3,5 %. Loňské tempo růstu kleslo na 2,9 %.

Do obchodu ČR se zahraničím se negativně promítlo prohloubení schodku obchodu s ropou a zemním plynem. Od ještě hlubšího poklesu přebytku ho zachránily chemické výrobky. "To, že je přebytek nižší než v loňském roce, je důsledek vyšších cen komodit," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dovoz i vývoz ale v únoru zbrzdily růst. Podle ekonomky Next Finance Markéty Šichtařové exporty začnou postupně klesat, což se výrazněji projeví v druhé polovině roku. Zahraniční obchod přijde po ukončení intervencí o podporu v podobě slabé a stabilní koruny, připomněla.

Stavební výroba se v únoru propadla o sedm procent, v lednu byl pokles mírnější, činil 1,4 %. Za propad může podle analytiků především útlum ve výstavbě silnic a další infrastruktury. Inženýrské stavitelství se propadlo o 28,7 %.

"Únor zchladil naděje na rychlý obrat stavební produkce k růstu. Po lednových výsledcích, které nevypadaly s ohledem na letošní mrazivé počasí úplně špatně, přinesl únor opětovné prohloubení meziročního propadu. Tento propad přitom není úplně vysvětlitelný ani počasím ani kalendářními vlivy," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Jaro ukáže, v jaké kondici stavebnictví vlastně je," doplnil analytik Next Finance Jiří Cihlář. Podle analytiků však stavebnictví za celý rok mírně vzroste, inženýrské stavby by měly podpořit nové peníze z Evropské unie.

Komentář analytika Jiřího Polanského z České spořitelny

Zpomalení růstu české průmyslové výroby z 9,6 % na 2,7 % na první pohled nevydadá zrovna dobře. Je ovšem lepší pracovat s číslem, které je očištěné o kalendářní vlivy. Jednak byl loňský rok přestupný, jednak měl loňský únor o jeden pracovní den víc. A tento růst dosáhl 6,7 %, což je hodně příznivé číslo.

Na přelomu letošního a loňského roku začal růst průmyslové výroby v Česku zrychlovat. To je především odrazem zlepšení v eurozóně a pokračování silné domácí poptávky. V letošním roce dosáhne růst zhruba 3 %, když od dubna bude průmysl negativně ovlivněn silnější kurzem koruny (pokud koruna kvůli spekulantům neoslabí) a v menší míře také negativním dopadem brexitu na investice a zahraniční obchod.

Příznivý byl také únorový vývoj obchodní bilance (data v národním pojetí). Přebytek dosáhl 17,9 miliardy Kč. Za první dva měsíce letošního roku to bylo 38,6 miliardy Kč. Důvodem je oživení v zahraničí, které je jen zčásti tlumeno vyššími cenami ropy (v porovnání s loňským rokem). Pro letošní rok čekáme přebytek zhruba 150 miliard Kč, když proti loňskému roku (185 miliard Kč) ho budou negativně ovlivňovat ukončení kurzového závazku, brexit a vyšší ceny ropy.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat