ČSOB: Index očekávání firem pro 3. čtvrtletí dosáhl rekordu

Index očekávání firem pro třetí čtvrtletí, který ČSOB čtvrtletně zjišťuje mezi malými a středními podnikateli, dosáhl dosavadního maxima 31,4 bodu. V mezikvartálním srovnání stoupl o 17,2 bodu. Nejvýrazněji se na výsledku projevil očekávaný vývoj poptávky, informovala ve středu ČSOB.

V letošním roce dílčí index vývoje poptávky nabral optimističtější směr a vyšplhal se na rekordních 56 procentních bodů. Téměř polovina podnikatelů (45 procent) čeká v příštím kvartálu zvýšení poptávky.

"Již delší dobu sledujeme přelévání negativních předpokladů podnikatelů nejdříve do kategorie 'beze změny' a posléze do předpokladů optimistických. Aktuální data navíc naznačují, že lehký příklon k pesimismu z posledního průzkumu byl zřejmě pouze přechodným výkyvem, způsobeným dočasným zvýšením nejistoty na konto poklesu HDP ve čtvrtém čtvrtletí, negativních informací z Číny či pomalejšího oživení v USA," uvedl ředitel útvaru firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Fakt, že jsou podniky ve svých vizích stabilní a nebojí se výkyvů trhu, potvrdil i doplňkový průzkum. Ten ČSOB uskutečnila na začátku července a mapovala v něm dopady brexitu na české živnostníky a podnikatele. Hodnoty očekávání poptávky se od původního indexu nijak výrazně neliší.

Rekordy lámou i investice. Podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, vzrostl o deset bodů. Je tak největší za celou dobu sledování indexu. Brexit ovšem lehce zchladil investiční apetit českých podnikatelů. Aktuální hodnota dílčího indexu objemu investic je ovšem s hodnotou 20,7 bodu historicky druhá nejvyšší.

Podíl podnikatelů, kteří se chystají své podnikání rozšířit, s 24 procentními body těsně atakuje historické maximum dílčího indexu rozšíření podnikání z roku 2014. Proti tomu omezit své podnikání hodlá 8 procent dotázaných. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu plánuje pro období příštích 12 měsíců naprostá většina firem (64 procent).

Index očekávání firem se také dívá na spokojenost podnikatelů a živnostníků s ekonomickou situací v ČR. Ta se podle nich proti mírnému poklesu na začátku roku zlepšila a nyní se blíží k historickému maximu z konce předchozího roku. S ekonomickou situací je spokojeno 60 procent zástupců firem. Brexit na spokojenosti českým podnikatelům nepřidal. Téměř polovina z nich si myslí, že odchod Británie z EU poškodí českou ekonomiku. Toho, že by ale negativně ovlivnil jejich vlastní podnikání, se obává pouze desetina z nich.

Průzkum ohledně očekávání firem se uskutečnil mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může teoreticky nabývat hodnot od minus 100 do plus 100 bodů. Celkový index je průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a plánované úrovně podnikání. Ve druhém čtvrtletí 2016 ukazatel činil 14,2 bodu.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat