(Další) zklamání na pražské burze: EPH zrušil IPO infrastrukturní divize EPIF, zvažuje přímý prodej společnosti globálním investorům

Energetický a průmyslový holding (EPH) oznámil, že ustupuje od záměru uvést akcie své dceřiné společnosti EP Infrastructure (EPIF) na pražskou a londýnskou burzu. Místo toho zvažuje přímý prodej společnosti investorům.

"EPH si v této souvislosti velice váží pozitivní odezvy trhu v souvislosti s původně očekávanou primární emisí akcií EPIF. Chceme poděkovat investorům za zájem o společnost a svým finančním poradcům za jejich pomoc a poskytnutí služeb spojených s dosavadní přípravou nabídkového procesu," uvedl EPH v tiskové zprávě.

EPH plánoval nabídnout kmenové akcie EPIF paralelně na burze v Praze a ve formě GDR (globálních depozitních listů, s nimiž není spojeno hlasovací právo) na burze v Londýně. I po úpisu si EPH v infrastrukturní části plánoval zachovat majoritní podíl. Většinu prostředků získaných z IPO plánovala firma využít na zpětný odkup vlastních akcií od společnosti Biques Ltd., která je součástí J&T PARTNERS I L.P., a také na další investice (Slovenské elektrárne, Vattenfall).

Uvedeno mělo být na burzu 15 % EPIF a prvním obchodním dnem na pražské burze měl být 13. květen. Podle Hospodářských novin mohl prodej akcií společnosti vynést 21 až 30 miliard korun, což by celou firmu ocenilo na zhruba 135-205 miliard Kč.

"Zrušení procesu úpisu akcií není úplně neobvyklé, stává se i v mnohem pozdější fázi procesu. Je obvyklé, že vlastníci vedle přípravy úpisu paralelně jednají se soukromými investory, a mohou se tak do poslední chvíle rozhodovat o nejvýhodnější formě prodeje firmy," řekl ČTK analytik ze společnosti CYRRUS Marek Hatlapatka. EPH podle něj od začátku nevylučovala možnost prodeje podílu mimo burzu. Pro tuzemské investory je zrušení úpisu pochopitelně zklamáním, protože titul mohl pražské burze pomoci k vyšší obchodní aktivitě, dodal.

Podobně se naposledy relativně těsně před samotným IPO Slovak Telekomu rozhodla slovenská vláda přijmout nabídku na koupi od konkrétního investora.

"Velice si vážíme toho, že společnost EPIF zvažovala IPO na Burze cenných papírů Praha. Chápeme to jako jasný signál pro ostatní, že tato varianta je pro tuzemské korporace relevantní. To, že se nakonec emitent rozhodl pro druhou zvažovanou alternativu, je legitimní," uvedl ředitel pražské burzy Petr Koblic. "Pozitivní odezva od investorů, které se EPH v souvislosti se záměrem listingu EPIF dostalo, ve mně vyvolává přesvědčení, že EPH a Burza cenných papírů Praha je spojení, o kterém v budoucnu ještě uslyšíme," podotkl.

Novinka by mohla být alespoň krátkodobě podporou pro akcie ČEZ a Unipetrolu (o NWR asi nemá v této souvislosti smysl uvažovat), protože investoři se zájmem o energetický sektor aktuálně nebudou mít nový cíl na pražské burze, a tak ze stávajících zástupců tohoto odvětví "neodtečou" peníze, které by investoři jinak použili na nákup akcií EPIF. Totéž platí z pohledu investorů do českých akcií jako celku - jeden nepochybně potenciálně zajímavý titul zkrátka nebude v nabídce, a tak rozvrstvení případné investice do českých akcií nebude tak výrazné.

Společnost EPIF poskytuje infrastrukturní služby v energetice, a to v přepravě plynu, distribuci plynu a elektřiny, teplárenství a ve skladování plynu. Skupina působí hlavně na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF ze 100 % ovládá holding EPH.

EPIF, do které nově patří všechny infrastrukturní společnosti, tedy většina aktiv EPH, vzrostl loni čistý zisk o 42 % na 16,8 miliardy korun. Tržby stouply o 6,6 % na 88,3 miliardy korun.

"Z EPIF jsme vytvořili lídra v oblasti energetické infrastruktury ve střední Evropě, který spojuje některé z nejsilnějších aktiv společnosti EPH v jedné integrované skupině," uvedl v pondělní tiskové zprávě předseda představenstva EPH a předseda dozorčí rady EPIF Daniel Křetínský.

EPH vznikl v roce 2009 a zahrnuje více než 40 podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Německu, Británii a v Itálii. Podniká v oblasti těžby uhlí, výroby elektřiny a tepla či dodávek tepla, jakož i tranzitu zemního plynu. Ovládají ho finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč.

Zdroj: EPH, Bloomberg, ČTK

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:21
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Česká zbrojovka Group
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat